Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porody z koronawirusem. Jaka jest procedura?"Nie ma tygodnia bez porodu matki z dodatnim testem na koronawirusa"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Arkadiusz Dembiński
Porody w warunkach epidemii koronawirusa wśród wielu pacjentek budzą cały czas niepokój, jednak szpitale przeorganizowały model opieki w taki sposób, aby wprowadzić bezpieczne warunki przyjęć i zapewnić normalny komfort rodzącym. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda na oddziałach porodowych w Gdańsku.

Placówką wyznaczoną do przyjmowania porodów w przypadku pacjentek zakażonych koronawirusem jest Oddział Położniczy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Szpital zorganizował ścieżkę przyjęć w taki sposób, aby szybko przeprowadzić diagnostykę i umożliwić całkowite oddzielenie pacjentek z dodatnim wynikiem testu, od pacjentek zdrowych.

- Dzięki dogodnej sytuacji infrastrukturalnej w nowym budynku (CMN) i posiadaniu własnego laboratorium "covidowego" możemy przeprowadzać szybką segregację pacjentek pod kątem zakażenia i w razie potrzeby wdrożyć opiekę nad nimi w odseparowanej przestrzeni - potwierdza lek. Łukasz Matwiejczyk z Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Ponadto kobiety, które jeszcze przed dotarciem do szpitala mają potwierdzoną infekcję, trafiają na oddział izolacyjny osobnym wejściem. To zapewnia brak kontaktu z pacjentkmi zdrowymi i gwarantuje ich bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne w obecnym etapie rozprzestrzeniania się epidemii i dużych wzrostów. Lekarze potwierdzają, że porody u pacjentek z koronawirusem nie należą już do rzadkości.

- Nie ma tygodnia bez porodu matki z dodatnim testem na koronawirusa, jednak biorąc pod uwagę statystyki z pewnością spodziewaliśmy się większej skali tego zjawiska - przyznaje lek. Łukasz Matwiejczyk. - Przyszłe mamy, które mają przed przybyciem do szpitala potwierdzony COVID-19 docierają na oddział izolacyjny oddzielnym wejściem i nie mieszają się z pacjentkami bez wirusa. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skontaktować się telefonicznie ze szpitalem, aby uzyskać dokładne wskazówki związane z przyjęciem.

Porody u pacjentek z COVID. Co dalej dzieje się z dzieckiem?

W przypadku kobiet z potwierdzoną infekcją wywołaną koronawirusem, istnieje uzasadnione ryzyko przekazania patogenu narodzonemu dziecku - zwłaszcza podczas chwil spędzonych na oddziale poporodowym. Natomiast specjaliści podkreślają, że ostatecznie to matka decyduje o tym, czy chce pozostać z dzieckiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że szpital gwarantuje pełną opiekę nad noworodkiem w sytuacji separacji.

- Każda pacjentka w chwili przyjęcia jest badana w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 i w przypadku uzyskania wyniku dodatniego, również dziecko ma wykonywane badanie w kierunku COVID - informuje lek. Łukasz Matwiejczyk. - Decyzja co do pozostawienia dziecka przy matce lub odseparowaniu ich w celu uniknięcia transmisji wirusa należy wyłącznie do kobiety rodzącej. Jako lekarze jedynie rekomendujemy określone postępowanie, pozostawiając matce ostateczną decyzję.

W momencie wypisu, kobieta z dodatnim wynikiem testu jest przewożona wraz z dzieckiem do domu transportem medycznym.

Porody w Szpitalach Copernicus w Gdańsku

W Szpitalu M. Kopernika w Gdańsku w ciągu ostatnich trzech miesięcy tylko u 3 pacjentek rodzących na oddziale porodowym wykryto koronawirusa. To stosunkowo niewielka liczba biorąc pod uwagę, że każda kobieta jest poddawana testom.

- Każda pacjentka przyjmowana na zabieg planowy lub do porodu na Oddział Ginekologiczno - Położniczy Szpitala im. M. Kopernika ma wykonywany test na koronawirusa. Pacjentki z dodatnim wynikiem, które już urodziły w naszym szpitalu są przenoszone na oddziały położnicze w województwie, które są dedykowane pacjentkom z covid-19 - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik Szpitali Copernicus w Gdańsku.

Przedstawiciele szpitala zapewniają, że w sytuacji w której u rodzącej potwierdzono dodatni wynik testu na koronawirusa, dziecko nie jest oddzielane od matki.

Podobne zasady przyjęć i standard opieki obowiązuje na oddziale porodowym w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. W tej placówce w ciągu ostatniego miesiąca rodziło 13 kobiet z dodatnim wynikiem potwierdzającym zakażenie koronawirusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki