Porodówki w Trójmieście. Jak się będzie rodziło na "Klinicznej"? Nowe sale z łazienkami, znieczulenie do porodu w dzień i noc

Jolanta GromadzkaZaktualizowano 
Klinika Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, czyli słynna „Kliniczna” wkrótce zmieni miejsce. Już od dawna czeka na to nie tylko personel szpitala, ale przede wszystkim kobiety, które w tym szpitalu planują poród. Na "Klinicznej" w 2018 roku odebrano 2304 porody.

Po 107 latach, w lutym 2019 roku „Storchenhaus”, „Bocianie Gniazdo”, czyli Szpital Kliniczna opuszcza swoje mury i przenosi się do nowego miejsca - Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - przyznaje prof. dr hab. Małgorzata Świątkowska-Freund.

Nowe warunki rodzenia na "Klinicznej"

Klinika Położnictwa oraz Klinika Neonatologii zajmą pomieszczenia na IV piętrze CMN. Kobiety ciężarne, rodzące oraz świeżo upieczone mamy będą miały bezpieczne, komfortowe oraz intymne warunki.

Blok porodowy dysponować będzie sześcioma salami porodowymi, dwoma salami operacyjnymi, salą wybudzeń i miejscem dla odwiedzających.

Każda sala porodowa posiada łazienkę, w której rodzące będą mogły skorzystać z imersji wodnej, jako naturalnej metody łagodzenia bólu porodowego. Będzie można również korzystać z różnego rodzaju sprzętu pomocniczego podczas porodu oraz metod wspomagających.

Lekarz anestezjolog, dyżurujący 24 godziny na dobę - znieczulający poród, aparat do łagodzenia bólu porodowego TENS, podtlenek azotu, worki sako, piłki, materace, liny porodowe i nowoczesne łóżka porodowe.

Przytulne, kolorowe sale porodowe i położne współpracujące z rodzącymi kobietami, postępujące zgodnie z obowiązującym standardem opieki okołoporodowej.

Jak będą wyglądały inne oddziały?

Położnictwo Aseptyczne, gdzie będą przebywać pacjentki po porodzie w systemie rooming-in, oferować będzie 28 miejsc, salę pooperacyjną i salę odwiedzin. Pokoje będą dwuosobowe oraz jednoosobowe, każdy z łazienką. Podczas kilkudniowego pobytu położnice objęte zostaną fachową opieką przez położne oraz położne laktacyjne.

Patologia Ciąży posiada 23 miejsca dla kobiet ciężarnych. Pokoje dwuosobowe z łazienkami, komfortowe warunki dla pacjentek, które muszą spędzić dłuższy czas w szpitalu ze względu na swój stan zdrowia.

Położnictwo Izolacyjne składa się z 9 pokoi. Pacjentki po niepowodzeniach położniczych, które znajdą się na tym oddziale, otrzymają wsparcie od doświadczonych położnych, jak również psychologa.

Pierwszym miejscem, z którym zetkną się pacjentki w CMN, będzie Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna. Położne z wieloletnim doświadczeniem przewiozą rodzące bezpośrednią windą na Salę Porodową. Po przeprowadzce do CMN - kobiety będą miały lepsze, bardziej komfortowe warunki podczas porodu i pobytu na oddziale (sale z łazienkami). A ponieważ przybędzie miejsc (o pięć więcej), zmniejszyć się powinien problem z przyjęciami.

Kontrowersyjną sprawą są odwiedziny - wielu tatusiów chciałoby mieć nieograniczone prawo do przebywania z nowo narodzonym potomkiem i jego mamą, tymczasem oddział położniczy wymaga reżimu sanitarnego, jaki obowiązuje na sali pooperacyjnej. Odwiedziny u położnic są więc wbrew wszelkim zasadom higieny i antyseptyki.

Podobnie w tzw. pokojach odwiedzin położnica i noworodek narażone są na bezpośredni kontakt z obcymi ludźmi. O ile nikt nie dyskutuje na oddziale chirurgii, czy wpuszczać osoby bliskie do chorego, który jest po operacji czy nie, to na położnictwie uważa się, że żadnego zagrożenia nie ma i można to robić bezkarnie, co oczywiście - nie jest prawdą.

Prof. Małgorzata Świątkowska-Freund

Obowiązujący od 1 stycznia br. nowy standard dokładnie opisuje sposób postępowania w ciąży fizjologicznej. Mam tu na myśli tabelę, która precyzuje, kiedy kobieta powinna zgłaszać się na wizyty kontrolne i jakie badania powinna mieć wykonane. Dla nas, położników to ważny argument w ubieganiu się w NFZ o sfinansowanie tych badań. Do tej pory NFZ nie pokrywał kosztów badań, które lekarz musiał pacjentce zlecić w trosce o bezpieczeństwo ciężarnej.

Tak wygląda porodówka w "starym" miejscu:

Porodówka przy Klinicznej w Gdańsku ( Klinika Położnictwa Un...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ania

Nie bardzo rozumiem, po porodzie nie ma opcji odwiedzenia matki dziecka przez męża czy rodzine ani w pokoju ani na sali odwiedzin ? Czy Można ale krótko ? Wg info ze szkoły rodzenia ojciec dziecka powinien przebywać z matka dziecka przez 2 h na sali poporodowej a nast matka przenoszona jest na odział położniczy

P
Przyszła mama

Pominięto temat porodów rodzinnych. Biorąc pod uwagę ostatnią wypowiedź dot. Zakazu odwiedzin - przebywania ojca razem z dzieckiem i matką. Wygląda tak jakby porodów rodzinnych też nie było. Popieram poniższą opinie "nowy oddział - stare myślenie"

K
Karolina

Jestem ciakawa jak będzie naprawdę wyglądała sprawa z znieczuleniem. Czy jak ciężarna powie że chce to jestem ciekawa czy jej dadzą.

E
Em Ka
Odwiedziny u położnic są więc wbrew wszelkim zasadom higieny i antyseptyki. Podobnie w tzw. pokojach odwiedzin położnica i noworodek narażone są na bezpośredni kontakt z obcymi ludźmi. O ile nikt nie dyskutuje na oddziale chirurgii, czy wpuszczać osoby bliskie do chorego, który jest po operacji czy nie, to na położnictwie uważa się, że żadnego zagrożenia nie ma i można to robić bezkarnie, co oczywiście - nie jest prawdą.

Najnowocześniejszy szpital, a nie zadbano o możliwość przebywania ojca wraz z matka i dzieckiem po prodzie niepowiklanym.
Dodaj ogłoszenie