Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Poprzez dzieci przemawiamy do dorosłych". Akcja "Wakacje z pszczołami" zgromadziła tłumy młodych miłośników miodu i wyrobów pszczelich

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Tłumy uśmiechniętych oraz ciekawych tego, jak żyją, jak pracują i co robią pszczoły dzieci zebrały się w sobotę, 25 czerwca 2022 roku w Centrum Handlowym Auchan w Gdańsku przy ul. Szczęśliwej, aby wziąć udział w warsztatach "Wakacje z pszczołami". Ciekawskim miłośnikom miodu i pszczół, nie tylko tych z bajek o Mai i Guciu, towarzyszyli pszczelarze z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach oraz edukatorzy ze Stowarzyszenia Edukacyjnego "Pszczółka".

- W związku z akcją "Wakacje z pszczołami" nasze stowarzyszenie przygotowało hoteliki dla owadów pożytecznych - mówił Arkadiusz Kamiński ze Stowarzyszenia Edukacyjnego "Pszczółka". - To taki element, który zwraca uwagę, że nie tylko pszczoły miodne, które są bardzo pożyteczne i wytwarzają miód pszczółkowski są nam potrzebne. Jest jeszcze gromada ponad 400 gatunków owadów, które zapylają nam różne owoce i warzywa i to właśnie te hoteliki są pretekstem do tego, aby rozmawiać z najmłodszymi. Współpracujemy z wieloma szkołami i widzimy potrzebę edukowania, także rodziców, między innymi właśnie w trakcie takich spotkań. Dekorowanie domków dla owadów, to jeden z takich elementów naszej działalności.

Stowarzyszenie Edukacyjne "Pszczółka" jest również organizatorem "Biegu do miodu". Tegoroczna edycja będzie już ósmą z rzędu.

- Od lat wspieramy rodzinne tradycje pszczelarskie, dlatego też m.in. organizujemy wydarzenie "Bieg do miodu", a więc imprezę organizowaną co prawda online, ale która pozwala nam zrealizować różne formy aktywności, jak spacer, nordicwalking, bieganie czy jazdę na rowerze lub rolkach - dodał Arkadiusz Kamiński.

Do udziału w biegu można zgłaszać się do 10 lipca 2022 roku. Zapisy dostępne są tutaj.

Obecne w trakcie "Wakacji z pszczołami" dzieci nie kryły zainteresowania tematyką pszczelą. Podziwianie pracy pszczół, wytwarzanie świecy, malowani hoteliku dla owadów, przymierzanie stroju pszczelarza, ciekawe opowieści pszczelarzy, którzy pszczołami i miodem zajmują od wielu pokoleń. W sobotę, 25 czerwca 2022 roku każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

- Dowiedziałem się bardzo wiele, między innymi tego, że trutnie wylęgają się z niezapłodnionego jaja, królowe karmione są pszczelim mleczkiem, a larwy pszczół to takie jakby wybrzuszenia na plastrze miodu - mówił jeden z uczestników Filip. - Sam lubię miód, dlatego też jem akurat kanapkę z miodem.

Podobne emocje i zainteresowanie przejawiał inny z uczestników, Mateusz.

- To naprawdę fajne spotkanie dzisiaj - mówił Mateusz. - Zrobiliśmy fajne hoteliki dla pszczół, można było odwiedzić centrum z pszczołami, zobaczyć, jak żyją pszczoły. Mnie najlepiej smakuje miód prosto z ula, taki w wafelku.

Mateusz, co przyznał, że i dla niego było sporą ciekawostką, to fakt, że pszczoły nigdy nie śpią.

- Pszczoły zawsze pracują - dodał młody miłośnik pszczelich wyrobów.

To zainteresowanie najmłodszych nie wzięło się z niczego, ponieważ razem z chłopcami w wydarzeniu wzięły udział ich mamy.

- Na wizytę namówiła mnie koleżanka, która jest wielką fanką miodu i produktów pochodzenia pszczelego - mówiła pani Monika, mama Mateusza. - Synek zrobił domek dla owadów, świecę z wosku, a teraz delektujemy się miodem na słodko, jest bardzo miło.

Za przekazywanie fachowej wiedzy tym najmłodszym, ale i starszym odpowiadali pszczelarze Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach.

- Uczestniczymy w akcji z "Dziennikiem Bałtyckim" pt. "Wakacje z pszczołami" i popieramy tego typu aktywności - mówił Piotr Kowalczyk, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach. - Chcemy propagować pszczelarstwo, aby szczególnie te młodsze pokolenia, nawet przedszkolaki mogły się już zapoznać z naszą pracą i pracą pszczół. Kto wie, może w przyszłości również zechcą zostać pszczelarzami. Zainteresowanie dzieci jest budujące, zadawały dużo pytań, natomiast my staraliśmy się, aby wszystkie ich pytania znalazły odpowiedź. Wierzę, że taka wiedza i już teraz zdobyte małe doświadczenie będzie procentowało.

O tym, jak ważna jest również edukacja o pszczołach, mówiła Wiesława Danielczyk, sekretarz Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach, pszczelarka, nauczycielka przedszkolna, choć jak sama o sobie mówi - pszczelarka z dziada pradziada.

- Dziękujemy redakcji "Dziennika Bałtyckiego" za zaproszenie, uważamy, że takie akcje są potrzebne, bo chodzi tu przede wszystkim o element edukacyjny - dodała Wiesława Danielczyk. - Poprzez dzieci przemawiamy do dorosłych. Spotkaliśmy się w trakcie warsztatów "Wakacje z pszczołami" z ogromną sympatią, z jeszcze większym zainteresowaniem. Oglądanie tych dzieci, które słuchały nas z zainteresowaniem. To wspaniałe widzieć, jakie emocje, tylko te pozytywne, wywołują pszczoły i produkty z nimi związane.

Akcja "Wakacje z pszczołami" zgromadziła w Centrum Handlowym Auchan w Gdańsku przy ul. Szczęśliwej prawdziwe tłumy miłośników zarówno pszczół, jak i produktów pochodzenia pszczelego. W świat ruszyło 50 hotelików przygotowanych dla pożytecznych owadów, które po zapyleniu kwiatów czy owoców będą mogły znaleźć odpowiednie dla siebie schronienie.

Prócz walorów w postaci hotelików, równie ważna będzie także wiedza i zainteresowanie pszczołami, które u obecnych w sobotę, 25 czerwca 2022 roku młodych, ale i nieco starszych było spore, a które z całą pewnością będzie procentowało na kolejne miesiące, a może i lata.

Szczególne podziękowania przekazujemy Krystynie i Piotrowi Kowalczykom, Wiesławie i Henrykowi Danielczykom, Markowi Fajferowi, Ewie Cierockiej oraz Magdalenie i Danielowi Kozakiewiczom z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach, a także Arkadiuszowi Kamińskiemu ze Stowarzyszenia Edukacyjnego "Pszczółka"

25.06.2022 r. Gdańsk. Wakacje z pszczołami

"Poprzez dzieci przemawiamy do dorosłych". Akcja "Wakacje z ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki