MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 800 mln złotych wsparcia dla pomorskich firm od urzędów pracy

OPRAC.:
Jacek Klein
Jacek Klein
pixabay.com
Do naszego regionu trafiło już 814 ml zł przeznaczonych na pomoc przedsiębiorcom i pracodawcom. Ze wsparcia skorzystało dotychczas niemal 88 tys. firm. Rekordowymi środkami dysponują wszystkie powiatowe urzędy pracy w naszym województwie.

Od 15 kwietnia pomorscy pracodawcy, samozatrudnieni oraz organizacje pozarządowe mogą korzystać z pomocy finansowej wypłacanej przez powiatowe urzędy pracy w ramach dofinansowania do części kosztów wynagrodzeń, dopłaty dla samozatrudnionych na utrzymanie płynności finansowej oraz pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców - wynika z danych Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy WUP.

– Na początku kwietnia dosłownie zostaliśmy zasypani wnioskami, otrzymywaliśmy ich 700-800 dziennie – przyznaje Barbara Kapica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach. ­– To tylko potwierdza fakt, że powiat kartuski jest powiatem ludzi przedsiębiorczych, którzy chętnie podejmują się prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Do PUP-u w Kartuzach wpłynęło niemal 8 tysięcy wniosków lokalnych przedsiębiorców, z czego ponad 1100 dotyczyło dofinansowania kosztów wynagrodzeń.

– Na terenie powiatu działa dużo małych, rodzinnych firm, przede wszystkim z branży budowlanej, usługowej oraz hotelowej i gastronomicznej. Te mikroprzedsiębiorstwa stanowią aż 85% wszystkich podmiotów, które ubiegały się o dofinansowanie kosztów wynagrodzeń – mówi Barbara Kapica.

Urzędy pracy z naszego regionu do tej pory jeszcze nie dysponowały tak wysokim limitem środków. 814 ml złotych przeznaczonych, by wspierać przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, to najwyższa kwota, jaką powiatowe urzędy pracy otrzymały od początku swojego istnienia.

Do tej pory do powiatowych urzędów pracy w województwie pomorskim wpłynęło ponad 131 tys. wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, mikropożyczki, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz dofinansowanie wynagrodzeń dla organizacji pozarządowych. Na te działania pomorskim przedsiębiorcom i pracodawcom zostało już wypłacone ponad 445 ml złotych.

Z jednorazowych pożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej skorzystało 78 280 pomorskich firm, otrzymując kwotę 391 mln zł. Samozatrudnieni mają także możliwość otrzymania dofinansowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Na ten cel powiatowe urzędy pracy przyznały dotychczas ponad 31 mln zł. Skorzystało z nich blisko 6 tys. osób prowadzących własne firmy.

Pomorscy pracodawcy i organizacje pozarządowe korzystają również z możliwości dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Wsparciem objętych zostało już blisko 4 tys. podmiotów, a przeznaczona na to kwota 100 mln zł pozwoli utrzymać wiele miejsc pracy w naszym regionie.

Skąd powiatowe urzędy pracy mają fundusze na wsparcie. Co roku otrzymują określone limity środków z Funduszu Pracy. Dotychczas dostępne środki przeznaczone są na realizację zadań ustawowych, natomiast Marszałek Województwa Pomorskiego wystąpił za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe kwoty w ramach tarczy antykryzysowej. Wszystkie powiatowe urzędy pracy otrzymają kwoty, o jakie wnioskowały. Część środków, w wysokości 71 mln zł, pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach programów operacyjnych POWER oraz RPO WP.

Aktualnie wszystkie powiatowe urzędy pracy z województwa pomorskiego prowadzą nabory na różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Więcej informacji na https://porp.pl/pl/rynek-pracy-z-koronawirusem-w-tle-ruszyly-kolejne-nabory-w-pup-ach-region-pozyskal-dodatkowe-srodki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki