Poprawny budżet

  Poprawny budżet

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Skarbnik Gdańska przedstawił wykonanie budżetu miejskiego za pierwsze półrocze 2008 roku. - Wykonanie budżetu określiłbym jako poprawne, choć są już symptomy świadczące o spowolnieniu gospodarczym dotyczącym obrotu na rynku wtórnym - mówi skarbnik Andrzej Bojanowski.
  Dochody miasta w pierwszej połowie roku sięgnęły 868 mln zł (plan roczny to 1,640 mln zł), a wydatki 741 mln zł (plan roczny to 1,935 mln zł). Nadwyżka wynosi 126 mln zł, przy planowanym deficycie 294 mln zł.

  - Dochody nam rosną, szczególnie te z podatków od osób fizycznych, co oznacza, że gdańszczanie więcej zarabiają - tłumaczy skarbnik. - Pomimo wprowadzonych ulg rodzinnych i tak mamy więcej o 4 miliony złotych z podatków niż rok temu, choć gdyby tych ulg nie było, mielibyśmy aż o 60 milionów złotych więcej.


  Budżet miasta zanotował obniżenie wpływów z podatków od czynności cywilno-prawnych, co oznacza spowolnienie obrotu na rynku wtórnym, czyli ludzie kupują mniej mieszkań i używanych samochodów. Miasto w pierwszym półroczu wydało 741 mln zł, co stanowi 38 proc. planu.

  - To podobny poziom jak rok temu - mówi Teresa Blacharska, dyrektor Wydziału Finansowego UM. - Poziom wydatków bieżących jest pod ciągłą kontrolą i nie ma zagrożenia zadłużania się na wydatki bieżące.

  Wśród wydatków bieżących najwięcej pieniędzy, bo aż 265 mln zł przeznaczono na edukację. Drugie w kolejności są wydatki na transport i łączność, które wyniosły nieco ponad 100 mln zł. Miasto aktualnie ma 210 mln zł długu.- Jest to dług dosyć niski jak na taką gminę jak nasza - uspokaja Bojanowski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo