Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat kościerski. Sezon na grypę w pełni. Coraz więcej mieszkańców walczy z infekcjami. U dzieci najczęściej występuje wirus RSV

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Coraz więcej przypadków grypy i innych infekcji wirusowych w powiecie kościerskim. Mieszkańcy oblegają przychodnie i apteki. Dzieci najczęściej atakuje wirus RSV.

Trwa sezon grypowy

Grypa i inne infekcje wirusowe szaleją w powiecie kościerskim. W przychodniach i aptekach kolejki. Coraz więcej osób skarży się na różne dolegliwości. Wielu z nich leczy się ogólnodostępnymi lekami. Najczęściej występujące objawy to gorączka i kaszel.

Jak wynika z informacji przekazanych przez resort zdrowia, w całej Polsce odnotowuje się coraz większy problem z groźnym wirusem dla dzieci - RSV. Część małych pacjentów niestety trafia do szpitala.

Jak wygląda sytuacja w powiecie kościerskim?

Choć sytuacja w wielu placówkach medycznych na terenie Polski wygląda naprawdę niebezpiecznie, to w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie na razie jest stabilna. Pomimo zwiększonej liczby chorych, miejsc w oddziałach nie brakuje. Trzeba podkreślić, że w niektórych wprowadzono zakaz odwiedzin, a jeśli już te się odbywają, to pojedynczo i obowiązkowo w maseczce. Dotyczy to m.in. Oddziału Chorób Wewnętrznych.

Jak ochronić siebie i dziecko przed grypą? O tym powinieneś pamiętać

Rodzice najmłodszych powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ogromne znaczenie ma tu profilaktyka, a zatem trzeba pamiętać o higienie, odpowiedniej ilości ruchu i wypoczynku w ciągu doby. Warto też ograniczyć możliwość kontaktu dzieci z innymi chorymi osobami - nie zabieramy niemowląt do sklepów i centrów handlowych, nie zapraszamy rodziny lub znajomych, aby zobaczyli naszego noworodka, w miarę możliwości unikamy wieloosobowych spotkań rodzinnych. Niestety najmniejsze dzieci najciężej przechodzą takie infekcje.

Trzeba pamiętać, że grypa powoduje objawy o różnym stopniu nasilenia. Przebieg może być na tyle łagodny, że nie ogranicza zbytnio aktywności chorego i niekoniecznie taki człowiek musi leżeć w łóżku. Nie oznacza to jednak, że przy zauważeniu u siebie nawet pozornie banalnych objawów należy to zlekceważyć. Koszmarnym błędem jest “roznoszenie infekcji” i pseudo bohaterstwo polegające np. na chodzeniu do pracy na siłę, bo inaczej świat się zawali. Rozsądne jest pozostanie w domu i przyjmowanie środków objawowych.

- Zupełnie nie wyobrażam sobie kontynuowania normalnej aktywności przy średnio czy silnie wyrażonych objawach. Wtedy bezwzględnie należy zostać w domu i zasięgnąć porady lekarskiej - podkreśla lek. med. Arkadiusz Błaszczyk.

ZOBACZ TEŻ:

Grypa jest obecnie głównym problemem epidemicznym w kraju – ogłosił minister zdrowia. Od września odnotowano prawie 1,3 miliona zachorowań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki