Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poród naturalny bez bólu jest możliwy

J. Surażyńska, E. Okoniewska
W kościerskim szpitalu pacjentki mogą rodzić w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za jego wykonanie. Konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem.

To dobra wiadomość dla przyszłych matek. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie możliwe są już porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Jednak nie każda kobieta może z nich skorzystać.

- Warunkiem wszczęcia tej procedury jest wcześniejsza kwalifikacja lekarza położnika i anestezjologa - mówi Jarosław Polak, rzecznik Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Jednocześnie przypominamy, że porody rodzinne odbywają się bezpłatnie.

Dopiero od niedawna Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za znieczulenie przy naturalnym porodzie. Rodząca powinna informować lekarza o bólu, może poprosić o podanie znieczulenia, jednak ostatecznie decyzję podejmuje lekarz, musi poinformować także o ewentualnych skutkach ubocznych.

Zanim do pracy przystąpi anestezjolog, położna podaje dożylnie litr płynów. Ma to na celu przeciwdziałanie jednemu z ubocznych efektów znieczulenia, jakim jest spadek ciśnienia krwi. Następnie do pracy przystąpi lekarz. Rodząca musi położyć się na boku i podkurczyć nogi. Cała procedura trwa 10-15 minut (trzeba przez ten czas leżeć nieruchomo), a jej efekty są odczuwalne po około 20 minutach. Znieczulenie zewnątrzoponowe działa przez dwie godziny. Jeśli do tego czasu poród się nie zakończy, podaje się kolejną dawkę. Znieczulenie nie wpływa negatywnie na dziecko.

Warto również dodać, że Oddział Położniczo-Ginekologiczny kościerskiego szpitala wzbogacił się o morcelator. To urządzenie służy do wspierania małoinwazyjnego usuwania macic nienowotworowo zmienionych.

- Na oddziale wykonano kolejne operacje usunięcia macicy metodą laparoskopową. Poprzednie operacje wykonywane były przy użyciu sprzętu demonstracyjnego - mówi Jarosław Polak. - Dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody pacjentka jest krócej hospitalizowana i wielokrotnie szybciej osiąga sprawność pozwalającą na powrót do aktywności zawodowej i domowej.

Technika mikroinwazyjna pozwala na zredukowanie bólu pooperacyjnego, a tym samym zmniejszenie ilości leków przeciwbólowych przyjmowanych przez pacjentki. Metoda zmniejsza ryzyko powikłań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki