reklama

Ponad 300 wniosków o Gdański Bon Żłobkowy. Można dostać nawet 500 zł

(KGK)
Ponad 300 wniosków złożono o Gdański Bon Żłobkowy 123rf
Do Gdańskiego Centrum Świadczeń wypłynęło ponad 300 wniosków o Gdański Bon Żłobkowy. Wydano już pierwsze decyzje przyznające to wsparcie dla rodziców.

Wysokość bonu wynosi maksymalnie 500 zł miesięcznie. Rodzice otrzymują różnicę pomiędzy ponoszoną przez nich opłatą stałą (czyli bez wyżywienia) za pobyt dziecka w prywatnej placówce, a opłatą za publiczny żłobek.

To rodzaj gdańskiego 500 plus, stanowiącego wsparcie dla rodziców, którzy nie mogą - ze względu na brak miejsc - skorzystać z publicznych żłobków i decydują się na placówki prywatne.

Ponad 300 wniosków o Gdański Bon Żłobkowy. Można dostać nawet 500 zł

Pomimo tego, że wszystkie wnioski rozpatrywane były na bieżąco, ich ostateczne zatwierdzenie mogło nastąpić dopiero od 1 sierpnia br.

– Czekaliśmy na udostępnienie przez Ministerstwo Finansów danych o dochodach wnioskodawców – wyjaśnia Katarzyna Tynkowska, zastępca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Czytaj także

To dlatego, że w ramach uproszczenia całego procesu, zrezygnowano z konieczności składania przez wnioskodawców zaświadczeń o zarobkach.

Kto może się ubiegać o to wsparcie? Przysługuje osobom, które mieszkają i płacą podatki w Gdańsku, nie korzystają z urlopu wychowawczego i zrezygnują z ubiegania się o przyjęcie dziecka do Gdańskiego Zespołu Żłobków. Osoby te muszą korzystać z niepublicznej formy opieki nad dzieckiem do lat 3 – 5 dni w tygodniu przez minimum 5 godzin dziennie.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że ich dochody nie mogą przekraczać 2500 zł na osobę w rodzinie.

Z bonu mogą skorzystać również niepracujący rodzice. Warunkiem jest nauka w systemie dziennym, udział w stażu zawodowym dla dorosłych, szkoleniach zawodowych lub programach mających na celu aktywizację zawodową.

Kiedy dostaniemy pieniądze?

Bon przyznawany jest na rok szkolny. Wsparcie to wypłacane będzie w okresach miesięcznych, w terminie od 25-go do ostatniego dnia danego miesiąca. Dlatego pierwsze środki wypłacone zostaną ok. 25 września.

- Mam nadzieję, że oprócz wsparcia finansowego, bon będzie także pełnił funkcję aktywizującą i dzięki niemu młode mamy gdańszczanek i gdańszczan podejmą decyzję o powrocie na rynek pracy – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Przypomnijmy, że za tą inicjatywą stoi śp. Paweł Adamowicz. Była to jedna z obietnic wyborczych złożonych przez prezydenta w ubiegłorocznej kampanii.

CZYTAJ TAKŻE: Bon żłobkowy to nie wszystko. Adamowicz obiecuje też nowe żłobki

O Gdański Bon Żłobkowy mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie, którzy:

- mieszkają i płacą podatki w Gdańsku,
- są zatrudnieni lub wykonują inną pracę zawodową,
- nie przebywają na urlopie wychowawczym,
- nie przekraczają kryterium dochodowego w wysokości 2500 zł netto na jednego członka rodziny,
- zrezygnują z miejsca w żłobku prowadzonym przez Gdański Zespół Żłobków,
- mają podpisaną umowę o świadczenie usług opieki nad dzieckiem w jednostce niepublicznej.

Gdzie złożyć wniosek o bon?

Wnioski można składać osobiście: Gdańskie Centrum Świadczeń, Dział Obsługi Mieszkańców, ul. 3 Maja 9, Gdańsk oraz za pośrednictwem poczty: Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. Powstańców Warszawskich 25, 80-152 Gdańsk.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (58) 52 44 500 oraz pod adresem e-mail kontakt@gdansk.gda.pl

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Małe słoiki .

Dodaj ogłoszenie