Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat kościerski. Piętnaście osób zostało zatrudnionych do pomocy nad dziećmi z Ukrainy.

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
PCM Garczyn
Powiat kościerski. Potrzebna jest pomoc w wyposażeniu kuchni w PCM Garczyn, tak by na miejscu można było przygotowywać posiłki dla dzieci z ukraińskich domów dziecka. Ośrodek chce także zatrudnić ukraińskiego szefa kuchni.

Piętnaście osób zostanie zatrudnionych do codziennej pomocy przy dzieciach z ukraińskich domów dziecka, które przebywają w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie i Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. Kościerski Urząd Pracy uruchomił specjalny program ułatwiający zatrudnienie.

W PCM Garczyn przebywa łącznie 129 dzieci i 10 opiekunów z 3 domów dziecka z miejscowości Chmielnicki w zachodniej Ukrainie. Dotychczas ośrodek działał w głównej mierze sezonowo, zatem przyjęcie tak dużej liczby nowych mieszkańców wymagało mnóstwa pracy i przeorganizowania.

- Dzieci mają swoich opiekunów, jednak jest ich niewystarczająca liczba, dlatego, żeby ich odciążyć, zatrudniliśmy dodatkowe osoby do pomocy w codziennych czynnościach — mówi Wiesław Baryła, dyrektor PCM Garczyn. - Mamy również stałych wolontariuszy, którzy także pomagają.

W tej chwili dzieci mają zapewnione wszystko, co jest im potrzebne. Mowa o wyżywieniu, ubraniach, zabawkach, kosmetykach itp. Posiłki są im dostarczane w formie cateringu, jednak pojawiają się pewne trudności wynikające z zupełnie różnych przyzwyczajeń kulinarnych. Dzieci jedzą teraz inaczej, ich posiłki są lepsze według naszych standardów. Takie zmiany mogą powodować różne dolegliwości gastryczne.

- Karmimy je po polsku, jedzą pszenne pieczywo, bułki maślane czego wcześniej zupełnie nie znały i choć bardzo im to smakuje, to jednak wcześniej ich pokarmem były głownie kasze, ciemny chleb, makarony - dodaje Wiesław Baryła. - Musimy przejść na kuchnię ukraińską, dlatego też w jak najszybszym czasie chcielibyśmy gotować na miejscu. Przeprowadzimy także konsultację z dietetykiem w tej kwestii.

Wiadomo już, że wyposażenie kuchni w PCM Garczyn, w której będzie można przygotowywać posiłki dla tak licznej grupy, będzie kosztowało 140 tys. zł. Bez pomocy ludzi dobrej woli, nie będzie to możliwe. Potrzebne jest wsparcie. Pytania dotyczące możliwości pomocy należy kierować na adres mailowy [email protected]

PCM Garczyn poszukuje również szefa kuchni, najlepiej z Ukrainy, który będzie przygotowywać potrawy kuchni ukraińskiej. Oczywiście z zagwarantowanym miejscem zamieszkania na terenie ośrodka.

Zarówno w Garczynie jak i w Wygoninie dzieci mają zapewnione doskonałe warunki. Od pierwszych dni, dzięki współpracy Powiatu Kościerskiego z 7 Batalionem WOT w Garczynie pomaga także 6 żołnierzy WOT.

- Dbają w pierwszej kolejności o spokój i bezpieczeństwo naszych podopiecznych z Ukrainy - dodaje dyrektor PCM Garczyn. - Brama wjazdowa jest strzeżona, dlatego wjazd na teren jest możliwy tylko dla osób związanych bezpośrednio z obsługą PCM. Ofiarność darczyńców i zainteresowanie pobytem dzieci było tak duże, że zmuszeni byliśmy podjąć takie właśnie kroki. Zależało nam, aby dzieci w spokoju mogły dochodzić do siebie po trudach podróży i wszystkich wrażeniach związanych ze zmianą miejsca zamieszkania.

W ważnych sprawach należy przed przyjazdem dzwonić pod numer: 58 686 40 98 lub pisać na adres mailowy: [email protected]

Pomoc dla Ukrainy

Jak mogę pomóc?

Jak mogę pomóc?

Możesz ustawić sobie flagę na zdjęciu profilowym i nie ma w tym nic złego. Jednak możesz też zrobić coś więcej. Każdy gest solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie się liczy.

Na tej stronie gromadzimy informacje z różnych źródeł na temat tego jak światowa społeczność może pomóc nam Polakom wspierać przyjaciół na Ukrainie. Pokazujemy solidarność z Ukrainą i staramy się koordynować dostępną pomoc.

Dla kogo jest ta strona? Dla tych, którzy chcą pomóc oraz dla tych, którzy tej pomocy potrzebują w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Jeśli chcesz pomagać znajdziesz tu linki do wiarygodnych zbiórek finansowych, zbiórek rzeczy, stron organizujących transport uchodźców spod granicy. Jeśli już pomagasz i potrzebujesz łóżek, kocy, jedzenia znajdziesz tu linki do stron oferujących taką pomoc.

Jeśli potrzebujesz bezpośredniej pomocy poniżej informacje dotyczące: pomocy finansowej, zbiórek rzeczy, pomocy w transporcie, zakwaterowania, przejść granicznych, wsparcia technicznego.

Wpłaty na fundacje

Linki do wpłat pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Jeżeli mimo to, nie uważasz ich za bezpieczne, z całą pewnością możesz wpłacić pieniądze na polskie zbiórki takie jak Pomagam.pl, Zrzutka.pl czy Polska Akcja Humanitarna.

⛔️ Przed wpłaceniem pieniędzy, upewnij się, że wpłacasz na konto prawdziwej fundacji. Tego typu sytuacje są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Obserwujcie Niebezpiecznik, Zaufana Trzecia Strona, Sekurak - tam napewno znajdą się ostrzeżenia przed fałszywymi zbiórkami.

Niniejsza witryna zawiera łącza do witryn innych podmiotów, ale nie ponosi odpowiedzialności za działania tych podmiotów. Prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią stron, do których prowadzą odnośniki, aby mieć pewność co do tego, co będą one robić z Twoimi pieniędzmi.mogadishustore.pl

Zbiórki rzeczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki