Pow. kościerski należy do powiatów o najsłabszych glebach w Polsce [ROZMOWA]

(EDA)
Udostępnij:
Ewa Iwicka, kierownik Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie

Co należy do obowiązków kierownika?
Głównym zadaniem kierownika BP ODR jest zapewnienie właściwego funkcjonowania Biura, zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulaminem organizacyjnym PODR, a także koordynowanie i monitorowanie działalności tego Biura. Do zadań kierownika należy również współdziałanie z samorządami terytorialnymi, współudział w opracowywaniu i zarządzaniu programami w zakresie rozwoju obszarów wiejskich na terenie powiatu kościerskiego oraz współpraca z jednostkami pracującymi na rzecz rolnictwa, takimi jak: BP ARiMR, KRUS i itp.

Proszę scharakteryzować BP ODR i teren jego działania.

W BP pracuje 7 wysoko wykwalifikowanych doradców, których zadaniem jest udzielanie wsparcia mieszkańcom powiatu poprzez organizowanie: szkoleń, pokazów, wyjazdów szkoleniowych, jak i w zakresie pozyskiwania środków krajowych i unijnych, przeznaczonych na rozwój gospodarstw rolnych. Prowadzimy również działania informacyjne, upowszechnieniowe, podnoszące kwalifikacje zawodowe, promujące wiedzę rolniczą i nowe technologie produkcji.

Powiat kościerski należy do powiatów o najsłabszych glebach w Polsce. Gleby dobre klasy III to zaledwie 1,5% ogólnej powierzchni użytków rolnych. Dodatkowym utrudnieniem w prowadzeniu produkcji rolniczej jest zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz kwaśny odczyn przeważającej części gleb. W uprawie dominują zboża. Pozostałe uprawy to okopowe i strączkowe w czystym siewie lub w mieszankach.

Zadaniem każdego pracownika BP jest udzielanie pomocy i współpraca zarówno z małymi, jak i z dużymi gospodarstwami rolnymi, a oczekiwania i zapotrzebowanie na doradztwo jest bardzo zróżnicowane.

Jakie są obecnie priorytety działania pracowników BP ODR?

Najważniejsze nasze zadania to:

- restrukturyzacja, modernizacja i umocnienie ekonomiczne gospodarstw rolnych oraz zwiększenie ich udziału w rynku,

- wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez wdrażanie innowacji w rolnictwie, upowszechnianie systemów produkcji rolnej, bezpieczeństwa żywności oraz ochronę środowiska,

- oddziaływanie na wzrost przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, służące poprawie warunków życia na wsi i zapobiegające wykluczeniu społecznemu.

Jakiej pomocy oczekują rolnicy od doradców BP ODR?

W naszym BP doradcy udzielają około 4000 porad rocznie. Największym zainteresowaniem cieszą się zagadnienia związane z możliwościami wsparcia ekonomicznego gospodarstw poprzez środki i fundusze pomocowe krajowe oraz unijne, a także najnowsze rozwiązania technologiczne w produkcji rolnej, umożliwiające uzyskanie większej rentowności produkcji lub umożliwiające zmianę profilu działalności. Ważnym tematem jest również ochrona środowiska oraz klimatu. Zadaniem każdego pracownika BP jest udzielanie pomocy i współpraca zarówno z małymi, jak i z dużymi gospodarstwami rolnymi, a oczekiwania i zapotrzebowanie na doradztwo jest bardzo zróżnicowane.

Czego, zdaniem doradców, należy życzyć rolnikom?

Przede wszystkim przewidywalności zapotrzebowania rynku na produkty rolne, co pozwoliłoby na właściwe planowanie produkcji oraz dałoby możliwość uzyskiwania oczekiwanych dochodów z działalności rolniczej. Życzymy rolnikom samych sukcesów i samozaparcia w podejmowanych działaniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie