Pomóżmy wspólnie środowisku. Orange odkupi stare telefony

Materiał informacyjny Orange
Masz starego smartfona, którego od dawna nie używasz? Zamiast myśleć o jego wyrzuceniu, sprzedaj urządzenie w jednym z salonów Orange. Odkupiony sprzęt otrzyma drugie życie, a jego użytkownik bon na zakupy z oferty operatora. Zyska na tym też środowisko.

Warto zdawać sobie sprawę, że rozwijająca się w błyskawicznym tempie technologia skutkuje też coraz większą ilością tzw. elektrośmieci, czyli przestarzałych urządzeń.. Część z nich stanowi sprzęt użytkowników sieci telekomunikacyjnych, który już nie działa. Część z urządzeń natomiast jest chowana do szuflady przez użytkowników, w których starzeje się, choć są nadal sprawne.

Eksperci szacują, że już sama produkcja przeciętnego smartfona kosztuje nasze środowisko naturalne około 50-100 kg równoważnej emisji dwutlenku węgla. Okazuje się bowiem, że jedynie 25 proc. tzw. śladu środowiskowego (oddziaływania produktu na środowisko) telefonów komórkowych pochodzi z ich codziennego użytkowania. Natomiast aż 75 proc. owego śladu pochodzi z procesu produkcyjnego telefonów.

Nie marnujmy zasobów technologicznych

Specjaliści szacują, że do budowy przeciętnego smartfona o masie 120 g potrzeba aż 70 kg surowców. Wiele podzespołów takiego urządzenia jest całkiem sprawnych, nawet w momencie, gdy telefon trafia na śmietnik. Lwią część z zasobów w naszych komórkach i innych elektronicznych urządzeniach można by oszczędzić, np. ponownie wprowadzając do obiegu sprawne urządzenia, a także odzyskując cenne surowce z tych, które przestały już działać. Dodatkowo, warto zdawać sobie sprawę, że takie urządzenie wyrzucone na zwykły śmietnik przez związki chemiczne znajdujące się m.in. w baterii, może być po prostu niebezpieczne.

Pomóż środowisku i oszczędzaj na zakupach

Aby ograniczyć wpływ na środowisko urządzeń elektronicznych, pomarańczowy operator uruchomił program odkupu używanych smartfonów. Dzięki niemu dajemy drugie życie nieużywanym już telefonom oraz dbamy o środowisko i przy okazji odzyskujemy część wartości swojego starego urządzenia.

Jak to działa? Stary, ale działający smartfon, możemy zabrać ze sobą do najbliższego salonu Orange, np. przy okazji zakupu nowego telefonu w ofercie operatora lub załatwiając inne formalności związane z naszą umową.

Smartfony, które zaniesiemy do salonu, mogą pochodzić od innego operatora, nie muszą mieć opakowania, ani żadnych przynależnych akcesoriów, takich jak ładowarka, czy słuchawki.

W salonie konsultant wyceni oddawane przez nas urządzenie, a następnie wystawi bon - który może być zrealizowany w salonie Orange. Można za niego nabyć także akcesoria lub zapłacić pierwszą ratę za nowe urządzenie.

Bon od Orange ważny jest przez 60 dni. Nie musimy go wykorzystywać osobiście, możemy go także komuś podarować, np. pod choinkę.

Sprzedaj smartfon przez internet

Swój stary telefon odprzedać można także za pomocą internetu. Wystarczy wejść na stronę orangerecykling.pl, wpisać w wyszukiwarce model smartfona a przechodząc przez poszczególne otrzymamy szacunkową wartość naszego starego urządzenia.

Jeśli proponowana przez Orange kwota nam odpowiada, deklarujemy chęć sprzedaży. Urządzenie odbierze od nas kurier, bez dodatkowych opłat.

Po weryfikacji stanu urządzenia, pieniądze przelewane zostaną na nasze konto lub - jeśli zechcemy – na konto wybranej przez nas organizacji charytatywnej.

Bez względu na to, czy sprzedamy urządzenie w salonie, czy przez internet, jeśli na urządzeniu wciąż będą zapisane nasze dane, zostaną profesjonalnie, bezpiecznie i nieodwracalnie skasowane.

W każdym salonie Orange można zostawić także zużyty, niedziałający sprzęt, jak np. telefon komórkowy, telefon stacjonarny, tablet lub modem do recyklingu. Zebrany w ten sposób sprzęt jest przekazywany do uprawnionego podmiotu współpracującego z Orange do zagospodarowania w pełni bezpiecznie dla środowiska.

W ciągu ostatnich 10 lat Orange zebrał już ponad 15 milionów starych telefonów komórkowych na całym świecie.

Dodaj ogłoszenie