Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Zakłady unieszkodliwiania odpadów dla 23 gmin

Sebastian Dadaczyński
S. Dadaczyński
W przyszłym tygodniu mieszkańcy Pomorza poznają firmę, która wygrała przetarg na budowę w Tczewie, Stegnie i Pelplinie regionalnego zakładu unieszkodliwiania odpadów dla 23 gmin. To jedna z największych inwestycji w regionie.

- Do przetargu przystąpiły trzy firmy, które proponują niemiecką technologię przetwarzania odpadów - wyjaśnia Dariusz Wiśniewski, kierownik projektu z Zakładu Utylizacji Opadów Stałych w Tczewie. - Jesteśmy na końcowym etapie weryfikacji ofert. Sądzę, że już w przyszłym tygodniu zakończymy tę procedurę, a co za tym idzie, przystąpimy do projektowania i budowy inwestycji.

Dzięki zadaniu powstaną: Regionalny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Tczewie, stacja przeładunkowa oraz sortownia w Stegnie, zakład przetwarzania odpadów budowlanych w Pelplinie.

- Co ważne, w Tczewie powstała już 8-hektarowa kwatera na odpady. Spełnia ona wszystkie polskie i unijne wymogi w zakresie ochrony środowiska - dodaje Dariusz Wiśniewski.

System obejmuje aż 23 gminy z powiatów: tczewskiego, nowodworskiego, malborskiego, gdańskiego i sztumskiego. Obsługiwać będzie 284 tys. mieszkańców Pomorza i przetwarzać 96 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Planowany termin zakończenia całej inwestycji to grudzień 2013 r. Dodatkowo rekultywowanych zostanie 11 obecnych składowisk, ale na to zadanie ogłoszony zostanie nowy przetarg - jeszcze w kwietniu lub na początku maja br.

- Koszt realizacji projektu wynosi 146 mln zł, z czego niemal 94 mln zł pochodzą z Unii Europejskiej. Reszta pochodzi z kredytu udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dla ZUOS w Tczewie.

Będzie miejsce na segregację

W ramach tczewskiego projektu przewidziano segment przyjmowania odpadów od dostawców indywidualnych.

Tym samym mieszkańcy będą mogli przywozić wysegregowane z opadów surowce wtórne (makulatura, szkło, plastik, tekstylia, sprzęt AGD) na teren tczewskiego zakładu. Do tego celu zostanie wybudowana specjalna rampa wyładowcza. Dzięki temu bez problemów, bezpłatnie, będzie można wyładować przywiezione materiały. Trafią do odpowiednich kontenerów, ale nie dostaniemy za to pieniędzy. Dodatkowo w ramach projektu przewidziana jest kampania promocyjno-edukacyjna. Planowane są m.in. lekcje w szkołach poświęcone ochronie środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki