Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Gdynia otworzył magazyn wysokiego składowania [zdjęcia, wideo]

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Betonowy magazyn o powierzchni 11 tys. mkw to pierwszy z czterech tego typu obiektów, które w ramach Centrum Logistycznego zostaną połączone z planowanym w Gdyni Portem Zewnętrznym.
Betonowy magazyn o powierzchni 11 tys. mkw to pierwszy z czterech tego typu obiektów, które w ramach Centrum Logistycznego zostaną połączone z planowanym w Gdyni Portem Zewnętrznym. Łukasz Kamasz
Betonowy magazyn o powierzchni 11 tys. mkw to pierwszy z czterech tego typu obiektów, które w ramach Centrum Logistycznego zostaną połączone z planowanym w Gdyni Portem Zewnętrznym.

Inwestycja warta 53 mln zł brutto to 11 tys. mkw powierzchni użytkowej wraz z infrastrukturą techniczną i drogową. Obiekt o wysokości użytkowej 10,5 metrów będzie przeznaczony do składowania wysoko-przetworzonych towarów drobnicowych w opakowaniach. Prowadzone tutaj usługi logistyczne związane będą z magazynowaniem, przyjęciem, składowaniem, kompletacją, konfekcjonowaniem oraz wydawaniem zapasów w systemie cross-dockingu. Jednak jak podkreślają przedstawiciele Portu Gdynia, to nie koniec inwestycji.

- W przyszłości powstanie też terminal intermodalny - mówi Grzegorz Dyrmo , wiceprezes Portu Gdynia oraz dyrektor ds. infrastruktury i zarządzania majątkiem - Wykonujemy też prace elektryfikacyjne na tym odcinku. We wschodniej części portu pogłębiamy akwen wewnętrzny, modernizujemy nadbrzeża. Liczymy ze wszystkie inwestycje zakończą się do końca 2021 roku.

Otwarcie magazynu połączone zostało z odprawą pomocy humanitarnej do Zambii, organizowanej przez KPRM, Agencję Rezerw Materiałowych i Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

- Budowa każdego nowego obiektu portowego świadczy o rozwoju polskiej gospodarki - podkreślał Michał Woś, minister - członek Rady Ministrów. - Jako osoba odpowiedzialna w rządzie za pomoc humanitarną, cieszę się, że możemy wykorzystać ten nowy obiekt do pomocy. Od jutra staną tu kontenery ze sprzętem medycznym. To pierwszy transport, który będzie tutaj magazynowany, jednocześnie największy w historii polskiego rządu transport pomocy humanitarnej. Dla nas to symboliczne, zbudowaliśmy tutaj punkt pokazujący siłę polskiej gospodarki, ale z drugiej strony pamiętamy, że jeszcze 20 lat temu to Polska była biorcą pomocy międzynarodowej.

22 tony asortymentu medycznego już niedługo wyruszą drogą morską z Polski do Zambii, z przeznaczeniem do 18 placówek medycznych, prowadzonych przez polskich misjonarzy.

- Zambia i Polska mają wiele wspólnego - mówił Anthony Mukwita, ambasador Zambii w Berlinie, akredytowany również w Polsce. - Zaczęliśmy współpracę 55 lat temu, kiedy powstała niepodległa Zambia. Ten historyczny transport nie jest przypadkowy, ponieważ jeden z największych sierocińców w Zambii zawiadują Polacy. Każdy element z tych 22 ton to dodatkowa pomoc humanitarna, która trafi do obywateli Zambii, którzy tej pomocy nie otrzymywali.

Inwestycja wpisuje się w Strategię Portu Gdynia 2027, będącego wewnątrzeuropejskim hubem sieci transportowej (TEN-T). Budynek, podzielony wewnątrz na cztery komory magazynowe, dostosowano do wymiarów regałów ramowych paletowych z zapewnieniem szerokości korytarza roboczego dla urządzeń transportowych - wózków podnośnikowych z wysuwanymi masztami.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki