Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. "Żyjemy w niepewnych czasach"

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Kazimierz Netka
- Polacy nie mają powodów, by się bać – mówił, w Gdańsku, podczas piątego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, generał prof. Bogusław Pacek. - Powinni jednak się obawiać. Tak, jak innym krajom, również Polsce zagraża terroryzm. Kluczowe znaczenie mają dla naszej obrony NATO i Unia Europejska. Największym problemem jest brak jedności europejskiej.

Wystąpienie generała było jednym z dłuższych podczas piątego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, głównie poświęconej właśnie zagadnieniom bezpieczeństwa, zarówno państwa jak i poszczególnych obywateli.

- Dużą rolę ma do odegrania obrona cywilna – mówił generał Pacek. - Liczy się bowiem przede wszystkim życie ludzi, a mniej terytorium. Obrona cywilna jest jednak bardzo kosztowna. Żebyśmy mogli skuteczniej się bronić, musimy się dozbrajać, czyli zwiększyć wydatki na wojsko. Padają propozycje, by te wydatki wyniosły 3 procent PKB. Jest to kwota olbrzymia, bo sięga 20 procent dochodów państwa. Cała nasza – jak i pozostałych państw członkowskich UE - nadzieja w NATO. Siły tego sojuszu na naszym kontynencie to 80 procent zdolności militarnych UE. Niestety, Ameryka widzi swe interesy bardziej w Azji niż w Europie – mówił generał Bogusław Pacek.

Czytaj też: Generał Piotr Makarewicz: Jedna brygada to gest polityczny, bez znaczenia dla obronności Polski [ROZMOWA]

Przyszła wojna będzie walką o panowanie nad umysłami – usłyszeli zebrani. Ta walka będzie prowadzona przy pomocy środków masowego przekazu. Tak obecnie dzieje się, na Ukrainie, gdzie Rosja wykorzystuje ten sposób wpływania na mieszkańców terenów ogarniętych wojną.

Tak więc, niebagatelne znaczenie ma odpowiednie kształcenie. Jaka powinna być pomorska, polska oświata? Czy gimnazja należy zlikwidować? W sprawie zmian w systemie oświaty miało zostać przyjęte stanowisko WRDS. Jednak, po wielu wypowiedziach, m.in. Franciszka Potulskiego – przewodniczącego zespołu roboczego WRDS ds. społecznych, postanowiono zorganizować na ten temat szerszą dyskusje, z udziałem m.in. reprezentanta rządu. Propozycje te poparł też Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

WRDS przyjęła stanowisko w sprawie współpracy przedsiębiorców z oświata zawodową.

Mapa zagrożeń

Żeby ludzie mogli wydajnie pracować, trzeba zapewnić im bezpieczeństwo na co dzień, w drodze do pracy, z powrotem, podczas wypoczynku. Identyfikacje przestępstw ma ułatwić „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa”. Mówiła o niej nadkomisarz Iwona Kuczyńska – naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Pilotażowo mapy owe testowane są w województwach pomorskim, podlaskim oraz na obszarze działania Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Każdy obywatel może wskazać, zgłosić miejsce do zaznaczenia na tej mapie. Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem internetu. Mapa jednak nie zastępuje bezpośredniego informowania policji o przestępstwach, na przykład telefonów alarmowych 112 – gdzie trzeba dzwonić w razie zagrożenia życia.

Duże zmiany czekają państwowe ratownictwo medyczne. Mówił o tym Ryszard Sulęta, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, przewodniczący zespołu roboczego WRDS ds. bezpieczeństwa.

Co ze szpitalem na Polanki i agencją kosmiczną?

Padło pytanie o przyszłość szpitala dziecięcego przy ul. Polanki w Gdańsku.

Czytaj więcej na ten temat: Gdańsk. Niewiadoma przyszłość szpitala na Polankach. Zostanie przeniesiony na Zaspę?

Jak zapewnił Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, nie ma planów przeniesienia tego szpitala.

WRDS zajęła się też sprawą Polskiej Agencji Kosmicznej. Członkowie rady postanowili wysłać m.in. do pani premier, stanowisko WRDS w sprawie pozostawienia siedziby tej Agencji w Gdańsku.

Troska o osoby starsze

WRDS na swym piątym posiedzeniu zajęła się też losem osób starszych. W całym kraju odbywa się przegląd systemu emerytalnego pod hasłem „ bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności” - mówiła dyrektor Krystyna Fornalik z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Debata na ten temat zostanie zorganizowana pod koniec września w Gdańsku.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku zainaugurowała swoją działalność w grudniu 2015 r., w związku z wejściem w życie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, w celu prowadzenia dialogu społecznego o zasięgu wojewódzkim – informuje Małgorzata Pisarewicz - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
XYZ

Otóż to ględzenie jakie miało miejsce na tym posiedzeniu WRDS - a szczególnie gen. Packa!

b
bystry

komuch z komuchem o społeczeństwie dialog prowadził
hehehe

Dodaj ogłoszenie