Powstaje gdański słownik slangu studenckiego

  Powstaje gdański słownik slangu studenckiego

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  "Zalka" (zaliczenie), "koło" (kolokwium), "polać" (nie zdać egzaminu) czy "dziobak", który zastąpił "kujona" to najbardziej popularne wśród studenckich wyrażeń slangowych. Jest ich jednak znacznie więcej, bowiem slang stanowi 10-20 procent słownictwa każdego języka. Teraz zostaną zebrane w jednej książce. Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje właśnie słownik slangu studentów tej uczelni.
  - Slang to istotna część języka, najbardziej potoczna, emocjonalna, ale zarazem kreatywna, dostarczająca informacji o danej grupie społecznej, a jako że na co dzień współpracuję ze studentami UG, stąd pomysł wydania słownika - opowiada prof. Maciej Widawski, kierownik Zakładu Socjolingwistyki Instytutu Anglistyki UG, który od kilkunastu lat gromadzi, opisuje i porównuje slang angielski i polski (jest autorem m.in.
  wydanego w USA The Polish-English Dictionary of Slang). - Słownik będzie zawierał slang charakterystyczny dla naszych studentów, ale siłą rzeczy również ten ogólnopolski. W jakich proporcjach? Zobaczymy.

  Materiał - wyrazy i zwroty slangowe, razem z definicjami i kontekstem ich użycia - zbiorą sami żacy, głównie uczestnicy seminarium magisterskiego prof. Widawskiego. Będą "podsłuchiwać" swoich kolegów z uczelni na korytarzach, ale i w akademikach, na imprezach czy wspólnych wyjazdach. Wśród zebranych dotąd wyrażeń są m.in. takie, jak "rozkminić" - czyli rozgryźć, zrozumieć, "spinać poślady" - zebrać się, czy "zamulant" - krętacz, osoba, która zmyśla i oszukuje.

  Słownik z ok. 2-3 tys. haseł UG wyda pod koniec 2010 r. Będzie on uaktualniany co kilka lat, by monitorować zmiany.

  Studenci zainteresowani współpracą szczegółowe instrukcje uzyskają w każdy poniedziałek w godz. 10-12 w pokoju 3.9 w budynku Wydziału Filologicznego przy ul. Wita Stwosza 55 lub drogą mailową - widawski@univ.gda.pl.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo