reklama

Powiat kościerski: Kilkudziesięciu stażystów zatrudnionych w Lubianie

Joanna Surażyńska, Edyta OkoniewskaZaktualizowano 
W Lubianie z miesiąca na miesiąc sytuacja się poprawia.
W Lubianie z miesiąca na miesiąc sytuacja się poprawia. Fot. e.okoniewska
Ponad 30 osób w ramach stażu znalazło zatrudnienie w Zakładach Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie. To dobry znak.

Zakłady z miesiąca na miesiąc mają się lepiej po trudnościach, z jakimi borykała się firma. Kryzys dał się szczególnie we znaki w ubiegłym roku. Wówczas zakład rozpoczął restrukturyzację, w wyniku której pracę straciło wiele osób.

- Każdego miesiąca zatrudniamy kilkunastu nowych pracowników - mówi Krystyna Wawrzyniak, pierwsza wiceprezes Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie. - Ostatnio były wśród nich osoby skierowane przez Urząd Pracy w Kościerzynie. Jeśli się sprawdzą, niewykluczone, że zostaną w firmie na dłużej.

Najwięcej ludzi znalazło pracę w działach zdobienia, pakowalni, szkliwierni oraz w odlewni. Wśród stażystów są zarówno osoby młode, jak i starsze, w tym długotrwale bezrobotne.

- Lubiana jest największym pracodawcą w powiecie kościerskim - mówi Mirosław Ginter, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie. - Obecnie sytuacja na rynku pracy jest trudna. Niestety, w najbliższych miesiącach może się jeszcze pogorszyć. Pracodawcy dużo ostrożniej podchodzą do spraw zatrudnienia. Wielu z nich obawia się przyjmować nowych pracowników. Najwyższy odsetek spośród wszystkich bezrobotnych stanowią ludzie młodzi do 25. roku życia. Na szczęście, Lubiana nie może narzekać na brak kontrahentów.

- Mamy dużo zamówień w kraju i za granicą - mówi Krystyna Wawrzyniak. - Cały czas szukamy też nowych kontaktów. Mocno pracujemy nad naszą ofertą. Obecnie sporo sprzedajemy w Rosji, Niemczech i Polsce. Mniej w Grecji i Włoszech. Obsługujemy 350 hoteli i restauracji w kraju i za granicą. Współpracujemy głównie z hurtowniami. Spółka szuka nowych rynków. Już w maju przyszłego roku zakłady chcą powrócić do pełnej produkcji sprzed kryzysu. Cały czas trwają prace nad przygotowaniem nowej oferty.
Lubiańska porcelana słynie z wielu nietypowych wzorów.

- Prowadzimy intensywne działania w takich krajach jak Algieria, Meksyk czy Turcja - dodaje Wawrzyniak. - Wszystkie symptomy wskazują na ożywienie gospodarcze, dlatego optymistycznie patrzymy w przyszłość. Problemem jest nadal ściągalność należności.

Firma z długoletnimi tradycjami
Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie istnieją od 1969 roku. Wyroby są eksportowane do 32 krajów, głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Belgii, USA. Firma dysponuje najnowszymi światowymi rozwiązaniami. Oferta zakładów to ok. 1000 asortymentów w trzech segmentach: porcelana hotelowa, dla domu i galanteria porcelanowa.

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie