reklama

Powiat bytowski: Nowe syreny alarmowe grają hejnał

RedakcjaZaktualizowano 
Nowe systemy alarmowe strażaków, wygrywające kuranty, bardzo podobają się dzieciom
Nowe systemy alarmowe strażaków, wygrywające kuranty, bardzo podobają się dzieciom Marcin Pacyno
Syreny alarmowe zamontowane w remizach Ochotniczej Straży Pożarnej już nie tylko wzywają strażaków do pożarów, ale też wygrywają kuranty i pieśni kościelne, informują o aktualnej godzinie oraz nadają komunikaty o różnego rodzaju zagrożeniach

W powiecie bytowskim trwa właśnie wymiana syren alarmowych w jednostkach OSP. - W ubiegłym roku nową syrenę zamontowano w Lipnicy i tam sprawdza się znakomicie - mówi Lech Chrostowski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie. - W tym roku rozpoczęliśmy drugi etap modernizacji i wymieniamy syreny alarmowe w Borzytuchomiu, Kołczygłowach, Trzebielinie, Dretyniu, Wałdowie, Tuchomiu, Studzienicach, Nożynie, Czarnej Dąbrówce, Pomysku Wielkim, a także Bytowie i Miastku - dodaje.

Nowe syreny alarmowe dla straży pożarnej to nowatorska technologia, która pozwala nie tylko na wezwanie strażaków do akcji. Mogą służyć jako zegary z kurantami, a także megafony nadające komunikaty o zagrożeniach.

- Takie komunikaty można podać przykładowo z miejsca dowodzenia w Bytowie, a docelowo także z Gdańska czy nawet z Warszawy. System pozwala ostrzegać przed zbliżającymi się kataklizmami, na przykład wichurami. Poza tym ma tak zwane ciche powiadamianie, czyli SMS-em bezpośrednio do strażaków z informacją, co i gdzie się wydarzyło - wyjaśnia Chrostowski.

Cały system dla jednej jednostki kosztuje ponad 20 tys. zł. Połowę tej kwoty pokryły władze gmin, a drugą dołożył Pomorski Urząd Wojewódzki.

Na szczęście, poważnych zagrożeń jest niewiele, a system można wykorzystywać też do innych celów. - U nas, w Borzytuchomiu już wybija poszczególne godziny, a w samo południe wygrywa różne melodie, na razie kościelne. Zastanawiamy się teraz z księdzem proboszczem, jaką wybrać na stałe. To zawsze dodatkowa atrakcja w naszej wsi - podkreśla Romuald Tarnowski, wójt Borzytuchomia.

Mieszkańcom nowy pomysł się podoba. - Przyjemnie jest usłyszeć muzykę oznajmiającą południe. Człowiek, nawet bez zegarka, wie przynajmniej, która jest akurat godzina - mówi Edmund Orłowski z Borzytuchomia.

Nie wszędzie jednak podobne pomysły przyjmowane są entuzjastycznie. W Pomysku Wielkim o godzinie 21 mieszkańcy są np. codziennie wzywani przez system alarmowy na apel jasnogórski. To podzieliło wieś. Część mieszkańców uważa, że w tym przypadku lekko przesadzono.

- W południe to byłoby nawet ciekawe, ale o godzinie 21 nie powinno się już puszczać na całą wieś żadnych głośnych sygnałów. Małe dzieci śpią, a to je wybudza. Może jeszcze, jak za dawnych czasów, będą kazać nam o tej godzinie kłaść się spać? - mówią mieszkańcy Pomyska Wielkiego.
Nowe syreny alarmowe pojawiają się w kolejnych wsiach, a przy okazji też pomysły na ich wykorzystanie. W niektórych miejscowościach już teraz trwają przymiarki do stworzenia własnych, wyjątkowych hejnałów.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, że w przyszłym roku wszystkie jednostki w powiecie będą już działały w jednolitym systemie. Pozwoli to strażakom na szybką i skuteczną reakcję w razie zagrożenia. A że przy okazji system wykorzystywany jest w innym celu, to dobrze. Widać, że mieszkańcy wsi są bardzo kreatywni - dodaje komendant Lech Chrostowski.

Hejnał z wieży
Od trzech lat z wieży kościoła św. Katarzyny w Bytowie wygrywany jest hejnał miasta. W 2000 roku władze miasta ogłosiły konkurs na melodię. Wygrał Jacek Stańczyk ze Słupska. Początkowo hejnał był wygrywany tylko przy ważnych uroczystościach. Budził emocje i nie wszystkim się podobał.
Po kilku latach zamontowano odpowiedni system nagłaśniający, skoordynowany z zegarem. Teraz hejnał słychać codziennie, kilka minut po 12. Nikomu już nie przeszkadza.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlaczego system alarmowy straży pożarnej ma grać pie,sni religijne i to codziennie? Dlaczego ludzie są zmuszani dosłuchania tego badziewia?

Dodaj ogłoszenie