18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania ORP "Orzeł" 2013. ORP "Lech" już na Morzu Północnym! [ZDJĘCIA SONAROWE WRAKU]

Tomasz Modzelewski
The United Kingdom Hydrographic Office/ udostępnione przez Marynarkę Wojenną
Czy na dnie Morza Północnego zostanie po latach znaleziony zaginiony "Orzeł"? Na to pytanie odpowiedzi szuka załoga ratowniczego okrętu ORP "Lech". Zobaczcie obrazy sonarowe, przedstawiające wrak okrętu.

ORP "Lech" w poniedziałek wieczorem wyruszył, aby zbadać wrak znaleziony na Morzu Północnym. Jak informują pracownicy Marynarki Wojennej, okręt kieruje się na pozycję zalegania wraku okrętu.

Na pokładzie ORP "Lech" znajdują się nurkowie i hydrografowie Marynarki Wojennej. Póki co ekspedycja idzie zgodnie z planem. - Nie ma powodów, aby narzekać na pogodę, około środy, czwartku powinni być na miejscu - mówi kmdr ppor. Adamczak.

- Zdjęcia przedstawiają obrazy sonarowe wraku okrętu podwodnego, który będzie poddany weryfikacji, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości brytyjskiego biura hydrograficznego Wilekiej Brytanii (The United Kingdom Hydrographic Office) - informuje kmdr ppor. Piotr Adamczak.

ORP "Orzeł" został zbudowany w holenderskiej stoczni. W chwili wybuchu II wojny światowej był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych. Na powierzchni mógł osiągać 20 węzłów na godzinę, a pod wodą 9 węzłów.

We wrześniu 1939 r. okręt został internowany w porcie w Tallinie, z którego uciekł. Załoga dopłynęła do Wielkiej Brytanii, by walczyć z Kriegsmarine. W swój ostatni rejs, z którego już nie wrócił, ORP "Orzeł" wyszedł w maju 1940 r.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poszukiwania ORP "Orzeł" 2013. ORP "Lech" już na Morzu Północnym! [ZDJĘCIA SONAROWE WRAKU] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki