Porozumienie dotyczące wspólnego rozumienia kształtu fuzji Orlenu i Lotosu

JKLZaktualizowano 
PKN Orlen, Skarb Państwa przy udziale Grupy Lotos podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa. Z dokumentu wynika, że Orlen daje sobie czas na ogłoszenie wezwania do sprzedaży akcji Lotosu do 30 czerwca przyszłego roku. Potem porozumienie wygasa.

Porozumienie nie zmienia sytuacji Lotosu i przebiegu procesu planowanej transakcji. Nie jest wiążące. Spółki i skarb państwa określiły w nim, że wspólnie rozumieją przewidywany kształt transakcji i dalszej współpracy przy jej realizacji.

Dokument nie stanowi oferty lub umowy przedwstępnej w rozumieniu kodeksu cywilnego, jak również jakiejkolwiek innej czynności prawnej stanowiącej zobowiązania Skarbu Państwa do dokonania transakcji. Porozumienie potwierdza ramową strukturę Transakcji określoną w liście intencyjnym zawartym 27 lutego 2018 roku pomiędzy Skarbem Państwa a Orlenem, z zastrzeżeniem doprecyzowania tej struktury na późniejszym etapie współpracy. Ponadto, wskazuje że celem strategicznym ma być pełna konsolidacja ww. spółek oraz ich przedsiębiorstw w celu osiągnięcia maksymalnych efektów synergii.

Poza powyższym porozumienie mówi o sposobach wyceny akcji Lotosu oraz o tym, że przeprowadzenie transakcji zależy od zgody Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji, ale również uchylenia lub modyfikacji statutowego ograniczenia prawa głosu na walnym zgromadzeniu Grupy Lotos oraz uzyskania niezbędnych zgód administracyjnych i korporacyjnych.

Zobacz nasz serwis o gospodarce morskiej>>>

Porozumienie wygaśnie z dniem złożenia przez Skarb Państwa zapisów na akcje Grupy Lotos, w odpowiedzi na ogłoszone przez Orlen wezwanie lub z dniem 30 czerwca 2020 r. – w zależności od tego, który dzień nastąpi wcześniej.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w Grupie Lotos 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W dokumencie nakreślone zostały ramy struktury tej transakcji. W pierwszym etapie, PKN Orlen planuje nabyć 32,99 proc. akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Grupy Lotos.

Pod koniec ub. roku Orlen złozyl do Brukseli wniosek koncentracyjny. Komisja Euroepejska poinformowała niedawno, że Komisja Europejska dogłębnie przeanalizuje wniosek płockiego koncernu o zgodę na połączenie. Może nie wydać szybkiej decyzji na którą liczy Orlen, ale może zdecydować o kilkumiesięcznym badaniu skutków połączenia dla lokalnego rynku paliw. Znaczenie ma tutaj fakt, iż łączą się dwie największe firmy na krajowym rynku produkcyjnym, dystrybucyjnym i detalicznym, mające także dominującą rolę na rynkach ościennych, jak Czechy czy Litwa. Decyzja Brukseli zapadnie prawdopodobnie do końca roku.

Najważniejsze inwestycje w 2018 r. na Pomorzu:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

.,., Pożyczka na dowód od 100zł do 25.000zł w 30 minut na Twoim koncie. Wystarczy wybrać ofertę dla siebie i wypełnić wniosek na stronie: xchwilowki.pl

a
alfons GD

wspaniały portfel właścicelski, brakuje jeszcze spółki "LOTOS Wolny Seks", jak na Wolne Miasto Gdańsk przystało

Dodaj ogłoszenie