Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku znowu na 1. miejscu w rankingu punktualności polskich lotnisk

Sandra Janikowska

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
W lipcu 2019 r. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu rankingu pod względem czasowej realizacji operacji lotniczych. Z dostępnych informacji wynika, że wszystkie lotniska poza Zieloną Górą poprawiły swoją punktualność. Na lotniskach w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie i Łodzi zanotowano mniejszą liczbę operacji. Sprawdź, na którym lotnisku w Polsce nie trzeba długo czekać na lot!

Ranking punktualności na polskich lotniskach w lipcu 2019 roku

Jak wynika z dostępnych informacji, w lipcu 2019 roku średni współczynnik punktualności polskich lotnisk wyniósł 82,01 proc., co daje nam wynik wyższy o 10 p.p. Wśród największych lotnisk w Polsce po raz kolejny najpunktualniejszy okazał się Gdańsk, a w mniejszych - Szymany. Średnia dla dużych portów lotniczych wyniosła 78 proc., a dla mniejszych jednostek - 85,92 proc.

Dane do raportu przygotowała i dostarczyła firma VariFlight, która zajmuje się m.in. monitorowaniem rzeczywistego czasu operacji lotniczych. Przygotowując ranking, badali oni punktualność wylotów, mierzoną 30-minutowym opóźnieniem startu rejsu spod bramki lub ze stanowiska postojowego w porównaniu z deklarowanym czasem startu podróży. Właśnie ten sposób mierzenia opóźnień został przyjęty jako globalny standard w branży lotniczej.

Wyniki uzyskane w wyniku przeprowadzonych badań posłużyły do stworzenia rankingu najpunktualniejszych polskich lotnisk. Warto wspomnieć, że w zestawieniu uwzględniono jedynie porty lotnicze obsługujące rozkładowy ruch lotniczy. Równie istotna wydaje się informacja mówiąca, że w trakcie przygotowywania raportu nie wzięto pod uwagę okazjonalnych lotów wykonywanych przez przewoźników, którzy zwykle nie latają z danego lotniska. Wyniki prezentowane są w kolejności od najbardziej do najmniej punktualnych lotnisk w dwóch kategoriach:

 • lotnisk obsługujących powyżej 500 startów samolotów rejsowych w skali miesiąca (większe lotniska)
 • lotnisk obsługujących poniżej 500 startów samolotów rejsowych w skali miesiąca (mniejsze lotniska)

ZOBACZ TAKŻE: Port Lotniczy w Gdańsku. Wyniki za I półrocze 2019 r. Gdańskie lotnisko przez pół roku obsłużyło blisko 2,5 mln pasażerów

Ranking punktualności na polskich lotniskach w lipcu 2019 roku. Gdańsk na pierwszym miejscu

W lipcu 2019 roku wszystkie lotniska w Polsce wykazały poprawę w kwestii punktualności. Średni współczynnik punktualności wyniósł 78 proc. Był on znacznie niższy od średniej krajowej, jak i od średniej mniejszych lotnisk. Według danych zaczerpniętych z raportu lotniska w Gdańsku, Katowicach i Poznaniu obsłużyły mniej startów niż rok temu. Spadek punktualności wśród dużych portów lotniczych zarejestrowano w Warszawie na lotnisku Chopina - wyniósł on 7 p.p.)

Na pierwszym miejscu w rankingu punktualności w dużych lotniskach znalazł się Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje zawarte w raporcie.

1. GDAŃSK - PORT LOTNICZY IM. LECHA WAŁĘSY

 • współczynnik punktualności: 86,16 proc. (wzrost o 8,3 p.p.)
 • średnie opóźnienie: 20 min (spadek o 5 min)
 • liczba startów samolotów rejsowych: 1503 (spadek o 132)
 • najbardziej punktualny przewoźnik: Air Baltic - 100 proc.
 • najmniej punktualny przewoźnik: Sun Express - 8,33 proc.

Port Lotniczy w Gdańsku. TOP 20 miejsc, do których najchętni...

Przeczytajcie więcej o połączeniach z gdańskiego lotniska >>

Na drugim miejscu w ww. rankingu znalazł się Port Lotniczy Poznań-Ławica.

2. POZNAŃ - PORT LOTNICZY POZNAŃ-ŁAWICA

 • współczynnik punktualności: 83,14 proc. (wzrost o 11 p.p.)
 • średnie opóźnienie: 26 min (spadek o 4 min)
 • liczba startów samolotów rejsowych: 528 (spadek o 128)
 • najbardziej punktualny przewoźnik: LOT - 88,32 proc.
 • najmniej punktualny przewoźnik: Ryanair - 77,67 proc.

Na trzecim miejscu uplasowało się Lotnisko we Wrocławiu im. Mikołaja Kopernika.

3. WROCŁAW - PORT LOTNICZY WROCŁAW

 • współczynnik punktualności: 82,51 proc. (wzrost o 12,3 p.p.)
 • średnie opóźnienie: 23 min (spadek o 12 min)
 • liczba startów samolotów rejsowych: 1049 (wzrost o 6)
 • najbardziej punktualny przewoźnik: Eurowings - 100 proc.
 • najmniej punktualny przewoźnik: Swiss - 71,43 proc.

Na kolejnych miejscach w rankingu punktualności wśród dużych lotnisk znajdowały się kolejno porty lotnicze w Katowicach, Modlinie, Krakowie czy Lotnisko Chopina w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE: Parkingi przy Porcie Lotniczym w Gdańsku. Cennik i mapa. Gdzie zostawić samochód?

Ranking punktualności na polskich lotniskach w lipcu 2019 roku. Szymany na pierwszym miejscu

W czerwcu 2019 roku średni współczynnik punktualności na mniejszych lotniskach wyniósł 85,92 proc. i był o 11,1 p.p. większy. Warta uwagi jest informacja, że mniejsze porty były punktualniejsze od większych lotnisk i osiągnęły lepszy wynik niż średnia krajowa. Interesujący wydaje się również fakt, że prawie wszystkie małe lotniska - oprócz Zielonej Góry - poprawiły swoje wyniki. Mniej startów zarejestrowano w Szczecinie, Lublinie i Łodzi.

Na pierwszym miejscu umieszczono lotnisko w Szymanach. Kolejne miejsca należą kolejno do portów lotniczych w: Bydgoszczy, Zielonej Górze, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie i Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE: Ponad 70 tys. zł za hałas z gdańskiego lotniska, ale wyrok nieprawomocny

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pasażer
2019-08-25T20:57:24 02:00, Pasażer:

Latam z Gdańska i do Gdańska około 6-ciu, jakoś punktualności nie zauważyłem, zawsze opóźnienie w szczególności przy starcie, piszą bzdury.

;;6-ciu lat" przepraszam zjadłem słowo.

P
Pasażer

Latam z Gdańska i do Gdańska około 6-ciu, jakoś punktualności nie zauważyłem, zawsze opóźnienie w szczególności przy starcie, piszą bzdury.

g
gosc

Dajcie jakiemuś pisiorowi porządzić to zobaczyta co się bezie wyprawiać.

Dodaj ogłoszenie