Potężne burze nad regionem świętokrzyskim! Zerwane dachy....

  Potężne burze nad regionem świętokrzyskim! Zerwane dachy. RAPORT

  minos

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nawałnica nad Skalbmierzem
  1/11
  przejdź do galerii

  Nawałnica nad Skalbmierzem ©Czytelnik

  Nad województwem świętokrzyskim przechodzą gwałtowne burze. Nawałnica zrywa dachy i łamie drzewa, które blokują drogi. Podtopionych została wiele budynków. Na echodnia.eu raport na bieżąco.


  Nawałnica nadeszła przed godziną 16.

  Tuż po 17 najwięcej pracy mieli ratownicy w powiatach buskim, pińczowskim i kieleckim. Jak przekazują strażacy, wichura zerwała dwa dachy: z domu w Lechowie w powiecie kieleckim i z wiejskiej świetlicy w powiecie buskim

  Świętokrzyscy strażacy do godziny 17 w piątek odnotowali około 20 wyjazdów, głównie do drzew powalonych przez wiatr i podtopionych budynków.

  - Wciąż działamy. Za wcześnie na jakiekolwiek podsumowania. Najwięcej uszkodzonych dachów mamy w okolicach miejscowości Łagiewniki i Chotelek. Doszło też do pożaru stodoły – informowali przed godziną 18 buscy strażacy.


  Kapitan Paweł Obważanek, oficer prasowy pińczowskiej straży pożarnej mówił: - Odnotowaliśmy kilka zgłoszeń z gmin Działoszyce i Pińczów. Chodziło o podtopienia piwnic i połamane konary. Te ostatnie usuwaliśmy na przykład w Młodzawach Dużych.

  Połamane drzewa zablokowały przejazd krajową trasą numer 74 w miejscowościach Lechów i Makoszyn w powiecie kieleckim. Udrażnianiem trasy zajmują się strażacy. Drogowcy oceniają, że utrudnienia mogą potrwać do godziny 18.

  ZOBACZ: Burza na trasie do Kielc - film od czytelnika


  Przed godziną 18 do mieszkańców województwa dotarły sms-em alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Oto treść wiadomości: „Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe podtopienia. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe”

  Około godziny 17 drogowcy informowali o kolejnych utrudnieniach na krajowej trasie numer 74. W Jałowęsach w powiecie opatowskim drogę zablokowało drzewo powalone przez wiatr. Do akcji ruszyli strażacy.

  W powiecie sandomierskim druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej usuwali konar, który nadłamał się i zwisał nad drogą zagrażając przejeżdżającym.

  W powiecie starachowickim najwięcej zgłoszeń wpłynęło popołudniem z gmin Pawłów i Brody. W większości przypadków chodziło o podtopienia posesji.

  -Mamy mnóstwo pracy. Pierwsza burza pojawiła się w naszym powiecie już około godziny 14. W okolicach Tychowa Starego padał grad wielkości ziaren fasoli, nie mieliśmy jednak sygnałów, by spowodował jakieś zniszczenia – przekazywał młodszy brygadier Marcin Nyga, oficer prasowy starachowickiej straży pożarnej.

  ZOBACZ TEŻ: BURZA W KOWALI W GMINIE SITKÓWKA NOWINY - FILM INTERNAUTY


  Przed godziną 17.30 drogowcy przekazywali, że utrudnienia na krajowej trasie numer 74 w powiatach kieleckim i opatowskim zostały już usunięte. Ruch odbywa się normalnie, ale z racji na trudne warunki kierowcy powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

  W powiecie buskim do godziny 19 strażacy odnotowali kilkanaście wyjazdów. - W Chotelku Zielonym wiatr uszkodził pokrycie dachu na wiejskiej świetlicy. Strażacy zabezpieczyli go plandeką. Podobnie było w Łagiewnikach, gdzie wichura zerwała eternitowe pokrycie z dachu stodoły. Trzeba było działać błyskawicznie, bo w budynku zgromadzone były płody rolne. W Łagiewnikach uszkodzona została również ściana szczytowa jednego z domów – przekazywał z miejsca akcji brygadier Artur Brachowicz, komendant powiatowy buskiej straży pożarnej. W Chotelu Czerwonym płonęła stodoła. Nie ma na razie pewności, czy przyczyną pożaru było uderzenie pioruna. Pozostałe interwencje buskich strażaków dotyczyły usuwania połamanych konarów drzew i pompowania wody z zalanych piwnic.

  W powiecie kieleckim do godziny 19 strażacy wyjeżdżali do akcji ponad 30 razy. Najwięcej pracy mieli w gminach Bieliny i Daleszyce. W Lechowie wiatr był tak silny, że zrywał z dachów arkusze blachy.

  - Uszkodził tu pokrycie na czterech budynkach. Trwa także szacowanie strat w Makoszynie. W Daleszycach uszkodzony został dach budynku przy ulicy Mickiewicza. Pozostałe zgłoszenia z terenu tej gminy dotyczyły głównie podtopień – informował wieczorem działający w terenie młodszy brygadier Mariusz Góra, zastępca komendanta miejskiego kieleckiej straży pożarnej.

  Około 21 nad regionem przestało grzmieć, pogoda się uspokoiła. Ale sobotni poranek w Kielcach wita deszczem. W sobotę rano strażacy podsumowali piątkowe akcje - w sumie przeprowadzili 140 interwencji, najwięcej zgłoszeń było o zalaniu posesji.

  Czekamy na zdjęcia i filmy z burzy. Można je przesyłać na adres internet@echodnia.eu


  Gdzie jest burza? Zobacz radar burzowy LIVE


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych  ZOBACZ TAKŻE:FLESZ - Jak zabezpieczyć mieszkanie wyjeżdżając na wakacje? | urlop włamanie złodziej zabezpieczenie mieszkania

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo