MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posłanki PO pytają o metropolię dla Pomorza. Tadeusz Cymański: "Jej powierzchnia jest za duża". Do MSWiA trafiła poselska interpelacja

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
mat. prasowe
- Ujęty w ustawie metropolitalnej obszar dla Pomorza jest zbyt duży - mówi Tadeusz Cymański. Poseł Zjednoczonej Prawicy przekonuje, że obszar niemal od Ustki do Elbląga wymaga analizy. Wprowadzenia ustawy natomiast chcą działacze Platformy Obywatelskiej. Dwie posłanki PO w tej sprawie złożyły interpelacje do MSWiA.

W czwartek, 26 stycznia 2023 Sejm RP po raz kolejny odrzucił wniosek o dodanie do porządku obrad pierwszego czytania projektu ustawy o pomorskim związku metropolitalnym.

Projekt ustawy ma spowodować, że corocznie około 200 mln zł z podatków pozostanie w rękach mieszkańców, jako budżet związku metropolitalnego, który będzie mógł przeznaczyć środki np. na integrację komunikacyjną, co przy tak dużej metropolii, jaką jest Trójmiasto, jest kluczowe.

Wcześniej - przypomnijmy, Senat, na posiedzeniu w dniu 10 września 2020 r. przyjął ustawę o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. 30 września marszałek Sejmu skierowała projekt do I czytania na posiedzeniu Sejmu, pomimo tego projekt nie znalazł się w porządku dziennym październikowych posiedzeń Sejmu.

Pomorze pyta o ustawę metropolitalną

Powołanie związku metropolitalnego pozwoli na lepszą współpracę w dziedzinie planowania przestrzennego, promocji, szeroko rozumianego transportu (nie tylko komunikacji miejskiej) i ochrony środowiska.

ZOBACZ TEŻ: Ustawa metropolitalna dla Pomorza. Sprawdzamy za wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, jak działa metropolia na Śląsku

Samorządy, w tym samorządy Trójmiasta i okolic, zmagają się ze zmniejszonymi dochodami w związku z wprowadzeniem nowych rozwiązań podatkowych. Utworzenie związku metropolitalnego pozwoli w pewnym stopniu na rekompensatę utraconych dochodów oraz na sprawniejszą współpracę.

- Czy MSWiA popiera utworzenie związku metropolitalnego w województwie pomorskim? - z takim pytaniem wystąpiły dwie posłanki PO do ministerstwa.

Agnieszka Pomaska i Małgorzata Chmiel chcą też ustalić, czy działalność związku metropolitalnego w województwie śląskim pozytywnie wpłynęła na integrację gmin tworzących związek metropolitalny. W tej sprawie złożono interpelację.

Obóz rządzący przeciwko. Dlaczego?

Działacze PO w ostatnich dniach szeroko informowali o tym, że posłowie PiS nie głosowali za ustawą metropolitalną, za wprowadzeniem jej pod obrady. Dlaczego?

- Według mnie i z tego, co się zdążyłem zorientować obszar ujęty w ustawie metropolitalnej dla Pomorza jest zbyt duży - mówi Tadeusz Cymański. Poseł Zjednoczonej Prawicy przekonuje, że obszar niemal od Ustki do Elbląga wymaga analizy. - Trudno jest porównywać metropolię na Pomorzu do tej na Śląsku. To kompletnie dwa inne twory.

MSWiA będzie miało teraz trzy tygodnie na ustosunkowanie się do pytań.

DZIENNIK BAŁTYCKI w GOOGLE NEWS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki