Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat wejherowski: Wójt przypomniał sobie o rozliczaniu podatku VAT

Joanna Kielas
Oszczędna gmina - z takim hasłem szedł do ubiegłorocznych wyborów Henryk Skwarło, który od listopada rządzi gminą Wejherowo.

Powoli nowy wójt wyborcze hasła zaczyna wcielać w życie. Samorządowiec ostatnio dopatrzył się, że gm. Wejherowo w ogóle nie rozliczała podatku VAT, mimo że samorząd może z tego osiągnąć finansowe profity. Polecił więc tą sprawą zająć się służbom księgowym, a na ostatniej sesji pierwsze w ten sposób wygospodarowane pieniądze wprowadzano do tegorocznego budżetu gminnego.

- Na razie jest to jednorazowa kwota prawie 300 tys. zł z tytułu tzw. zwrotu bezpośredniego VAT.
Chodzi tu o budowę punktu zlewnego w Gościcinie - wyjaśnia Witold Ciemięga, skarbnik gminy Wejherowo. - Było to jednorazowe zasilenie naszego budżetu, ale to nie wszystkie korzyści, jakie wynikają z rozliczenia podatku VAT.

Gmina Wejherowo szacuje ponadto, że do budżetu wpłynie około 50 tys. zł rocznie z tytułu rozliczania zakupów i sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Bo gmina zakupuje różne usługi, np. prąd, ale też świadczy je, np. przyjmując szambo do swojego punktu zlewnego od mieszkańców. I tutaj może rozliczyć tzw. VAT należny i naliczony, tak jak to robią firmy.

W związku z pozyskaniem dodatkowej kasy do budżetu z tytułu VAT przez gminę Wejherowo sprawdziliśmy też, jak w tej sprawie działają inne wejherowskie samorządy. Okazuje się, że rozliczanie tego podatku nie jest nowością ani w Wejherowie, ani w Redzie.

- Mamy specjalne konto, w zeszłym roku udało nam się pozyskać z tego tytułu dokładnie 13 881 zł - mówi Jadwiga Dobrzyńska, skarbnik Redy.

- U nas VAT występuje głównie w obrocie nieruchomościami, przy sprzedaży działek miejskich. Miasta mają bardziej ograniczone możliwości w zakresie rozliczania VAT, bo nie świadczą usług typu przyjmowanie szamba czy sprzedaż wody, ale oczywiście w tym zakresie, w jakim jest to u nas możliwe, podatek VAT rozliczamy do wielu lat - dodaje Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik wejherowskiego magistratu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki