Porodówka "Kliniczna" na razie działa w ograniczonym zakresie. Początek przeprowadzki najstarszej porodówki w Gdańsku. Poznaj szczegóły!

Jolanta Gromadzka- Anzelewicz

Wideo

Zobacz galerię (14 zdjęć)
Porodówka „Kliniczna” w Gdańsku 1 lutego 2019 roku wstrzymała przyjęcia pacjentek zgłaszających się do porodu, które są w pierwszej fazie i nie wymagają pilnej interwencji medycznej. Wszystko w związku z planowaną przeprowadzką porodówki do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Porodówka "Kliniczna" częściowo wstrzymała przyjęcia

Już od piątku (1 lutego) – w związku z planowaną na ten tydzień przeprowadzką do CMN - „Kliniczna” wstrzymała przyjęcia pacjentek zgłaszających się do porodu, które są w pierwszej fazie i nie wymagają pilnej interwencji medycznej. Kobiety ciężarne są w takiej sytuacji odsyłane są do Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie lub do „ Kopernika” w Gdańsku.

„Kliniczna" nie odmawia natomiast pomocy kobietom, u których akcja porodowa jest już bardziej zaawansowana, czyli w drugim okresie porodu.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że im mniej pacjentek z noworodkami trzeba będzie przetransportować do nowo wybudowanej części Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy u. Smoluchowskiego 17, tym sprawniej i bezpieczniej przebiegnie cała ta operacja, nie oznacza to jednak że ktokolwiek z nas zaryzykuje życiem czy zdrowiem byle tylko mieć jak najwięcej wolnych łóżek gdy wybije godzina "zero" – słyszę od personelu szpitala „Kliniczna”.

Gdy sprawdzaliśmy w sobotę ok. godz 19 – w Klinice Położnictwa przebywało w sumie ok. 30 świeżo upieczonych mam z noworodkami, 8 pacjentek hospitalizowanych było na oddziale patologii ciąży oraz 4 na tzw. położnictwie izolacyjnym.

- Nie planujemy żadnej przerwy w pracy „Klinicznej”a jedynie czasowe ograniczenie jej pracy – informuje Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. Kliniki – położnictwa, neonatologii i ginekologii zaczną się przeprowadzać w poniedziałek 4 lutego od rana a zakończą 6 lutego, w środę.– informuje Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. Nie da wykluczyć, że do środy do godz 8 rano lekarze i położne na Klinicznej będą musieli przyjąć kilka porodów od kobiet ciężarnych z oddziału patologii ciąży . Od 7 lutego nowy trakt porodowy w CMN będzie pracować już pełną parą.

Symboliczny „ostatni noworodek”w szpitalu przy l. Klinicznej 1 a ma się urodzić w niedzielę, 3 lutego. W związku z tym dyrekcja szpitala zaplanowała na najbliższy poniedziałek uroczystość powitania z udziałem władz miasta Gdańska oraz władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ostatniego noworodka urodzonego w szpitalu przy ul. Klinicznej 1a.

Oto najstarszy szpital położniczy w Gdańsku! Przeczytaj o jego historii i zobacz niesamowite zdjęcia!

Porodówka w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku

W nowym miejscu pacjentki będą miały luksusowe wręcz warunki. Klinika Położnictwa, Klinika Położnictwa oraz Klinika Neonatologii zajmą pomieszczenia na IV pietrze CMN. Kobiety ciężarne, rodzące oraz świeżo upieczone mamy będą miały bezpieczne, komfortowe oraz intymne warunki.

Zobacz, jak wygląda nowa porodówka w Gdańsku!

Blok porodowy dysponować będzie sześcioma salami porodowymi, dwoma salami operacyjnymi, salą wybudzeń i miejscem dla odwiedzających. Każda sala porodowa posiada łazienkę, w której rodzące będą mogły skorzystać z imersji wodnej, jako naturalnej metody łagodzenia bólu porodowego. Będzie można również korzystać z różnego rodzaju sprzętu pomocniczego podczas porodu oraz metod wspomagających.

Lekarz anestezjolog, dyżurujący 24 godziny na dobę - znieczulający poród, aparat do łagodzenia bólu porodowego TENS, podtlenek azotu, worki sako, piłki, materace, liny porodowe i nowoczesne łóżka porodowe. Przytulne, kolorowe sale porodowe i położne współpracujące z rodzącymi kobietami , postępujące zgodnie z obowiązującym standardem opieki okołoporodowej.

Położnictwo Aseptyczne ,gdzie będą przebywać pacjentki po porodzie w systemie rooming-in oferować będzie 28 miejsc, salę pooperacyjną i salę odwiedzin. Pokoje będą dwuosobowe oraz jednoosobowe, każdy z łazienką. Podczas kilkudniowego pobytu położnice objęte zostaną fachową opieką przez położne oraz położne laktacyjne.

Patologia Ciąży posiada 23 miejsca dla kobiet ciężarnych. Pokoje dwuosobowe z łazienkami, komfortowe warunki dla pacjentek, które muszą spędzić dłuższy czas w szpitalu ze względu na swój stan zdrowia.

Położnictwo Izolacyjne składa się z 9 pokoi. Pacjentki po niepowodzeniach położniczych, które znajdą się na tym oddziale otrzymają wsparcie od doświadczonych położnych jak i również psychologa.

Pierwszym miejscem, z którym zetkną się pacjentki w CMN będzie Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna bezpośrednią windą na Salę Porodową. Niewątpliwie po przeprowadzce do CMN - kobiety będą miały lepsze, bardziej komfortowe warunki podczas porodu i pobytu na oddziale (sale z łazienkami). A ponieważ przybędzie miejsc (o 5 więcej) zmniejszyć się powinien problem z przyjęciami.

**NASZ SERWIS: PORODÓWKI NA POMORZU

Kliknij i dowiedz się więcej!**

Dołącz do grupy na Facebooku "Gdzie rodzić na Pomorzu?" i wymieniaj się opiniami na temat porodówek w województwie pomorskim!

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aga

Ja rodziłam tam dwa razy, w tym raz wcześniaka. Przed oboma porodami leżałam na patologii. Bardzo dobrze wspominam zarówno patologię, jak i porodówkę, salę operacyjną (cesarka) i neonatologię gdzie przez 7 tyg leżała córeczka. Nie mogę powiedzieć złego słowa na lekarzy i położne. Naturalny poród odbył się z komplikacjami i widziałam troskę i niepokój u pani doktor i przesympatycznej położnej. Przy cesarce w 28 tyg ciąży lekarze wręczy mnie rozśmieszali, bo widzieli jak boję się o moje maleństwo. Według mnie bardzo dobra opieka i podejście do pacjentek. Wiadomo, że każdemu zdażają się gorsze dni, ale ja na taki w szpitalu nie trafiłam. Nie wiem skąd tyle krytycznych komentarzy pod adresem szpitala.

K
Kasia

Ale, Jedyny sensowny....

A
Augusta

Na klinicznej rodziłam trzy razy. Drugi poród najgorszy koszmar,dziecko urodziło się chore bez szans na przeżycie,położne bez empatii głośno komentowały,lekarz zszył beznadziejnie i wszystko się rozlazło,leżałam na sali ośmioosobowej i patrzyłam na karmiące matki. Nikt o mnie nie dbał czułam się okropnie.

K
Kika

Na Zaspe proszę Pana.

N
Natalia

Oddział na patologi ciąży - opieka rewelacyjna wszystko sprawnie a pielęgniarki super! Porodówka i cała opieka poporodowa to był istny koszmar.. ładne ściany to nie wszystko.

T
Tomasz

To 4 lutego jak ktoś będzie rodził gdzie ma jechać? Na Smoluchowskiego? Do nowej kliniki?

Dodaj ogłoszenie