Port Gdynia. Gdyński port podsumował rok ubiegły i przygotowuje się do pokaźnych inwestycji

jacek Klein
Tak ma wyglądać port zewnętrzny w Gdyni  przewidziany w strategii do 2030 roku
Tak ma wyglądać port zewnętrzny w Gdyni przewidziany w strategii do 2030 roku mat. prasowe
Udostępnij:
Ponad 21 mln ton przeładowanych i o prawie jedną trzecią wyższy zysk. To liczby podsumowujące ubiegły rok w Porcie Gdynia. Mocne finanse firmy pozwalają myśleć o wielkich inwestycjach.

Zysk netto Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA przekroczył w ubiegłym roku 77 mln zł, czyli był wyższy o 28 proc. w porównaniu do wyniku uzyskanego w 2016 roku. Rekordowe były przeładunki w porcie. Po raz pierwszy historii osiągnęły poziom 21,2 mln ton.

- Tak dobre wyniki są rezultatem konsekwentnej realizacji celów zawartych w Strategii rozwoju Portu Gdynia do 2027 roku- powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA. - Cieszą nas obecne rekordy, bo pokazują, że przyjęta strategia rozwoju jest słuszna i podążamy właściwą drogą. Przybliża nas to również do realizacji sztandarowego projektu inwestycyjnego Portu Gdynia, tj. budowy Portu Zewnętrznego. Jest to projekt skomplikowany, ale nie boimy się wyzwań. Wiemy, że przyniesie realne wpływy do budżetu państwa i samego miasta Gdyni.

Czytaj także:

Większe przeładunki szły w parze z rosnąca liczbą zawinięć statków. Odnotowano ich 3540, o 39 więcej niż rok wcześniej. Najszybciej rosła liczba zawinięć promów i kontenerowców. Zwiększeniu uległ również średni tonaż masowców zawijających do portu w Gdyni.

Wśród statków odwiedzających Gdynię najbardziej okazale prezentowały się wycieczkowce. 41 jednostek, m.in. jeden z największych cruiserów świata -„Norwegian Getaway” o długości 325 metrów- przywiozło prawie 90 tysięcy pasażerów.

Statek "Norwegian Getaway" w Gdyni [zdjęcia, wideo]

Norwegian Getaway 23.06.2017 roku w Gdyni<script class="XlinkEmbedScript" data-width="320" data-height="240" data-url="//get.x-link.pl/97a2fabe-3ee8-f69d-d3cd-1372bbe3faea,4e912abf-ee82-a35c-11fd-06f4d0f74df3,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js"></script>

Takiego statku w Polsce jeszcze nie było! "Norwegian Getaway...

W zakresie obsługi towarów, w Porcie Gdynia przeładowano aż o 40 proc. więcej węgla i koksu oraz prawie o 40 proc. więcej ropy i produktów ropopochodnych w porównaniu do 2016 roku.

Wzrost przeładunków zakładany do 2027 roku do poziomu 44,5 mln ton nie będzie możliwi bez inwestycji w infrastrukturę.

Do października gotowe ma być „Studium ostatniej mili dla węzła sieci bazowej TEN-T Gdynia, odpowiadającego inwestycjom spójnym z Planem Pracy Korytarza Bałtyk-Adriatyk”, które może ułatwić budowę Drogi Czerwonej. Szacowany koszt to 700-800 mln zł. Ma mieć ona długość około 7 km. Projekt jej budowy podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje ok. 3,5-kilometrowy odcinek od węzła Gdynia Północ (w rejonie ul. Puckiej) do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego. Drugi natomiast ma być przedłużeniem tego odcinka o kolejne 3,5 km do ronda Karlskrona, gdzie powstaje nowy terminal promowy.

- Nie ma dobrze funkcjonującego portu bez bardzo sprawnego układu komunikacyjnego, dlatego też budowa Drogi Czerwonej jest priorytetem rozwoju Portu Gdynia - podkreślił Adam Meller.

Zobacz też: Port Gdynia z rekordowym wynikiem za 2017 rok. Port obsłużył ponad 21 mln ton ładunków. To wzrost o 9 proc.

W dalszej perspektywie port stoi przed większym wyzwaniem. Budowa porty zewnętrznego przewidziana jest w strategii do 2030 roku. Nowy pirs wychodzący daleko w morze pomieści głębokowodne terminale uniwersalne. Pierwszy etap przygotowań do inwestycji obejmuje badania środowiskowe wraz z inwentaryzacją przyrodniczą oraz analizy wpływu planowanej inwestycji na sąsiadujące odcinki brzegu.

[email protected]

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie