Poseł PiS Kacper Płażyński apeluje o rezygnację wicemarszałka Leszka Bonny na czas kontroli w chojnickim hospicjum

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W konferencji prasowej, zorganizowanej 27 stycznia 2020 r. przed drzwiami Urzędu Marszałkowskiego, wzięli udział poseł Kacper Płażyński (z prawej) i radny sejmiku Jerzy Barzowski
W konferencji prasowej, zorganizowanej 27 stycznia 2020 r. przed drzwiami Urzędu Marszałkowskiego, wzięli udział poseł Kacper Płażyński (z prawej) i radny sejmiku Jerzy Barzowski Piotr Kallalas
Poseł PiS Kacper Płażyński zażądał rezygnacji wicemarszałka Leszka Bonny. - Chojnickie hospicjum jest zarządzane przez fundację, której prezesem jest żona wicemarszałka województwa pomorskiego - powiedział poseł podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 27 stycznia 2020 r. przed drzwiami Urzędu Marszałkowskiego. - Dlaczego chcemy o tym rozmawiać? Bo pan Bonna jest marszałkiem, który de facto przeprowadza kontrolę w fundacji.

- Oczekujemy od pana marszałka Bonny, że na czas kontroli, do wyjaśnienia tej sprawy, zrezygnuje z funkcji zasiadania w zarządzie województwa pomorskiego. Uważamy, że jest to sprawa jasna i oczywista. Nie jest to żądanie nadmierne. Tego oczekują mieszkańcy Pomorza, z którymi rozmawiamy zarówno w Chojnicach, jak i w Gdańsku - powiedział Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Nie ma się co oszukiwać, pan marszałek Bonna ma dość szerokie kontakty w środowiskach związanych ze służbą zdrowia na Pomorzu i tego [rezygnacji z funkcji przyp.red.] wymaga pewna etyka i transparentność.

Przypomnijmy, że 6.01.2020 r. doszło do tragicznego pożaru, który miał miejsce w chojnickim hospicjum. W placówce zginęły cztery osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

- Jak wyglądały kwestie przeciwpożarowe? Jak instytucja była przygotowana do wykonywania swoich funkcji? Czy doszło do odbiorów technicznych budynku po przebudowie? - dopytywał na konferencji Kacper Płażyński.

W briefingu wziął również udział radny sejmiku Jerzy Barzowski, który oznajmił, że została zgłoszona interpelację w sprawie finansowania instytucji.

- Brak transparentności jest tak oczywisty, że wymaga dużego wysiłku, żeby doprowadzić tę sprawę do końca. Budynek został przekazany fundacji około 8- 10 lat temu, co również wymaga wyjaśnienia i sprawdzenia. Złożyłem interpelację co do wielkości środków w różnych latach - do wszystkich podmiotów, bo mowa o dwóch fundacjach i trzech spółkach. To wszystko wymaga rozwikłania powiązań finansowych - powiedział Jerzy Barzowski.

Co na ten temat sądzi szefowa fundacji zarządzającej chojnickim hospicjum?
- Nie widzę tu żadnego związku, więc nie będę wypowiadać się na ten temat - powiedziała nam Barbara Bonna, prezes Fundacji "Palium" w Chojnicach.

Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

- System wydatkowania środków unijnych jest transparentny. Nie może być mowy o konflikcie interesów w związku z zaplanowaną kontrolą projektu - zapewnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, poproszony o komentarz, przysłał nam obszerne wyjaśnienia. Oto treść pisma:

[i]"Na wstępie trzeba wyraźnie rozróżnić działalność Fundacji Palium polegającą na prowadzeniu hospicjum od działalności związanej z dziennym domem pomocy. Są to dwie różne aktywności Fundacji i jedynie ta druga otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dom Pomocy Fundacji Palium otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, które może być wydatkowane wyłącznie na cele przewidziane w założeniach projektu. Podstawowym zadaniem projektu jest prowadzenie dziennego domu pomocy dla osób niesamodzielnych i stworzenie 20 miejsc usług opiekuńczych świadczonych.

Kontrola przewidziana w systemie wydatkowania funduszy unijnych objąć może swoim zakresem wyłącznie prawidłowość realizacji projektu, tj. prowadzenia dziennego domu pomocy. Zatem nieuprawnione jest jakiekolwiek wiązanie zaplanowanej kontroli i samego dofinansowania projektu z działalnością Hospicjum w Chojnicach oraz tragicznym w skutkach pożarem.

Zakres kontroli na miejscu realizacji projektu, która zostanie przeprowadzona jest ściśle określony i nie może wykraczać poza zakres upoważnienia. Zgodnie z ustawą z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (j.t. Dz. U. 2018 r. poz. 143 ze zm.) oraz Wytycznymi w zakresie kontroli realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020: Kontrola projektów w miejscu ich realizacji lub w siedzibie beneficjenta jest formą weryfikacji wydatków potwierdzającą, że: współfinansowane towary i usługi zostały dostarczone, faktyczny stan realizacji projektu jest zgodny z umową o dofinansowanie i odpowiada informacjom ujętym we wnioskach o płatność oraz w innych dokumentach przekazywanych do instytucji kontrolującej, wydatki zadeklarowane przez beneficjentów w związku z realizowanymi projektami zostały rzeczywiście poniesione i są zgodne z wymaganiami programu operacyjnego oraz z zasadami unijnymi i krajowym.

Zgodnie z upoważnieniem kontroli podlega weryfikacja zgodności realizacji projektu z jego założeniami określonymi w umowie o dofinansowanie oraz we wniosku o dofinansowanie projektu, a w szczególności:

  • prawidłowość rozliczeń finansowych;
  • kwalifikowalność personelu projektu;
  • kwalifikowalność uczestników projektu;
  • sposób przetwarzania danych osobowych uczestników projektu;
  • postęp rzeczowy realizacji projektu;
  • poprawność udzielania zamówień, w tym stosowania zasady konkurencyjności oraz stosowania przepisów prawa unijnego;
  • poprawność udzielania pomocy publicznej/pomocy de minimis;
  • prawidłowość realizacji działań informacyjno-promocyjnych;
  • zapewnienie właściwej ścieżki audytu;
  • sposób prowadzenia i archiwizacji dokumentacji projektu.

Dodatkowo przeprowadzana jest wizyta monitoringowa w miejscu realizacji działań merytorycznych. Zakres kontroli zależy również od stopnia rozliczenia projektu. Próba dokumentów do kontroli wybierana jest na podstawie zatwierdzonych wniosków o płatność beneficjenta.

Kontrolę projektu „Dzienny Dom Pomocy Fundacji Palium”, tak jak wszystkich projektów realizowanych w ramach RPO WP 2014-2020 i finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, przeprowadzą pracownicy Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP (DEFS). Każdy pracownik uczestniczący w kontroli otrzymuje upoważnienie do przeprowadzenia kontroli oraz podpisuje Deklarację Bezstronności i Poufności. W Deklaracji oświadcza, że w odniesieniu do beneficjenta którego będzie kontrolował nie zachodzi żadna z okoliczności powodujących wyłączenie z kontroli projektu na miejscu. Dodatkowo oświadcza, że według jego wiedzy w stosunku do kontrolowanego beneficjenta nie zachodził i nie zachodzi konflikt interesu. W przypadku powzięcia informacji o istnieniu jakiejkolwiek okoliczności mogącej budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności/wystąpienia konfliktu interesu w odniesieniu do beneficjenta, zobowiązany jest do niezwłocznego jej zgłoszenia na piśmie przełożonemu i zaprzestania udziału w procesie kontroli na miejscu. Deklaracje bezstronności podpisywane są również na etapie wyboru projektu oraz rozliczania.

Jak więc to upoważnieni pracownicy DEFS przeprowadzają kontrolę, a nie Zarząd. Wszelkie pełnomocnictwa, którymi dysponuje Dyrekcja DEFS do podpisywania upoważnień do przeprowadzenia kontroli oraz do podpisywania Informacji pokontrolnych i wszelkiej korespondencji z Beneficjentem w trakcie kontroli zostały wydane zanim Członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego został Pan Marszałek Leszek Bona.

Powyższe rozwiązania powodują, że system wydatkowania środków unijnych jest transparentny i zapewnia, także w przypadku ww. projektu, zachowanie bezstronności. Nie może być więc mowy o konflikcie interesów w związku z zaplanowaną kontrolą tego projektu.

Warto też zaznaczyć, że Zarząd Województwa Pomorskiego jest jedną z 16 Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi odpowiadającymi za realizację RPO w regionach i wpisuje się w system wdrażania funduszy unijnych w Polsce. Zarząd Województwa Pomorskiego w każdym roku jest wielokrotnie kontrolowany przez instytucje zewnętrzne w zakresie wykorzystania środków unijnych (w szczególności Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa oraz Najwyższa Izba Kontroli). Natomiast DEFS od początku wdrażania RPO WP 2014-2020 przeprowadził 470 kontroli realizacji projektów (w tym 163 kontrole w 2019 roku) oraz zawarł w ramach RPO WP 2014-2020 z EFS prawie 1000 umów o dofinansowanie."

Współpraca Piotr Furtak

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Bez szczepień możliwa jest czwarta fala

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Teraz już wiadomo, dlaczego duda ten od quasi solidarności nazwał swojego kundla Kacperek

G
Gość

Jestes glubszy od twojego nasieniodawcy,

G
Gość

Stary byl jeszcze wiekszym zjebem. ""Sttudiowal" mozolne 14 lat, chociaz studia byly wtedy 4-letnie. Po prostu lajza ze wsi pod Paslekiem zajmowal sie cinkciarstwem.. Pozniej dorobil sie kramu na Hali Targowej. Tej Hali. Mojemu sp. bratu oszust z krzywym nosem jest winny 200.000 PLN. Mlody szpak bedzie musial oddac, albo dostanie lekcje latania.

G
Gość
27 stycznia, 15:34, Gość:

Pan Kacper przemieszcza się i obiecuje, sygnalizuje, pozuje,lansuje, krytykuje, robi to wszystko co potrafi.

Prawdę napisałeś/napisałaś , że Pan Kacper :obiecuje,pozuje i lansuje się.

G
Gość

Pan Kacper przemieszcza się i obiecuje, sygnalizuje, pozuje,lansuje, krytykuje, robi to wszystko co potrafi.

G
Gość

Od 2008 roku Bonnowie są właścicielami dworku w Jarcewie, leżącego na północ od Chojnic. Według księgi wieczystej posiadłość ma ponad 3 ha działki i stoi na niej dom o powierzchni użytkowej ponad 500 metrów. Willa została zakupiona za ponad 400 tys. złotych.Trzy lata później małżeństwo Bonnów zostało fundatorem Fundacji Jarcewo. Jej siedziba została zarejestrowana właśnie w tej posiadłości. W latach 2013-2014 instytucja otrzymała dotacje z Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego o łącznej wartości 268 tys. złotych na rewitalizację posiadłości w Jarcewie.

Dodaj ogłoszenie