Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret Pomorzan 2013. Inwestycje popieramy, ale złotówki na euro nie chcemy zmienić

Jacek Klein
Uważamy Pomorze za atrakcyjne dla zagranicznego kapitału. Nie zapominamy o znaczeniu krajowych największych firm. Nie ciągnie nas jednak do szybkiego rozstania się ze złotym i zastąpienia go euro.

Pomorzanie lubią swój region i lubią tutaj mieszkać. Po części wynika to zapewne z nie najgorszej sytuacji gospodarki województwa oraz rosnącej jego atrakcyjności w oczach inwestorów zagranicznych.

W ostatnich kilku latach, głównie aglomeracja trójmiejska przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny. Ulokowało się tu wiele firm zagranicznych, ze swoimi centami usług wspólnych i finansowych, ale i z produkcją. Sektor nowoczesnych usług biznesowych jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Trójmiasto natomiast stało się kluczowym ośrodkiem usług biznesowych nie tylko w kraju, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Funkcjonuje tu ponad 40 centrów usługowych, w których zatrudnienie znalazło już ok. 12 tys. pracowników.

- Pomorze ma bardzo dużo do zaoferowania. Nieruchomości, którymi dysponuje region, sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja - mówi Marcin Piątkowski, dyrektor Invest in Pomerania.
Informacje, że coraz to nowe firmy, nawet światowi potentaci, poszukują pracowników i stają się z czasem jednymi z kluczowych pracodawców w regionie, budują wśród mieszkańców opinię, że Pomoze jest atrakcyjnym miejscem dla zagranicznego kapitału.

Tylko 6 proc. mieszkańców Pomorza uznało, że województwo pomorskie jest mało interesujące dla zagranicznych inwestorów. Przekonanych o jego atrakcyjności było 62 proc. badanych - wynika z raportu "Portret Pomorzan 2013 - Pomorskie Obserwatorium Reporterskie" mówiącego o nastrojach mieszkańców województwa. Zdecydowanie jako atrakcyjne Pomorze uznaje więcej mieszkańców Trójmiasta (73 proc.). Niewiele mniej osób podobne zdanie miało w innych miastach. Zaś niecała połowa mieszkańców wsi uznała, że region jest atrakcyjny dla biznesu z innych krajów.

Jak zagraniczne, równie ważne dla gospodarki regionu są firmy lokalne i krajowe. Które firmy są najbardziej rozpoznawalne dla Pomorzan i które są przez nich uważane za najbardziej liczące się? Tak jak w ubiegłej edycji wyniki Pomorskiego Obserwatorium Reporterskiego nie są wielkim zaskoczeniem. Mieszkańcy regionu wskazali jednoznacznie, że największe znaczenie mają dwaj potentaci - Lotos i Energa. Lotos jest jedną z największych firm w kraju z przychodami na poziomie 30 mld zł. Energa z kolei operuje na terenie całego województwa pomorskiego.

Ponad 50 proc. mieszkańców Trójmiasta wskazało właśnie na te firmy. Kolejne istotne dla regionu to stocznie, Grupa Ergo Hestia, Drutex czy Gino Rossi.

Jeżeli atrakcyjność regionu i jego gospodarkę oceniamy nie najgorzej, to w pamięci mamy, że wciąż wychodzimy z kryzysu, który dotknął nie tylko region i kraj, ale i strefę euro. W ciągu kilku lat poparcie dla wspólnej waluty bardzo spadło. Ponad 60 proc. Pomorzan jest przeciwnych wprowadzeniu euro. Co ważne, różnice opinii między Trójmiastem a pozostałymi miejscowościami są zauważalne. Wspólną walutę popiera co piąty mieszkaniec aglomeracji, prawie co trzeci mieszkaniec wsi i blisko 40 proc. mieszkańców innych miejscowości.

Ogólnie jednak eurosceptycyzm na Pomorzu pokrywa się z tym w kraju, gdzie zaledwie 30 proc. badanych chce wspólnej waluty. Prawie 60 proc. jest temu przeciwnych.

- Wciąż widoczna jest niepewność dotycząca bilansu korzyści i kosztów z wprowadzenia euro w państwach należących do strefy wspólnego pieniądza, w kontekście trwającego od dłuższego czasu kryzysu w strefie euro - wynika z Monitora opinii publicznej Ministerstwa Finansów.

Dla zmiany nastawienia istotne znaczenie ma ustabilizowanie się sytuacji w strefie euro, co jest także jednym z podstawowych warunków dla określenia przez rząd ścieżki integracji i momentu przyjęcia euro.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki