reklama

Powiernictwo Polskie ma kłopoty. Organizacja Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk zawiesiła działalność

Marek AdamkowiczZaktualizowano 
Tomasz Bołt
- Powiernictwo Polskie zawiesiło działalność - informuje posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Okazuje się, że organizacja ma kłopoty z powodu wyroku niemieckiego sądu, który nakazał PP zapłatę 50 tys. euro na rzecz Eriki Steinbach oraz pokrycie kosztów związanych z obsługą prawną i postępowaniem sądowym.

- Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy pieniądze wpłacane na konto Powiernictwa przez polskich patriotów walczących o prawdę historyczną będą przejmowane przez niemieckie organizacje czy przez samą panią Steinbach - tłumaczy Dorota Arciszewska- Mielewczyk.
Kłopoty stowarzyszenia z niemieckim wymiarem sprawiedliwości są skutkiem wydarzeń z 2007 roku. Powiernictwo Polskie, na czele którego stoi Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przygotowało ulotkę przedstawiającą przewodniczącą Związku Wypędzonych Erikę Steinbach na tle żołnierza Waffen-SS i germańskiego wojownika. Skończyło się procesem w Niemczech i przegraną Powiernictwa.

- Charakterystyczne, że Niemcy ścigają organizację, która próbuje bronić polskiej racji stanu - podkreśla Dorota Arciszewska-Mielewczyk. - Kiedy tygodnik "Wprost" opublikował wizerunek Eriki Steinbach w mundurze SS, nie było żadnego problemu. Przykład Powiernictwa pokazuje, jak można zamykać usta polskim organizacjom przez niemieckie sądy. Nasza ulotka wykorzystywała pewne symbole. Równie dobrze mogłam pokazać na niej ojca Eriki Steinbach, służącego w Rumi w Luftwaffe!

W ocenie pani poseł, skandalem jest, że władze polskie nie podejmują działań, które zapobiegłyby ściganiu organizacji działających w Polsce przez niemieckie sądy.

- Zamiast tego prowadzona jest "polityka uśmiechów i wzajemnego poklepywania się", podczas gdy w Niemczech powstają kolejne książki i filmy, w których nie tylko marginalizowana jest wina Niemców za popełnione zbrodnie, ale wręcz zrzuca się współodpowiedzialność na ofiary - ocenia posłanka. - Wystarczy przypomnieć film "Nasze matki, nasi ojcowie", którego przesłanie jest bardzo czytelne. Jeżeli polska telewizja zakupuje za pieniądze podatników taki obraz, to jest to granda! Powinniśmy brać przykład z Niemców. Oni politykę historyczną mają rozłożoną na pokolenia! Jeszcze trochę, a przekonają świat, że to my odpowiadamy za wypędzenia, a nawet za wybuch drugiej wojny światowej!

Czy państwo polskie prowadzi politykę historyczną? Przeczytaj więcej w papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 19.11.2013 r. lub kupując e-wydanie gazety

m.adamkowicz@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
szadrach

jeśli czytanie Dmowskiego było fo-pa dla inteligencji żydo bolszewickiej to czemu tu się dziwić
jak ojciec tadeuszmówi medialni terroryści to medialni terroryści jak mówi demontaż państwa to ....

H
Hindegard's

Stać panią na więcej. Więcej jaj. W polityce nie ma obrażania, tak jak w biznesie. Przegranie potyczki nie oznacza końca "wojny psychologicznej" ona rozłożona jest na lata, długie lata - i z tego też należy się cieszyć. Problem w tym, że my mamy słomiany zapał wystarczający jedynie na jakąś batalię, a nie na dłuższą egzystencję.

c
cep

Dz Baltycki sPOnsorowany przez niemcow wiec napad na pania A Mielewczyk nie dziwi

a
a

sprawiedliwość i tak po naszej stronie.

d
d

otworzyć Powiernictwo Polskie z.o.o.

v
von pruzakolep

Pani Doroto rachunek proszę przesłać "gnojkowi" i nie brać wszystkiego na klatę. Od kiedy to podlegamy jurysdykcji niemieckiej? Niech idą na "szczaw". Nie takie szykany przeżyliśmy. Kiedy nas przeproszą za wymordowanie 6 mln. obywateli i zburzenie Warszawy i za Holocaust. 50tys. to chyba pikuś co do naszych strat? Dlaczego w sądzie nie tłumaczyła się pani traumą po wydarzeniach wojennych. Każdy z polskich obywateli ma do tego prawo w stosunku do barbarzyńcy z II Wojny Światowej.

P
Polihistor

Chyba naprawdę - jeśli tak myśli większość naszej PRL-bis - zasługujemy na swój los.
Chociaż, jak sądzę, w pierwszej PRL mieliśmy nieporównanie więcej instynktu samozachowawczego.
I myśleliśmy bardziej samodzielnie.
Czemu - zresztą - "my"?
Co JA mam wspólnego z osobami takimi, jak Autorka?

R
Rumcajs

Ty gnoju- ścierwojadzie kontraktowany!

M
Mona

Co ma prezydent ( bo chyba o niego chodzi), do zapłaty za błędy jakie pod publikę wygłasza i czyni ta Pani musi zapłacić. Eriki Steinbach nie była córką SS-mana, tylko kaprala Luftwaffe co oczywiście jej nie usprawiedliwia w oczach Polaków.

G
Gość

przewodnicząca winna zpłacić z własnej kieszeni, głupota politycczna też kosztuje.

P
Polihistor

Nieprawdopodobne ... :-)

p
patriota

nawiasem mówiąc, na zdjęciu widać, że wie jak powinna wyglądać rozeta w przeciwieństwie do Komoruskiego!

Z
Zenon Bojen

Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd!! Szkalowanie kogoś, w tym wypadku pani Steinbach, nie ma nic wspólnego z polską racją stanu !! Popełniła pani nadużycie, proszę zapłacić karę, z własnej kieszeni, zgodnie z wyrokiem sądu i proszę nie mydlić oczu polskiej opinii publicznej, że zrobiła to pani z pobudek patriotycznych !! Proszę pani: proszę rozgraniczyć dwie różne rzeczy: obrażanie kogoś i obronę swoich przekonań! Idąc tokiem pani rozumowania, będzie pani broniła tezy, że cel uświęca środki !! Stalin zabił 50 mln ludzi w imię walki o lepszy świat !! Pani szuka taniego poklasku !! Proszę zabrać się za jakąś pożyteczną pracę i nie mieszać ludziom w głowach !!

e
expatriota

.. gdyby tak sad niemiecki wyreczył tuskowy i nakazał odbudowe ZAJEZDNI w Oliwie

Dodaj ogłoszenie