Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Gdańsk pomaga Ukraińcom - transport humanitarny m.in. ze sprzętem medycznym dotarł do Odessy

MT
Magazyn firmy Kador udostępniony Caritas
Magazyn firmy Kador udostępniony Caritas mat. prasowe
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zaangażował się w działania pomocowe dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Zakupił i dostarczył do Odessy sprzęt medyczny, agregaty prądotwórcze, powerbanki, laptopy. Pomoc będzie kontynuowana. Niebawem planowany jest kolejny transport darów, tym razem do Kijowa.

Transport z Gdańska wyruszył 4 marca. Do Odessy dotarł po dwóch dniach.

-W związku z zaistniałą sytuacją poprosiłem znajomych Ukraińców, działających w naszej branży, o wskazanie najpilniejszych potrzeb. Z ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy listę potrzebnych leków i sprzętu medycznego, w tym defibrylatorów, resuscytatorów. Ukrainian Logistics Alliance (ULA), zrzeszenie spedytorów, firm logistycznych, transportowych, a także ukraińska Obrona Terytorialna prosiły o agregaty prądotwórcze, powerbanki, laptopy. I zaczęliśmy działać, by jak najszybciej pomoc dotarła na Ukrainę – relacjonuje Michał Stupak, menedżer klienta w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Kontakty Gdańska z Odessą mają bardzo długą historię i jej początki sięgają końca lat 90. W ostatnich latach nasza aktywność bardzo wzrosła w związku planami utworzenia korytarza transportowego Gdańsk-Odessa oraz z podpisaniem w październiku 2020 r. listu intencyjnego pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdańsk i Administracją Morskich Portów Ukrainy dotyczący wzajemnej współpracy.

Przedstawiciele portów wymieniają się wiedzą oraz zdobytymi doświadczeniami, które w przyszłości mają zoptymalizować łańcuchy logistyczne, a tym samym zwiększyć wolumeny przeładowywanych towarów.

- Z Artiomem Chaczaturianem z firmy logistycznej zajmującej się przeładunkami kontenerów i ro-ro w portach Odessa i Czarnomorsk znam się 3 lata, z Olgą Zerkałową z Odessy, której wiele zawdzięczamy w zakresie kojarzenia biznesu polskiego i ukraińskiego, współpracujemy już 5 lat przy organizacji różnych konferencji transportowych. Wczuwamy się w ich sytuację, nie możemy być obojętni – dodaje Michał Stupak.

To nie koniec wparcia Portu Gdańsk dla Ukrainy. ZMPG podpisał porozumienie trójstronne z Caritas Archidiecezji Gdańskiej i spółką Kador, która na portowych terenach zajmuje się logistyką przemysłową, m.in. produkcją opakowań transportowych.

– Spółka Kador zgodziła się udostępnić Caritasowi swój magazyn, gdzie będą składowane paczki z pomocą dla Ukrainy – wyjaśnia Kamil Tarczewski, wiceprezes Portu Gdańsk ds. infrastruktury. - W obliczu tragedii, która dotknęła naszych wschodnich sąsiadów, wsparcie jest naszym obywatelskim i moralnym obowiązkiem. ZMPG to organizacja wrażliwa społecznie, dlatego podjęliśmy decyzję o zaangażowaniu się w działania pomocowe.

- Do najpilniejszych potrzeb uchodźców należy zaliczyć żywność z długim terminem ważności, środki higieny osobistej i środki czystości – mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - Do składowania zebranych darów służyć będzie magazyn, który został nam udostępniony dzięki przychylności i życzliwości Portu Gdańsk i firmy Kador. Z kolei działające w ramach Caritas Centrum Kryzysowe Caritas, dzięki temu magazynowi może skutecznie pośredniczyć w dystrybucji tego wszystkiego co potrzebują uchodźcy u nas, a także walczący na Ukrainie.

Ponadto Port Gdańsk postanowił zwolnić z opłaty pasażerskiej Polską Żeglugę Bałtycką SA. Promy Polferries bez żadnych opłat przewożą do Szwecji ukraińskich uchodźców na podstawie okazanych dokumentów. Gotowość podwyższyły władze gmin Ystad i Trelleborg oraz Karlskrona na południu Szwecji, a także Nynaeshamn pod Sztokholmem, dokąd przypływają promy z Gdańska. Tam też, na terminalu promowym, trwa zbiórka darów dla Ukrainy prowadzona przez organizację Filippus we współpracy z Polską Żeglugą Bałtycką (Polferries).

Pomoc dla Ukrainy

Jak mogę pomóc?

Jak mogę pomóc?

Możesz ustawić sobie flagę na zdjęciu profilowym i nie ma w tym nic złego. Jednak możesz też zrobić coś więcej. Każdy gest solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie się liczy.

Na tej stronie gromadzimy informacje z różnych źródeł na temat tego jak światowa społeczność może pomóc nam Polakom wspierać przyjaciół na Ukrainie. Pokazujemy solidarność z Ukrainą i staramy się koordynować dostępną pomoc.

Dla kogo jest ta strona? Dla tych, którzy chcą pomóc oraz dla tych, którzy tej pomocy potrzebują w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Jeśli chcesz pomagać znajdziesz tu linki do wiarygodnych zbiórek finansowych, zbiórek rzeczy, stron organizujących transport uchodźców spod granicy. Jeśli już pomagasz i potrzebujesz łóżek, kocy, jedzenia znajdziesz tu linki do stron oferujących taką pomoc.

Jeśli potrzebujesz bezpośredniej pomocy poniżej informacje dotyczące: pomocy finansowej, zbiórek rzeczy, pomocy w transporcie, zakwaterowania, przejść granicznych, wsparcia technicznego.

Wpłaty na fundacje

Linki do wpłat pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Jeżeli mimo to, nie uważasz ich za bezpieczne, z całą pewnością możesz wpłacić pieniądze na polskie zbiórki takie jak Pomagam.pl, Zrzutka.pl czy Polska Akcja Humanitarna.

⛔️ Przed wpłaceniem pieniędzy, upewnij się, że wpłacasz na konto prawdziwej fundacji. Tego typu sytuacje są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Obserwujcie Niebezpiecznik, Zaufana Trzecia Strona, Sekurak - tam napewno znajdą się ostrzeżenia przed fałszywymi zbiórkami.

Niniejsza witryna zawiera łącza do witryn innych podmiotów, ale nie ponosi odpowiedzialności za działania tych podmiotów. Prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią stron, do których prowadzą odnośniki, aby mieć pewność co do tego, co będą one robić z Twoimi pieniędzmi.mogadishustore.pl

Zbiórki rzeczy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki