Porady ARiMR. Czy rolnik pracujący za granicą ma prawo do unijnych dotacji

Opr. Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Kami pyta: - Jeśli rolnik pracuje za granicą, to ma prawo pobierać dotacje z Unii Europejskiej, czy to na zalesienie lasu, czy to na rozwój gospodarstwa?

Na jego pytanie otrzymaliśmy odpowiedź z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

Warunkiem umożliwiającym składanie wniosków o przyznanie dotacji jest położenie gospodarstwa na terenie kraju oraz posiadanie przez rolnika numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Dodatkowo rolnik musi wskazać adres korespondencyjny na terenie kraju oraz ustanowić pełnomocnika, zamieszkałego na terenie kraju, do reprezentowania go przed Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomimo pracy rolnika za granicą musi on zarządzać swoim gospodarstwem, czyli podejmować decyzje w gospodarstwie, zlecać wykonanie prac. Jeżeli powyższe będzie spełnione, rolnik może pobierać dotacje np. na zalesianie gruntów rolnych.

Zobacz też: Maliny w skupie za 2 zł, a w sklepie po 40 zł? Rolniku, zgłoś problem z przetwórcą, siecią handlową, skupem

Pomoc na rozwój gospodarstwa, w zależności od jego wielkości, może być udzielona na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” (gospodarstwa o wielkości ekonomicznej powyżej 10 000 euro) oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw” (gospodarstwa o wielkości ekonomicznej poniżej 10 000 euro).

Kryteria przyznania pomocy określone w § 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia MRiRW dla operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych”(Dz. U. z 2015 r. poz. 1371 z późn. zm.) w ramach PROW 2014-2020, nie wykluczają z możliwości ubiegania się o przyznanie pomocy osoby pracującej za granicą, pod warunkiem, że m.in.:
1. jest posiadaczem samoistnym lub zależnym:

  • gospodarstwa rolnego, obejmującego co najmniej 1 ha i nie więcej niż 300 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, lub
  • nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej,

– położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „gospodarstwem”;
2. ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
3.      w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, prowadzi w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb i działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowobadawczych.
4. jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
5. kieruje gospodarstwem;
6. jest pełnoletni.

Należy tutaj zwrócić uwagę na zapis w § 2 ust. 4 definiujący kierowanie gospodarstwem, zgodnie z którym uznaje się, że „rolnik będący osobą fizyczną kieruje gospodarstwem, jeżeli ponosi koszty i czerpie korzyści w związku z prowadzeniem tego gospodarstwa i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące jego prowadzenia”.

Sprawdź też: Dopłaty. Można dostać unijną pomoc na budowę chlewni do tuczu nakładczego?

Natomiast w przypadku jeżeli rolnik pracujący za granicą chciałby uzyskać wsparcie na operacje typu  „Restrukturyzacja małych gospodarstw”musi pamiętać, iż pomoc można przyznać rolnikowi lub małżonkowi rolnika jeżeli m.in. jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników położonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, musi prowadzić w celach zarobkowych, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb. Warunek osobistego prowadzenia działalności rolniczej wynika wprost z § 2 ust. 1 pkt 2) rozporządzenia wykonawczego dla omawianego poddziałania (Dz. U. z 2015 r. poz. 1813 z późn. zm.). Wnioskodawca prowadzący działalność rolniczą musi również podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w okresie poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku  o przyznanie pomocy nie mógł prowadzić działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji i Działalności Gospodarczej.

Wideo

Materiał oryginalny: Porady ARiMR. Czy rolnik pracujący za granicą ma prawo do unijnych dotacji - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie