Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozmawiajmy o łupkach na Pomorzu - proponuje ministerstwo

Kazimierz Netka
Grzegorz Dembiński
Rozszerza się akcja informacyjna na temat gazu z łupków. Kolejną porcję wiedzy zamierza mieszkańcom Polski dostarczyć Ministerstwo Środowiska - w ramach kampanii "Porozmawiajmy o łupkach".

W tym celu resort ten stworzył nową stronę internetową. Oto jej adres: http://lupki.mos.gov.pl .

W nowym portalu znajdują się informacje o najważniejszych elementach kampanii, w tym przede wszystkim o planowanych na październik 2013 r. wysłuchaniach publicznych. Ich celem będzie umożliwienie wymiany poglądów na temat gazu z łupków między mieszkańcami terenów objętych pracami oraz innymi zainteresowanymi stronami - przedstawicielami władz samorządowych, organów ochrony środowiska, organizacji pozarządowych oraz firm poszukiwawczych. Zaproszone osoby będą miały okazję przedstawić swoją opinię dotyczącą trwających w regionie prac oraz innych zagadnień związanych z niekonwencjonalnymi złożami gazu.

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska wysłuchają wszystkich wystąpień i na ich podstawie opracują dokument, który wskaże najważniejsze potrzeby, oczekiwania, nadzieje i obawy zaangażowanych stron oraz niezbędne działania na przyszłość - czytamy na stronie internetowej www.mos.gov.pl .

Jak zapewnia Piotr Woźniak, główny geolog kraju i wiceminister środowiska, nowa strona została przygotowana z myślą o osobach najbardziej zainteresowanych poszukiwaniami gazu łupkowego w Polsce, mieszkańcach terenów objętych koncesjami, urzędnikach samorządowych oraz innych.

Kampania "Porozmawiajmy o łupkach" obejmuje dwa regiony: Polskę północną (woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie) i Lubelszczyznę (woj. lubelskie). Jest realizowana przez Ministerstwo Środowiska ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pod koniec 2012 r. Komisja Europejska ogłosiła konkurs skierowany do wszystkich państw członkowskich UE na realizację działań informacyjnych i dialogu ze społeczeństwem na temat gazu z łupków.

Polska jest jednym z trzech krajów Unii, które je przeprowadzi. Na stronie lupki.mos.gov.pl znajdują się też m.in. informacje na temat: najważniejszych działań w ramach kampanii; stanu prac poszukiwawczo - rozpoznawczych. Strona umożliwia także zadanie pytania na temat niekonwencjonalnych złóż gazu, na które odpowiadają eksperci z zakresu geologii i środowiska.

- Warto zaglądać także na inne strony internetowe, poświęcone problematyce wydobywania gazu z łupków - zachęca Małgorzata Maria Klawiter, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. gazu łupkowego.

Oto adresy tych stron: www.razemolupkach.org oraz http://www.pomorskie.eu/pl/gazlupkowy . Tam też jest wiele wiadomości.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki