Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poprawią sztuczną rafę na wiosnę

Redakcja
Fragmenty zniszczonej rafy w Ustce będą naprawiane na gwarancji i na wiosnę przyszłego roku.
Fragmenty zniszczonej rafy w Ustce będą naprawiane na gwarancji i na wiosnę przyszłego roku. Łukasz Capar
Urząd Morski w Słupsku będzie naprawiać wyrwane przez sztorm ostrogi w Darłowie. Zniszczenia w Ustce poczekają do wiosny.

Jedna z kluczowych inwestycji Urzędu Morskiego w Słupsku będzie poprawiana. Mowa o przedsięwzięciu „Ochrona brzegów morskich na wschód od Darłowa”, w ramach którego wykonano m.in. wał przeciwsztormowy i 53 ostrogi.

Opisywaliśmy już, że w ciągu dwóch ostatnich lat od wbicia pali przez firmę Budimex, na plaże w okolicy Wicka i Darłowa wypłynęło prawie 500 drewnianych bel. Słupski Urząd Morski właśnie wyłonił w przetargu nowego projektanta, który ma opracować projekt naprawy uszkodzonych ostróg. Wystąpiono też z wnioskiem o wezwanie do ugody sądowej z wykonawcą. Opiewa on na kwotę 454 tysiące złotych. Na tyle wyceniono straty.

Czytaj także: Sztorm zniszczył rafę w Ustce, Urząd Morski szacuje straty

Sam projekt naprawczy ma powstać do połowy grudnia tego roku, za to do końca marca urzędnicy chcą uzyskać pozwolenie na budowę. Na dziś nie wiadomo jednak, kto będzie realizować prace. Wykonawca winą obarcza oryginalny projekt.

Takie trudności nie powinny pojawić się przy okazji naprawy innej sztandarowej inwestycji urzędu. Poprawka rafy w Ustce to zadanie dla Energopolu, który zgodnie z umową nie tylko ją usypał, ale i zaprojektował.

Przypomnijmy, że podczas ostatniego sztormu zniszczeniu uległo 45 pali z jednej z ośmiu ostróg, które miały ochraniać brzeg morski w Ustce. Ten konkretny element został oddany do użytku w lutym tego roku, a ostrogi miały wytrzymać nawet 10 stopni w skali Beauforta i tak też niedawno wiało. Pod koniec października członkowie Klubu Działalności Podwodnej nurkując w okolicach rafy natknęli się na połamane, pokruszone i powywracane betonowe konstrukcje, które celowo zatopiono w wodzie. Również one nie wytrzymały żywiołu. Ażurowe walce, w środku których miały osadzać się glony i przepływać ryby, to fachowo moduły siedliskowe. Miały chronić plażę przed falowaniem, które zabierało podczas sztormów fragmenty lądu.

Moduły będą naprawiane na przyszłą wiosnę i w ramach gwarancji - informuje Anna Gliniecka-Woś, rzecznik Urzędu Morskiego. - Na razie wiemy, że zniszczeniu uległo tylko to jedno miejsce w Ustce - zapewnia.

Wykonawca został wezwany do niezwłocznego przeglądu gwarancyjnego; pękania i przemieszczanie się modułów zaobserwowano już w sierpniu tego roku podczas odbiorów końcowych.

Oba gigantyczne projekty sfinansowano dzięki wsparciu środków unijnych. „Ochrona brzegów morskich na wschód od Darłowa” pochłonęła niemal 115 milionów złotych. Natomiast projekt dla Łeby, Ustki i Rowów kosztował prawie 145 milionów złotych.

Oglądaj także: Sztorm zniszczył rafę w Ustce

Zobacz zdjęcia: Prace nad budową sztucznej rafy w Ustce

Prace nad budową sztucznej rafy w Ustce (zdjęcia, wideo)

Przeczytaj także inne artykuły:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poprawią sztuczną rafę na wiosnę - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki