Przygoda Baranowskiej z ośmiotysięcznikami zaczęła się w 2003 roku, gdy zdobyła Cho Oyu. Później przyszedł czas na Broad Peak (8041 metrów), Nanga Parbat (8125 m), Dhaulagiri (8167 m), Manaslu (8156 m), Kanczendzongę (8598 m) i w ubiegłym roku Annapurnę (8091 m). Przed tym ostatnim szczytem himalaistka zmagała się z K2, ale wróciła do Polski, nie zdobywając go. Panujące wówczas warunki atmosferyczne zmusiły grupę do powrotu.
- Pamiętam, że w ubiegłym roku w bazie było dużo śniegu, podobno w tym ma być go mniej, ale wygląda też na to, że nie będziemy mieli zbyt wielu sąsiadów w bazie - napisała Baranowska po dotarciu do Pakistanu (K2 znajduje się na granicy tego państwa z Chinami). Potem wyjechała w ostatnią część podróży, którą mogła przebyć samochodem. Następnie poruszała się już tylko karawaną. Swoją wyprawę co kilka dni relacjonuje przez telefon satelitarny.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Baranowska wróci do Polski w przyszłym miesiącu. Do tej pory na K2 stanęło ośmiu Polaków. Pierwszą kobietą, która zdobyła ten szczyt, była Wanda Rutkiewicz.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Długo wyczekiwany zwiastun już w sieci. Zobacz zapowiedź GTA VI - WIDEO
- Taylor Swift na stałe zapisała się w historii muzyki. Co za osiągnięcie!
- Komisja śledcza ds. afery wiatrakowej? Minister: Trzeba ustalić, kto jest jej autorem
- Kontrowersyjne poprawki do ustawy wiatrakowej. Wiadomo, kto jest autorem