Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Sellin buduje nam muzeum [FELIETON]

Barbara Szczepuła
Barbara Szczepuła
Barbara Szczepuła archiwum db
Było to dawno temu, w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Na maturze zdawałam egzamin z historii. Temat: „Druga wojna światowa od 1 do 17 września ’39”. Tego właśnie okresu uczyliśmy się szczegółowo. Westerplatte, Oksywie, bitwa nad Bzurą, Modlin, obrona Helu i Warszawy… W gruncie rzeczy szkolna historia II wojny światowej sprowadzała się do Września ’39 i do „wyzwalania” Polski przez Armię Czerwoną kilka lat później.

Dawne czasy przypomniałam sobie na wieść o tym, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zastrzeżenia do koncepcji Muzeum II Wojny Światowej i zamierza gotową już niemal placówkę przekształcić w Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Słusznie. Po co lokować nad Motławą nowoczesne muzeum, ważne w swym uniwersalistycznym przesłaniu, skoro można powołać instytucję prowincjonalną, w której będziemy czcić polskie klęski?

Jakie znaczenie ma to, że w muzeum zgromadzono już tysiące eksponatów, w tym pamiątek przekazanych przez osoby prywatne, a dotyczących innych lat i wydarzeń? Wszystko można przecież upchnąć w magazynach. Zastrzeżenia polityków PiS budzi między innymi to, że ten największy kataklizm XX wieku prezentowany ma być tu zarówno z perspektywy wielkiej polityki, jak i - przede wszystkim - przeżyć zwykłych ludzi.

Czy cierpienia cywilów mogą być interesujące? W dodatku ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków. Co za nonsens, niech obcy sami sobie budują muzea! Szeroka ma być perspektywa czasowa: droga do wojny, groza wojny i długi cień wojny. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni dział, bo przecież prawdziwe wyzwolenie Polski nie nastąpiło w 1945 roku. W gruncie rzeczy chodzi o to, że powstaniu muzeum patronował premier Tusk. To wystarcza, by uznać, że po tej idei nie powinien zostać żaden ślad.

Zwolennikiem nowej koncepcji muzeum jest wiceminister kultury Jarosław Sellin, poseł z Gdańska, mieszkaniec stolicy. Dba o nasze sprawy, jak umie. Z Warszawy widać lepiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki