Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Gdańsk wyróżniony prestiżową nagrodą ESPO 2021

MT
materiały prasowe
13. edycja konkursu organizowanego przez European Sea Ports Organisation (ESPO) okazała się szczęśliwa do Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. Została nagrodzony za działania na rzecz lokalnej społeczności i walki z pandemią.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Rola portów w odbudowie miasta i społeczności lokalnej”. Nagroda ESPO została ustanowiona w 2009 roku w celu promowania innowacyjnych projektów portowych, które poprawiają integrację społeczną portów z miastem lub szerszą społecznością lokalną. W ten sposób nagroda ma na celu stymulowanie zrównoważonego rozwoju portów europejskich i miast, na terenie których funkcjonują. Osiągnięcia i działania Portu Gdańsk zostały wysoko ocenione. W ciągu ostatniego roku ZMPG SA zrealizował kilka projektów, służących poprawie jakości życia mieszkańców dzielnic związanych z portem, Stogów i Nowego Portu.

- Czujemy się częścią tej społeczności, dlatego chcemy być bliżej mieszkańców i wspierać ich inicjatywy. Pomagamy na różnych płaszczyznach, jak ekologia, sport, zdrowie, edukacja - mówi Piotr Bura, dyr. działu marketingu i komunikacji.

- Wspieramy miejscowe kluby piłkarskie jak „Portowiec Gdańsk” i „Torus Wybrzeże”. W okresie wakacyjnym organizujemy Kino Letnie na plaży na Stogach. Dofinansowujemy ciekawe lokalne inicjatywy jak Bibliotekę Społeczną Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze”. Niemal cały rok byliśmy zaangażowani w akcje związane z walką z pandemią. Wspieramy ratowników medycznych, ale swoją pomoc kierujemy również do osób starszych i schorowanych z Nowego Portu i Stogów, zapewniając im często jedyny ciepły posiłek dziennie. Przekazaliśmy pomorskim szpitalom 4 analizatory do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, środki ochrony osobistej, lodówki turystyczne. Zakupiliśmy też 10 namiotów z pełnym wyposażeniem, które w razie potrzeby mogą służyć za tymczasowe izby przyjęć - wylicza Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsk.

Niezależne jury złożone z międzynarodowych ekspertów, pod przewodnictwem Dimitriosa Theologitisa, byłego szefa zespołu ds. Portów i Żeglugi Śródlądowej w DG MOVE w Komisji Europejskiej uznało, iż Port Gdańsk odegrał znaczną rolę w wychodzeniu z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa i przyczynił się do poprawy sytuacji społeczności lokalnej i regionu. Gdański port pokonał 10 projektów z całej Europy. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się cztery porty. To oprócz Gdańska, porty: Hamburg, Walencja oraz Vigo.

- Od początku pandemii wspieramy osoby na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, także seniorów oraz inicjatywy sportowe skierowane do dzieci. Czas pandemii wyzwolił w nas ogromną ilość energii i empatii oraz poczucie solidarności, tak potrzebne w tym czasie. Pokazujemy, że solidarność z drugim człowiekiem, budowanie dobrych relacji, współpraca i odpowiadanie na potrzeby naszych sąsiadów „zza płotu” - to wartości, dzięki którym świat może być lepszy - mówi Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

Wcześniej laureatami nagrody były porty: Gijón (2009), Helsinki (2010), Sztokholm (2011), Genua (2012), Antwerpia (2013), Koper (2014), Dublin (2015), Bremen (2016), Guadeloupe (2017), Rotterdam (2018), Dover (2019) i Algeciras.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki