Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porody rodzinne w Gdańsku, Gdyni i Sopocie nadal dostępne. Każdy szpital restrykcyjnie pilnuje zasad przyjęć

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Karolina Misztal
Wszystkie trójmiejskie oddziały położniczo-ginekologiczne dopuszczają obecność partnera podczas porodu. Sytuacja rozwija się jednak dynamicznie, a placówki będą reagować na bieżąco na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną na Pomorzu.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy szereg zapytań od rodziców oczekujących na narodziny dziecka, które dotyczyły możliwości uczestniczenia partnera w porodzie. Znaczący wzrost zakażeń w regionie sprawia, że ogniska wirusa SARS-CoV-2 docierają także do placówek medycznych, które nie tylko muszą mierzyć się z ograniczeniem transmisji, ale także z brakami personelu. Szczęśliwie, w tym momencie oddziały ginekologiczno-położnicze w Trójmieście funkcjonują normalnie, pomijając oczywiście restrykcje związane z reżimem sanitarnym.

Szpital Morski im. PCK w Gdyni w maju wznowił możliwość porodów rodzinnych i od tamtej pory kobiety mają możliwość rodzenia w towarzystwie partnera, którego obowiązuje jednak szereg zasad. Przede wszystkim musi on wypełnić specjalną ankietę dotyczącą stanu zdrowia, zmierzyć temperaturę oraz przejść wywiad epidemiologiczny. Osoba towarzysząca musi bezwzględnie zasłaniać twarz maseczką oraz przywdziać odzież ochronną.

- Osoba towarzysząca rodzącej przy porodzie może zostać wpuszczona na oddział w momencie rozpoczęcia porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie. Decyzję o momencie, kiedy osoba towarzyszącą dołącza do rodzącej, podejmuje lekarz - informują przedstawiciele Szpitali Pomorskich.

Przedstawiciele szpitala podkreślają jednak, że sytuacja jest dynamiczna - placówka nie wyklucza wprowadzenia w przyszłości dodatkowych restrykcji.

Porody z osobą towarzyszącą zostały wznowione jeszcze w kwietniu w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie , a w Szpitalu im. Kopernika w połowie maja. Tu obowiązują podobne zasady przyjęć i obecności podczas rozwiązania:

  • wywiad epidemiologiczny
  • osoba towarzysząca w trakcie porodu musi mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos
  • musi nosić strój ochronny, który otrzymuje na oddziale

Porody rodzinne są dostępne także w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie partner podlega specjalnej weryfikacji. Szpital przypomina, że osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji, nawet w przypadku posiadanych ujemnych wyników badań w kierunku SARS-CoV-2, nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

- Podczas pobytu na Trakcie Porodowym osoba bliska nie opuszcza samowolnie wyznaczonej Sali Porodowej, a w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w porodzie rodzinnym informuje personel medyczny - czytamy w oficjalnych wskazaniach oddziału.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki