Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Zamieszanie z wnioskami o zasiłki rodzinne

Janina Stefanowska, (jk), (pj)
Na złożenie wniosku o świadczenia rodzinne jest czas do końca października
Na złożenie wniosku o świadczenia rodzinne jest czas do końca października Joanna Kielas
Od początku września rozpoczęło się składanie wniosków o zasiłki rodzinne na nowy okres zasiłkowy - w ośrodkach pomocy społecznej lub w wyznaczonych pokojach w urzędach gmin przyjmowane są wnioski na świadczenia rodzinne na okres zasiłkowy 2011/12. Wnioskodawcy mogą do nich dołączać swoje oświadczenia o dochodach uzyskanych w 2010 r. lub zaświadczenia z urzędów skarbowych.

- Od dnia 1 lipca 2011 r. weszły w życie zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, dzięki czemu osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego, zamiast obecnie wymaganych zaświadczeń dotyczących określonych okoliczności, mogą składać oświadczenia - informuje Edyta Zaleszczak-Dyks, kierownik Wydziału Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku.

Część urzędników jednak prosi o zaświadczenia - tak dzieje się w Wejherowie.
- Zalecamy przyniesienie takiego zaświadczenia w trosce o dobro naszych klientów: wiele osób myli podstawowe pojęcia typu przychód i dochód i żeby potem nie było nieporozumień, prosimy o zaświadczenie ze skarbówki i wszystko sami przeliczamy - wyjaśnia Ewa Kłosowska, dyrektor MOPS w Wejherowie. - Jednak jeśli podatnik uprze się, może złożyć jedynie oświadczenie, honorujemy je zgodnie z przepisami.

Trójmiasto: Ośrodki pomocy społecznej skupią się na seniorach

Pracownicy wejherowskiej skarbówki informują, że zmiana przepisów nie wpłynęła w żaden sposób na zmniejszenie liczby wydawanych zaświadczeń o dochodach.
- Informujemy podatników, że zaświadczenie nie jest niezbędne do MOPS, ale skoro oni z różnych powodów o nie występują, my jesteśmy zobowiązani do ich wydania - tłumaczy Aneta Tusk z US w Wejherowie. - Zaświadczenia są wydawane w większości przypadków "od ręki".

Wielu petentów ośrodków pomocy społecznej nie korzysta z możliwości złożenia oświadczenia, obawiając się restrykcji karnych za podanie niewłaściwych informacji.
- Honorujemy oświadczenia, z tym że w większości przypadków wnioskodawcy nie potrafią ich odpowiednio wypełnić - mówi Elżbieta Michalska, kierownik lęborskiego MOPS. - Jeśli jednak ktoś posiada wszystkie wymagane dane do poprawnego wypełnienia oświadczenia, to je przyjmiemy.

Nowe zasady składania wniosków w MOPS już są odczuwalne w lęborskiej skarbówce.
- Liczba wydawanych zaświadczeń spadła o połowę - szacuje Roman Królik, kierownik działu obsługi w lęborskim US. - Często wyjaśniamy ludziom, że jeśli mają w domu kopię PIT-u, to na niej znajdą wszystkie dane, jakie są potrzebne do wypełnienia oświadczenia.

Gdańsk: MOPS uruchamia całodobowe dyżury pracowników socjalnych

W gdańskim MOPS można złożyć oświadczenie lub zaświadczenie o dochodach.
- Klienci sami dbają o zdobycie zaświadczeń, tylko z I Urzędem Skarbowym w Gdańsku mamy taki układ, że zbiorowo wysyłamy wnioski o zaświadczenia - mówi Małgorzata Sulik, kierownik Działu Świadczeń Alimentacyjnych MOPS. - Masowe wysyłanie wniosków do różnych urzędów skarbowych kosztowałoby nas sporo utrudnień, czasu i finansów.

Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się 1 listopada 2011 i trwa do 31 października 2012 r. Wnioski można składać do końca października. Inaczej jest z wnioskami o świadczenia z funduszu alimentacyjnego - przyjmowanie wniosków trwa od 1 sierpnia do końca września.

Czytaj również:

Urząd nie wydał rodzicom aktu urodzenia dziecka

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Z Edytą Darwicką, p.o. naczelnikiem US w Kartuzach, rozmawia Janina Stefanowska

Odczuwacie zwiększony ruch podatników?
Obecnie codziennie zgłasza się kilkaset osób z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o dochodach, bo niewiele osób korzysta jeszcze z oświadczeń. Rocznie wydajemy około 30 tysięcy zaświadczeń, w tym znaczną liczbę stanowią zaświadczenia do celów świadczeń rodzinnych.

Złożyliście propozycję samorządom powiatu kartuskiego.
Aby ułatwić podatnikom uzyskanie tych zaświadczeń wystąpiliśmy do urzędów gmin z propozycją, by osoby zainteresowane mogły składać wnioski w swoich gminach, bez konieczności udawania się do skarbówki. Odsyłamy zaświadczenia do działu świadczeń rodzinnych, co oszczędza mieszkańcom kolejnej wizyty w Kartuzach.

Ile gmin skorzystało z tej formy pomocy?

Siedem, za wyjątkiem gminy Sulęczyno.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki