Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężne wichury nad południem Europy. Synoptyk: Absolutnie rekordowa siła. Burze możliwe w weekend na Pomorzu

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
News.Italy-24.com
Troje zabitych, kilkunastu rannych, ogromne zniszczenia. W czwartek 18 sierpnia 2022 r. południe Europy dotknęła potężnej mocy wichura. W jednym z włoskich miasteczek odnotowano prędkość przekraczającą 220 km/h.

Żywioł, który zaatakował południe Europy 18 sierpnia, przeanalizował synoptyk Piotr Kowalkowski, prowadzący fanpage Info Meteo Północ Pl.

- Absolutny rekord wiatrowy tegorocznych burz nad Europą przynosi wyjątkowo aktywny elektrycznie system burzowy, który narodził się nad Morzem Balearskim, dość szybko osiągając ekstremalny stopień. Około południa (18 sierpnia), przetaczając się nad Korsyką, tamtejsze stacje synoptyczne zanotowały wiatr o prędkościach przekraczających nawet 220 km/h - gmina Marignana 224 km/h. Zginęły trzy osoby, a kilkanaście jest rannych – napisał Piotr Kowalkowski.

Wichury przewędrowały następnie przez północne Włochy. Pozostawiły za sobą wielkie zniszczenia. Co potrafi wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km/h widać na jednym z nagrań z toskańskiego miasteczka Piombino. Krótki film pokazuje, jak wichura z łatwością wprawia w ruch tzw. diabelski młyn, a następnie zrywa z niego gondole.

CZYTAJ TAKŻE:
Pogoda na weekend. Niebezpieczne zjawiska nad Polską. Łowcy Burz alarmują: To sytuacja załadowanego karabinu

System burzowy znad Balearów w kolejnych godzinach kierował się na północ, w kierunku Austrii i Czech. Wichura traci powoli impet i, zdaniem Kowalkowskiego, nie ma zagrożenia, że zdoła pokonać pasma górskie i dotrzeć nad polskie równiny.

Niemniej Piotr Kowalkowski ostrzega przed możliwym załamaniem aury w nadchodzący weekend.

- Po południu (w piątek) nad częścią Polski zachodniej i północno-zachodniej znajdzie się pofalowany polarny front atmosferyczny stopniowo wypierający gorący strumień powietrza na wschód. Zarówno bezpośrednio na nim, jak i na liniach zbieżności wiatru tuż przed nim (bardziej w głębi Pomorza) zaczną piętrzyć się chmury burzowe, które późnym popołudniem, wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę mogą połączyć się w jeden większy klaster konwekcyjny, wędrując z południa na północ i niosąc cały szereg dynamicznych zjawisk, od ulew przez punktowe wichury po grad – czytamy w prognozie Piotra Kowalkowskiego. - Obecnie trudno jest określić, czy ich trajektoria zdoła już wtedy sięgnąć obszaru Wisły. Nie jest jasne do końca, gdzie nastąpi pierwsza inicjacja burz i czy w ogóle dotrwają one żywotnością do nocy. Tradycyjnie proszę Państwa o śledzenie komunikatów meteo. Burze frontalne potrafią być znacznie groźniejsze od stacjonarnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki