Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Łeba w Krajowym Planie Odbudowy. Powstanie tam port serwisowy dla farm wiatrowych

Robert Gębuś
Robert Gębuś
123rf
Przystosowanie portu w Łebie do obsługi serwisowej farm wiatrowych, które planuje wybudować Orlen, znalazło się w Krajowym Planie Odbudowy. Podobny terminal ma powstać w Ustce, natomiast port instalacyjny w Gdyni.

Farmy wiatrowe, które planuje wybudować PKN Orlen "Baltic Power", miałyby powstać 23 km od linii brzegowej Łeby i Władysławowa na obszarze 131 km kw. W założeniu to ok. 100 turbin wiatrowych o wysokości nawet 250 m, przy 220 m średnicy wirujących łopat. Do wybudowania i późniejszej obsługi farmy potrzebne będą odpowiednie porty. Port instalacyjny zostanie zlokalizowany w Gdyni, a dwa porty do obsługi serwisowej farm mają powstać w Łebie i Ustce. Inwestycje zostały ujęte w Krajowym Planie Odbudowy. Łeba z własnych środków wykonała koncepcję przebudowy portu, przesłała ją do Urzędu Morskiego w Gdyni, oraz do odpowiednich resortów.

Port Łeba znalazł się w Krajowym Planie Odbudowy

- To długie miesiące ciężkiej pracy, staraliśmy się o ujęcie tej inwestycji w Krajowym Planie Odbudowy. Negocjowaliśmy w grupie roboczej organizowanej przez ministra infrastruktury, także z deweloperami. Wykonaliśmy wstępną koncepcję przebudowy wejścia do portu Łeba z basenem technicznym. Udało się

- informuje Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Za inwestycją w Łebie przemawiało położenie portu. Łeba jest blisko planowanych instalacji i reakcja na ewentualne problemy będzie szybsza.

- Łeba ma najlepsze położenie. Pierwsza lokalizacja wszystkich farm wiatrowych jest na wysokości Łeby. Przemawia czynnik ekonomiczny: odległość, szybkość reagowania i czas dotarcia do turbin wiatrowych

- mówi Strzechmiński.

Żeby obsłużyć jednostki serwisowe, Łeba zapewnić odpowiednie parametry dostępy do portu i w kanałach portowych. - Chodzi o utrzymanie na odpowiednich głębokościach na torach podejściowych i w kanałach portowych - tłumaczy Strzechmiński. - Ta inwestycja służyłaby nie tylko farmom wiatrowym. To zwiększenie parametrów i bezpieczeństwa portu.

Jaki informuje burmistrz Łeby, jeden z operatorów farm wiatrowych już nabył działkę po byłej stoczni w Łebie w celu uruchomienia tam bazy serwisowej. Wstępnie zaplanowano rozpoczęcie przebudowy portu jeszcze w tym roku, a jego zakończenie na 2026 rok. Koszt to jednostkowy portu offshorowego to ok. 437 mln euro.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki