reklama

Powiat elbląski wyemituje 210 obligacji

/DAW/Zaktualizowano 
Samorząd powiatowy jeszcze w tym roku wyemituje obligacje. Ma ich być 210, każda o nominalnej wartości dziesięciu tysięcy złotych. Emisja odbędzie się w dziesięciu seriach.

- Obligacje to po prostu inna forma kredytu. Z tym, że procedury z nią związane są bardziej uproszczone niż te, przez które trzeba przejść starając się o kredyt. Przykładowo nie jest wymagane zabezpieczenie finansowe - mówi Edwarda Mazurkiewicz, skarbnik powiatu elbląskiego.

Powiat będzie musiał obligacje wykupić, czyli spłacić pożyczkę. Ostateczny termin wykupu upływa w 2024 roku.

-Obligacje emitowaliśmy po raz pierwszy w 2000 roku na kwotę dziesięciu milionów złotych, potem jeszcze raz w 2007 roku na cztery miliony złotych - dodaje Edwarda Mazurkiewicz.

Samorząd potrzebuje pieniędzy na inwestycje, które chce realizować w przyszłym roku. Przede wszystkim na przystąpienie do drugiej tury składania wniosków do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. "schetynówek".

Termin przyjmowania wniosków przez wojewodę warmińsko - mazurskiego upływa już 30 września. Więc pieniądze są potrzebne powiatowi w zasadzie już teraz. W tym roku powiat elbląski mocno nadwyrężył swój budżet, wydając na remont dróg ponad sześć milionów złotych. - Za tę kwotę odnowiliśmy ponad jedenaście kilometrów dróg, którymi administrujemy. Planujemy kolejne inwestycje- mówi Marek Murdzia, rzecznik prasowy starosty elbląskiego.

Zdecydowano, że za pieniądze ze "schetynówek" będą remontowane odcinki dróg powiatowych Oleśno - Gronowo Elbląskie, Nowakowo - Kępa Rybacka oraz ulica 3 Maja w Pasłęku. - Wyjątkowo wysoki będzie koszt remontu drogi z Nowakowa na Kępę Rybacką. Droga jest w opłakanym stanie - mówi Marek Murdzia.

Zadłużenie powiatu elbląskiego wynosi na dzień dzisiejszy 31 procent.- Jest to o po-łowe mniej niż zezwala nam ustawa o finansach pu-blicznych. Dopuszcza ona zadłużenie na poziomie 60 procent -tłumaczy Edwarda Mazurkiewicz.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie