Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje mapa niebezpiecznych miejsc na Pomorzu

Szymon Zięba, Kazimierz Netka
Mapa pomoże podjąć decyzje m.in. o rozlokowaniu środków, liczbie funkcjonariuszy, a nawet  o odtworzeniu lub utworzeniu nowych komisariatów. Na zdjęciu: nowo otwarty komisariat w Żukowie
Mapa pomoże podjąć decyzje m.in. o rozlokowaniu środków, liczbie funkcjonariuszy, a nawet o odtworzeniu lub utworzeniu nowych komisariatów. Na zdjęciu: nowo otwarty komisariat w Żukowie Magdalena Damps
Tylko w 2015 roku na Pomorzu policjanci odnotowali około 50 tysięcy różnych przestępstw, w tym 28 zabójstw. W walce z bandytami ma pomóc specjalna mapa bezpieczeństwa. Pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie trafiło właśnie do wojewody pomorskiego.

Mapa będzie powstawała przy aktywnym udziale lokalnych samorządów. Na jej podstawie zapadną decyzje np. o rozlokowaniu środków, liczbie funkcjonariuszy i ich odpowiednim przeszkoleniu. Niewykluczone, że dzięki temu zapadną również decyzje o odtworzeniu lub utworzeniu nowych komisariatów czy posterunków.

- Nasz region przeżywa oblężenie, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, a policjantów jest jak na lekarstwo. Mam nadzieję, że po analizie informacji przesłanych przez urzędników MSWiA podejmie odpowiednie decyzje - mówi Józef Partyka, przewodniczący policyjnych związkowców na Pomorzu.

Tylko w 2015 roku w Pomorskiem - wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji - popełniono niemal 50 tysięcy różnego rodzaju przestępstw! Najwięcej było ich w Gdańsku - bo prawie 11 tysięcy.

W ubiegłym roku w całym województwie mundurowi odnotowali 28 zabójstw (m.in. 5 w Gdańsku, 4 w Gdyni, po 3 w Słupsku i Chojnicach) i ponad 900 przypadków kradzieży samochodów. Również i tu przoduje Gdańsk, w którym mundurowi odnotowali w statystykach 268 takich przestępstw.

Przez cały 2015 rok na Pomorzu doszło też do 530 rozbojów, z czego aż 174 zdarzenia dotyczyły Gdańska. Druga na tej liście była Gdynia (79 przypadków).

- To nie są krzepiące dane - przyznaje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. Podkreśla jednak, że za bezpieczeństwo w mieście odpowiada policja. - Miasto wspiera policję. W roku 2014 miasto dofinansowało policję gdańską na kwotę 349 600 zł, w ubiegłym roku - 376 tys. złotych. Środki te zostały przeznaczone na tzw. Fundusz Wsparcia Policji. Mieści się w tym sfinansowanie dodatkowych patroli policyjnych w sezonie letnim, nagrody dla funkcjonariuszy za szczególne osiągnięcia, kwoty na działalność profilaktyczną i edukacyjną związaną z zapobieganiem przestępczości, zakup sprzętu informatycznego, teleinformatycznego i łączności itd. - tłumaczy przedstawiciel gdańskiego magistratu.

Problem z przestępcami ma pomóc rozwiązać także mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jak mówią ministerialni urzędnicy, mapa będzie powstawać przy aktywnym udziale lokalnych społeczności. Tym samym opierać ma się ona między innymi o debaty i konsultacje społeczne czy zaangażowanie organizacji pozarządowych, wojewodów, samorządów i lokalnych mediów.

Stwórzmy razem mapę bezpieczeństwa
„Dziennik Bałtycki” również zaprasza Czytelników do tworzenia mapy zagrożeń na naszym terenie - na podstawie Waszych sygnałów sporządzimy mapę niebezpiecznych miejsc w powiatach i miastach.

Zwykle wiadomo, w których miejscach zagrożenia istnieją, jaką ulicą raczej po zmroku nie chodzić. Nie wiemy, jak ustrzec się przed włamaniem, kradzieżą samochodu czy napadem. Ale możemy stworzyć mapę zagrożeń, do jakich najczęściej dochodzi w naszej okolicy, niebezpieczeństw - jakie najczęściej czyhają na dorosłych i na dzieci.

Proponujemy: dzielmy się wiadomościami na ten temat. Na podstawie telefonów, listów i maili stworzymy mapy zagrożeń w miastach i w powiatach. Będzie się można z nimi zapoznać w tygodnikach lokalnych i na stronach www.naszemiasto.pl.

Informacje prosimy przekazywać na adres „Dziennika Bałtyckiego”, 80-894 Gdańsk, Targ Drzewny 9/11, tel. 58 30 03 341 lub 801 15 00 39 albo mailowo:[email protected]

Mapa pomoże podjąć decyzje m.in. o rozlokowaniu środków, liczbie funkcjonariuszy, a nawet o odtworzeniu lub utworzeniu nowych komisariatów. Na zdjęciu: nowo otwarty komisariat w Żukowie

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki