Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 300 wypadków w rolnictwie w pierwszej połowie 2017 roku na Pomorzu

materiały prasowe
Piotr Furtak
Jak wynika z danych KRUS w I półroczu 2017 roku województwie pomorskim zgłoszono 301 wypadków w rolnictwie. W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku liczba ta jest niższa – 307 wypadków w I półroczu 2016 r. Choć widać poprawę, dane w dalszym ciągu wskazują na znaczną wypadkowość w tym sektorze gospodarki i konieczność podejmowania działań zapobiegawczych.

Jak wynika z danych KRUS najwięcej wypadków w rolnictwie spowodowanych było upadkiem osób. Prawie połowa zdarzeń (47,4%) była z tym związana. Drugą, najczęściej występującą przyczyną było pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń (12,4%). Z kolei 11,7% wypadków związanych jest z uderzeniem, przygnieceniem lub pogryzieniem przez zwierzęta. Pozostałe przyczyny wypadków to m.in. upadek przedmiotów, zetknięcie z ostrymi narzędziami czy przejechanie przez środek transportu w ruchu. – Przyczyny wypadków wyraźnie wskazują na różnorodność zadań, z którymi stykają się rolnicy w swojej codziennej pracy. Ale pokazują także, że szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dla tej grupy pracowników powinny być kompleksowe i obejmować różne rodzaje zdarzeń – mówi Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting.

Konieczne jest podejmowanie działań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w rolnictwie. Zarówno pracodawcy jak i sami pracownicy powinni bezwzględnie przestrzegać obowiązujących zasad BHP i regularnie uczestniczyć w szkoleniach, podczas których przypominane są zasady bezpiecznej pracy. O bezpieczeństwie wykonywanej pracy decyduje również odpowiedni stan miejsca pracy. Należy zadbać o odpowiednie, równe nawierzchnie podwórzy i ciągów komunikacyjnych. Podłoże powinno być antypoślizgowe, równe, utwardzone. Należy unikać tworzenia progów, a także zabezpieczać wrota przed ich samoistnym zamykaniem. Dodatkowo każdy pracownik powinien być wyposażony w odpowiednią odzież roboczą oraz środki ochrony indywidualnej. Osoby, które pracują ze zwierzętami powinny szczególnie dbać o higienę osobistą – myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami oraz często zmieniać i prać ubranie robocze.

Czytaj też:

50-latek zginął pod kołami własnego ciągnika

Traktor przejechał po mężczyźnie. Jest w ciężkim stanie

Zobacz też: Wypadek między Swarzewem i Władysławowem: golf wbił się w ciągnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki