Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portrety Pawła Adamowicza trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska i Bazyliki Mariackiej [zdjęcia]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Portrety Pawła Adamowicza trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska i Bazyliki Mariackiej
Portrety Pawła Adamowicza trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska i Bazyliki Mariackiej fot. A. Wypych/A.Grabowska/Muzeum Gdańska
Obraz przedstawiający Pawła Adamowicza trafił do zbiorów Muzeum Gdańska, gdzie można oglądać go wraz z innymi pamiątkami po śp. włodarzu miasta. Natomiast portret trumienny zamordowanego prezydenta wraz z epitafium wyeksponowano w Bazylice Mariackiej.

Portret o wymiarach 100 na 70 cm, który trafił do zbiorów Muzeum Gdańska, przedstawia Pawła Adamowicza na ulicy Długiej, na tle Złotej Bramy oraz Wieży Więziennej. Jego twórczynią jest Anna Wypych-Klimkowska, gdańszczanka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych.

Portrety Pawła Adamowicza trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska i Bazyliki Mariackiej

Portrety Pawła Adamowicza trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska ...

Pan Prezydent był znany ze swojego zamiłowania do pieszych spacerów i nie mogłam go pokazać inaczej jak w otwartej przestrzeni, swobodnie spacerującego tutaj w miejscu, gdzie jego ścieżki się tak często przecinały - tłumaczy artystka -

I dodaje: Gdańsk jest miastem wolnym i otwartym i takimi wartościami kierował się Pan Prezydent, często chodził piechotą i lubił rozmawiać z mieszkańcami. Otwarty i odważny, bo przecież nie każdy chciał z nim rozmawiać na miło… Co roku można go było spotkać gdy kwestował właśnie tutaj. Tutaj też odebrano mu życie. Tutaj go żegnaliśmy i tutaj niedaleko spoczął na zawsze.

- Bardzo chciałam namalować pana Prezydenta, to od niego dostałam pierwsze w życiu stypendium i chyba chciałam "oddać dobro" - dodaje malarka.

Obraz dołączył do do wystawy zatytułowanej „Biurko Prezydenta”, która powstała kilka miesięcy po morderstwie włodarza Gdańska i składa się z pamiątek po nim. Są tam m.in. osobisty kalendarz prezydenta zawierający daty spotkań oraz jego ulubione książki. Ekspozycja prezentowana jest w salach wystawowych w Małej Sali Rady w Ratuszu Głównego Miasta.

Od setek lat w Ratuszu Głównego Miasta gromadzono i pokazywano następnym pokoleniom portrety włodarzy miasta - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - One zaginęły w czasie II wojny światowej. Rok po zamachu na śp. Pawła Adamowicza (...) mogliśmy powrócić do dawnej tradycji.

Portret powstał dzięki inicjatywie Pracodawców Pomorza i fundatorowi, lokalnemu przedsiębiorcy - Mariuszowi Grzędzie.

Inny obraz zawisł w bazylice Mariackiej

W poprzedni weekend do bazyliki Mariackiej w Gdańsku po wielomiesięcznym przygotowaniach trafił inny obraz przedstawiający Pawła Adamowicza. Na filarze znajdującym się niedaleko urny z prochami prezydenta umieszczono portret trumienny wraz z epitafium.

Portrety Pawła Adamowicza trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska i Bazyliki Mariackiej
Portrety Pawła Adamowicza trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska i Bazyliki Mariackiej Karolina Misztal

Autorem prac jest profesor Jacek Kornacki, dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. To wspólna inicjatywa artysty i lekarza, któremu także bliskie są arkana sztuki. Profesor Maciej Śmietański, wybitny specjalista w leczeniu przepuklin, był sponsorem tego projektu, logistykiem i negocjatorem.

Portret trumienny to oryginalny wytwór polskiej kultury sarmackiej, powszechny w XVII i XVIII wieku. Kształt portretu dostosowany był do boku trumny, gdzie mocowano podobiznę. Po przeciwległej stronie mocowano epitafium, a po bokach stawiano tarcze herbowe. Po zakończeniu uroczystości portret wieszano na ścianie kościoła, którego zmarły był dobrodziejem.

- Zależało nam bardzo na tym, aby ta praca nie budziła kontrowersji i żeby mogła zdobić ściany świątyni kilkaset lat - tłumaczy prof. Maciej Śmietański.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki