Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 40 tys. młodych osób na Pomorzu nie ma ubezpieczenia zdrowotnego

Szymon Zięba
123rf
Blisko 40 tys. młodych osób na Pomorzu nie ma prawa do świadczeń zdrowotnych. Dane przekazali nam przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia, przekazane nam przez PPOZ, są zatrważające. Z ostatnich danych wynika, że w naszym województwie było dokładnie 40 tys. 918 osób między 19 a 26 rokiem życia, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Lwia część z nich to studenci i doktoranci.

Z problemem ubezpieczenia zgłosiła się do nas Ewa [nazwisko znane redakcji], studentka z Gdańska. - Pracowałam w wakacje w biurze. Cieszyłam się, że dostałam umowę o pracę. Po sezonie wróciłam na studia, nie pracowałam. Kiedy ostatnio miałam zabieg, u lekarza usłyszałam, że nie mam ubezpieczenia. Przecież to niemożliwe! - opowiada dziewczyna. Tymczasem eksperci ostrzegają: Niektórzy studenci nie zdają sobie sprawy, że nie są ubezpieczeni w NFZ.

- Przez bagatelizowanie tego faktu, w przypadku nagłego wypadku lub choroby mogą być obciążeni często bardzo wysokimi kosztami leczenia - mówi Mariusz Szymański, rzecznik NFZ.

Czytaj też: Na Pomorzu nie będzie nas miał kto leczyć

Gdzie leży źródło problemu? - Intensywne rozmowy w Ministerstwie Zdrowia i NFZ przyniosły wymierne rezultaty. Zarejestrowaliśmy, co nas bardzo cieszy, spadek średniej krajowej „czerwonych świateł” do około 6,5 proc. Niestety, nadal wiele danych wywołuje niepokoje. Największe dotyczą głównie studentów i doktorantów, którzy - aby dorobić i wesprzeć finansowo utrzymujących ich rodziców - podejmują dorywcze prace - wyjaśnia Bożena Janicka, szefowa PPOZ.

To jednak nie wszystko. Prawo do ubezpieczenia wygaśnie studentowi także wtedy, gdy rodzice, którzy zgłosili go do ubezpieczenia, zmienią pracę i nie zgłoszą studenta u nowego pracodawcy.

Co ważne, student, który nie ukończył 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, mocą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Tym samym również nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

[email protected]

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym (19.10.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki