Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret Pomorzan 2013. Zadowoleni i szczęśliwi, ale tylko w mieście?

Dorota Abramowicz
W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek zadowolonych z zamieszkania w naszym województwie wzrósł o 15 procent! Tak wynika z badań nad Portretem Pomorzan 2013.

Ponad połowa Pomorzan, głównie z Trójmiasta, uważa nasze województwo za dobre miejsce do życia - takie wnioski można wyciągnąć z tegorocznego "Portretu Pomorzan". Badania pod hasłem Pomorskie Obserwatorium Reporterskie zostały przeprowadzone przez agencję PBS między 20 września a 8 października br. i objęły swoim zasięgiem 1093 dorosłych mieszkańców Pomorskiego.

Jednak im mniejsza miejscowość, tym ocena jakości życia jest gorsza. W Trójmieście na pytanie, czy w naszym województwie żyje się dobrze, "tak" odpowiedziało prawie trzy czwarte pytanych. "Ani dobrze, ani źle" - uznało 22 proc. respondentów. Tylko 5 proc. oceniło jakość życia jako złą. W pozostałych miastach te proporcje są już nieco inne: 52 proc. osób jest zadowolonych, co trzecia osoba nie mogła się określić., a 12 proc. wyraziło swoje niezadowolenie z życia na Pomorzu. Tyle samo niezadowolonych jest na wsi, gdzie odsetek szczęśliwych z powodu miejsca zamieszkania jest o połowę mniejszy niż w Trójmieście.

- Wyprowadzka do innego województwa? Nigdy! - tak uważa aż 40 proc. Pomorzan. Wśród pozostałych, którzy nie wykluczają przenosin, najwięcej, bo 18 proc. , wybrałoby Mazowsze, czyli - jak można domniemywać - Warszawę. Najmniej atrakcyjne okazało się województwo świętokrzyskie z zaledwie 0,3 proc. wskazań.

Osoby dopuszczające przeprowadzkę w inne regiony Polski dopytano, jakie - w porównaniu z innymi województwami - mamy u nas szanse na zdobycie majątku, lepszej pracy, dobrego zawodu. Prawie połowa ankietowanych odpowiedziała "takie same", wśród pozostałych więcej jednak (od 27 proc. w przypadku znalezienia pracy po 33 proc. w kwestii wzbogacenia się) uznało, że sytuacja Pomorza jest wyraźnie lepsza niż innych województw.

Tylko co piąta osoba niewykluczająca przenosin jest przekonana, że w innych rejonach kraju będzie mogła ciekawiej i lepiej spędzać wolny czas ( dla co trzeciej jest to niemożliwe). Pomorzanie także realistycznie podchodzą do pytania, czy w razie przenosin wzrosną, czy też spadną ich koszty utrzymania. Co drugi twierdzi, że nic by się nie zmieniło w planowanych przez nich wydatkach.

- Warunki życia w Polsce uległy pogorszeniu - z taką opinią zgodziło się 45 proc. badanych. Przy czym symptomatyczne jest, że znów skutki kryzysu w najmniejszym stopniu odczuwają mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu (co trzeci), a w większym (51-52 proc.) ankietowani z pozostałych miast i wsi województwa.

Co ciekawe - choć 59 procent Pomorzan twierdzi, że są zadowoleni z życia (osoby odpowiadające "nie" i "raczej nie" stanowią zaledwie 5 procent), to badania tzw. współczynnika optymizmu pokazują, że 42 procent Pomorzan można zaliczyć do grona pesymistów. Optymistą jest prawie co trzecia badana osoba (30 proc.), zaś mianem realistów można określić 28 proc. Wśród pesymistów przeważają mężczyźni i osoby po czterdziestce, wśród optymistów- panie i osoby przed czterdziestym rokiem życia. Realistyczne podejście do życia mają przeważnie panie (54 proc) oraz mający 40 i więcej lat.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki