Ponad 200 gdyńskich organizacji działa prężnie i aktywnie

  Ponad 200 gdyńskich organizacji działa prężnie i aktywnie

  Beata Jajkowska, Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Gdyni zarejestrowanych jest ponad 800 organizacji pozarządowych. Instytucje te m. in. sprawują opiekę nad osobami chorymi, niepełnosprawnymi, dziećmi i młodzieżą ze środowisk zagrożonych, zwierzętami.
  Zajmują się sportem, edukacją, kulturą i sztuką. Dzięki współpracy z samorządem odbywają się zajęcia dla seniorów, koncerty, wystawy, kursy językowe, wydarzenia edukacyjne i wychowawcze.

  - Wszystko to ma ogromny pozytywny wpływ na poziom życia mieszkańców Gdyni, na ich samopoczucie i więź z małą ojczyzną - mówi Monika Listwoń z Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. - W działania organizacji zaangażowanych jest już prawie 20 tysięcy wolontariuszy i pracowników.
  Kwota pieniędzy zaplanowana dla nich na 2009 r. z dotacji miasta wynosi ponad 12,5 mln zł. To ważne źródło finansowania działalności organizacji pozarządowych. Wśród pozostałych dochodów wymienić można m.in.: dotacje i granty od innych podmiotów, darowizny, składki członkowskie w przypadku stowarzyszeń czy wpływy z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli organizacja ma prawo do jego otrzymywania.

  Przy ulicy 3 Maja 27/3 (tel. 058 661 35 41 tel./fax 058 621 80 98) działa Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Można tam dowiedzieć się, jak założyć stowarzyszenie lub fundację, skonsultować kwestie prawne i księgowe związane z działalnością organizacji oraz znaleźć literaturę, akty prawne i kontakty, a przede wszystkim ludzi otwartych na pomoc i współpracę. To też miejsce cyklicznych spotkań przedstawicieli wielu gdyńskich organizacji oraz galeria dostępna dla wszystkich artystów społeczników.

  W Gdyni działa aktywnie ponad 200 organizacji pozarządowych. Ich spis znaleźć można na stronie www.gdynia.pl, w zakładce "dla mieszkańców". Adresy części z nich znajdziecie także w papierowych wydaniach "Polski Dziennika Bałtyckiego" od 3 do 7 listopada 2008 r.

  Mają wpływ na poziom życia


  rozmowa z Michałem Guciem, wiceprezydentem Gdyni

  Jaką korzyść mają mieszkańcy z funkcjonowania organizacji pozarządowych?

  Organizacje te zajmują się różnymi dziedzinami życia, a działające w nich osoby mają bardzo dobre rozeznanie co do potrzeb swoich podopiecznych. Do takich organizacji mogą przyjść mieszkańcy i zgłosić potrzeby, jakie według nich powinny być zrealizowane w Gdyni. Ma to ogromny wpływ na wzrost poziomu życia.

  W jaki sposób miasto pomaga takim organizacjom?

  Udostępnia lokale dla stowarzyszeń, fundacji czy klubów sportowych. Organizujemy dla nich szkolenia, ułatwiamy kontakty zagraniczne, a co najważniejsze - przeznaczamy dotacje na działalność organizacji pozarządowych w naszym mieście. Poza tym analizujemy różne problemy zgłaszane przez te organizacje i staramy się je rozwiązać.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo