Pomorze: Za granicą szukają obiektywnych opinii o gazie...

  Pomorze: Za granicą szukają obiektywnych opinii o gazie łupkowym

  Bartosz Cirocki

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomorze: Za granicą szukają obiektywnych opinii o gazie łupkowym

  ©Tomasz Bołt

  Przeciwnicy wydobycia gazu łupkowego szukają alternatywy dla jednostronnych, ich zdaniem, opinii przedstawianych w Polsce i sięgają do wiedzy innych krajów. W Sulęczynie odbędzie się spotkanie z Elisabelle Bourgue, prezes francuskiego stowarzyszenia ekologicznego No Fracking France. Gość ma także odwiedzić miejsca, w których odbywały się protesty, i te, gdzie wykonywane są odwierty.
  Pomorze: Za granicą szukają obiektywnych opinii o gazie łupkowym

  ©Tomasz Bołt

  - Wciąż powtarza się nam te same zdania firm wydobywczych i rządu o braku zagrożenia - tłumaczy Hieronim Więcek, prezes organizującego zebranie Stowarzyszenia Niesiołowice - Węsiory Kamienne Kręgi. - Dlatego chcemy przybliżyć problematykę mieszkańcom naszego terenu, wymieniając poglądy z obiektywnymi ekspertami z krajów, które mają znacznie większe niż Polska doświadczenie w tej dziedzinie. Wymiana poglądów z osobą z kraju, w którym wprowadzono moratorium na wydobywanie gazu łupkowego, pozwoli poznać drugą stronę medalu.

  Czytaj także: Gmina Gniew. Wibracje pomogą szukać łupków

  Przybędzie też Teresa Adamska z Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Łodzi.
  - To pani, która brała udział w pracach nad tworzeniem nowego prawa górniczego i geologicznego, więc powinna wyjaśnić nam wątpliwości prawne - zapowiada Hieronim Więcek.
  Spotkanie odbędzie się 25 lutego w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie o godz. 17. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani tematyką gazu z łupków.

  To nie pierwsze konsultacje z zagranicznym ekspertem, zajmującym się problematyką gazu łupkowego. Wcześniej Gerard Lemoine z Kartuz zorganizował telekonferencję z kanadyjskim geologiem z uniwersytetu w Montrealu. Dr Marc Durand od lat interesuje się szczelinowaniem hydraulicznym, skupiając się na prowincji Quebec, gdzie jest kilkanaście odwiertów, a pozwolenia na kolejne zostały wstrzymane. Geolog podkreślał, że wbrew stanowisku przedstawicieli przemysłu gazowego metoda nie jest neutralna dla środowiska, ponieważ pompowanie do odwiertów wody pod ciśnieniem burzy naturalną strukturę geologiczną. Tylko niewielka część uwolnionego gazu zostaje wydobyta, reszta pozostaje w ziemi i stopniowo migruje ku powierzchni pęknięciami skalnymi. Jako dowód podaje przykład jaskiń w Saint Maurice, gdzie woda ulega zapłonowi, bo zawiera ulatniający się z ziemi metan. Marc Durand zaznaczał, że skutki eksploatacji łupków będą widoczne po latach, a korzyści są tylko pozorne, bo naprawa wyrządzonych szkód jest kosztowna, a często niemożliwa.

  - Można to porównać do palenia papierosów - zobrazował Marc Durand. - Gdy papierosy pojawiły się na rynku, łatwo było stwierdzić, że nie ma związku między nimi a rakiem. By to udowodnić, płuca palacza trzeba było obejrzeć na prześwietleniu radiologicznym kilkadziesiąt lat później.

  Czytaj także: Grupa Lotos chce uzyskać koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie

  Kanadyjczycy w sprawie gazu na Pomorzu przemawiali już wcześniej - podczas konferencji zorganizowanej w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska reprezentujący państwową instytucję z tego kraju Paul Ferensowicz przekonywał, że Polska nie powinna rezygnować z poszukiwań surowca, ale musi prawnie zabezpieczyć środowisko naturalne. Ambasador Kanady Daniel Costello podczas wizyty na Kaszubach deklarował, że specjaliści z jego kraju mogą pomóc w poszerzaniu wiedzy z tego zakresu.

  Tymczasem stanowisko polskiego rządu jest niezmiennie przychylne wydobyciu gazu i wyklucza jego negatywny wpływ na środowisko. "Instytut Geofizyki PAN przeprowadził monitoring sejsmiczny procesu szczelinowania hydraulicznego na jednym z wierceń na Pomorzy i wykazał on, że proces ten jest całkowicie bezpieczny pod względem sejsmicznym. Wszystkie wykonane do tej pory badania potwierdzają, że prowadzone prace spełniają wymagania bezpieczeństwa ekologicznego gwarantowane przez przepisy prawa" - pisze Ministerstwo Środowiska w piśmie skierowanym do Małgorzaty Przybylskiej-Pitak. To odpowiedź na sygnowany przez adresatkę i innych mieszkańców Gołubia w gminie Stężyca protest z długą listą uwag dotyczących gazu.

  Wszystko na temat gazu łupkowego

  Podkreślali m.in., że zagrożeniem są nie tylko wiercenia, ale też prace naziemne i ciężki sprzęt, zużywanie tysięcy litrów wody, stosowanie chemikaliów czy odpady eksploatacyjne. Podpisany pod odpowiedzią Rafał Miland z resortu środowiska podkreślił, że poszukiwania ropy i gazu w złożach konwencjonalnych, które prowadzone są od wielu lat i również wymagają wierceń oraz badań sejsmicznych, nie spowodowały degradacji środowiska, także w rejonach o unikalnych walorach przyrodniczych jak Bieszczady.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i tak może być w naszym pięknym kraju już niedługo

  ra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

  http://www.youtube.com/watch?v=IP0clmUs_ZE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielka ekolog za 5 groszy

  Przemo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 21

  Nigdy jej nic nie pasowało

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gaz z lupkow!

  Adam! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 42

  Wydobywanie gazu z lupkow to wielka szansa dla Polski, nie wolno jej zatracic!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obiektywna zagranica -czyżby ?....

  Bizy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 17

  Głupi ekologu- chcesz gotować na gazie,mieć ciepłą wodę w kranie,mniej płacić za gaz,chcesz miej płacić za gotowe wyroby przemysłowe i spożywcze,chcesz jeżdzić samochodem napędzanym tanim własnym...rozwiń całość

  Głupi ekologu- chcesz gotować na gazie,mieć ciepłą wodę w kranie,mniej płacić za gaz,chcesz miej płacić za gotowe wyroby przemysłowe i spożywcze,chcesz jeżdzić samochodem napędzanym tanim własnym gazem to przestań się indyczyć . Ci wszyscy tz.eksperci a szczególnie zagraniczni opłacani przez rosyjski Gazprom i inne państwa dobrze widzą że Polska może w dużej części wyzwolić się gospodarczo a i politycznie nie tylko od Rosji ale też od pseudo przyjacielskiej Unii. Czy zdajesz sobie sprawę z tego ile musimy płacić za obecny gaz rosyjski ? i od importu z państw które go wydobywają ? Trzeba być debilem do n-te potegi mając własne żródła i nie korzystać?. Pomyślałeś że zamiast atomowej energii elektrycznej możemy mieć o wiele tańszą energię gazową i nie porównywalnie bezpieczniejszą? Srają ci głupoty do sufitu poto żebyś był wyrobnikiem w innych krajach i je ubogacał i był ich pachołkiem a w kraju siedział przy świeczce i podziwiał jak wspaniale jest na zachodzie?.Obudż się baranie i zacznij rozsądnie myśleć a szczególnie ci nasi naukowcy i razem z nimi dziennikarze. Fakt że mamy rządy bezmózgowych i sprzedawczyków,głupich cwaniaków na dziś, ale przy nader rozsądnych rządach to gaz swój będziemy wydobywac!! Rozsądnym będziesz jak będziesz pilnował zawieranych umowy z firmamy które w prowadzą odwierty na jakich warunkach i czy są korzystne dla polski i będziemy mieć pełną kontrolę nad licencjami? i jakie firmy dostały te licencje? Nie wciskajcie narodowi ciemnoty!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Bizy!

  Panie Bizy nie żywię do Ciebie urazy za pisanie bzdur, bo to rząd powinien Cię uświadomić o czym mow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

  HaHaHa !! A co niby sprawi że zapłacę za gaz mniej ? Polsak sprzedała koncesję za bezcen zagranicznym firmą, które nie są w żaden sposób zobowiązane do sprzedawania gazu polsce. Za wydobycie też...rozwiń całość

  HaHaHa !! A co niby sprawi że zapłacę za gaz mniej ? Polsak sprzedała koncesję za bezcen zagranicznym firmą, które nie są w żaden sposób zobowiązane do sprzedawania gazu polsce. Za wydobycie też nie wiele dostaniemy bo od 1%-2,5%. Jaki przedsiębiębiorca oddaje 99% zysku ? . Jakich umów mam pilnować skoro rząd wprowadził rozporządzenie o "wywłaszczeniu" właściciela gruntu jeśli u niego znajduje się złoże? . Właściciel gruntu dostanie odszkodowanie za grunt po cenie rynkowej od rządu, czyli z kieszeni podatnika ( naszej ). Ponadto rząd musi zagwarantować dostęp do wody "kieszeń podatnika". Zagraniczne firmy są zwolnione z opłat dochodowych przez trzy lat ; dalej nie widzę zysku ..
  Często ludzie piszą o propagandzie gazpromu.. Po co miałby robić propagandę skoro przy obecnej sytuacji może wykupić każdą spółkę wraz z jej koncesją na wydobycie gazu.
  O skutkach ekologicznych pisać nie będę .. Nikt nie wie jak poważną degradację środowiska spowoduje tak zwana "Płukanka" . Na pewno większośc bedzie nie odwracalna ...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie obrażaj ludzi, jeśli nie masz argumentów to nic nie pisz

  okon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

  jeśli coś wiesz o opłacaniu ekspertów przez Gazprom, to zawiadom o tych FAKTACH prasę, bądź prokuraturę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to jest powszechnie znana wiedza

  eloterorysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

  to jest powszechnie znana wiedza, przeczytaj sobie jak gazprom obłaskawił niemieckich ekologów przy budowie gazociągu północnego


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale my nie jesteśmy w Niemczech, a w Polsce

  okon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 24

  napisz co wiesz o obłaskawianiu polskich ekologów i mieszkańców Pomorza przez Rosyjski Gazprom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepiej pracować w biedaszybach - ekologicznie

  asas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22


  Podkreślali m.in., że zagrożeniem są nie tylko wiercenia, ale też prace naziemne i ciężki sprzęt,
  A jak się wydobywa gaz nie łupkowy to szkód nie ma!!!!! Co za bzdury

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lobby gazpromu

  gaz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 29

  prezes francuskiego stowarzyszenia ekologicznego No Fracking France - TO RZECZYWIŚCIE
  obiektywna osoba. A swoją drogą akurat we Francji nie mają doświadczenia żadnego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  węgiel, siarka, ropa, gaz

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 24

  Każda działalność wydobywcza przynosi pewne straty w przyrodzie. Kopalnie węgla brunatnego, kamiennego, soli, siarki itd powodują takie reakcje. Żadne państwo, na którego terytorium są bogactwa...rozwiń całość

  Każda działalność wydobywcza przynosi pewne straty w przyrodzie. Kopalnie węgla brunatnego, kamiennego, soli, siarki itd powodują takie reakcje. Żadne państwo, na którego terytorium są bogactwa mineralne, nie zrezygnuje z ich wydobycia.
  Może to francuskie towarzystwo wykaże, że jest inaczej. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pod Mazurami mamy spore zasoby węgla i ropy

  okon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

  i jakoś potrafimy zrezygnować z ich wydobycia. Są rzeczy cenniejsze w Polsce niż to, by nabijać kieszeń prezesom zagranicznych koncernów. Mamy głowę po to by się zastanowić we własnym gronie i...rozwiń całość

  i jakoś potrafimy zrezygnować z ich wydobycia. Są rzeczy cenniejsze w Polsce niż to, by nabijać kieszeń prezesom zagranicznych koncernów. Mamy głowę po to by się zastanowić we własnym gronie i podjąć decyzję sami. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie trzeba

  NIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 26

  miec duzej wiedzy geologiczne,j by miec watpliwosc,ze wody gruntowe beda skazone.Ludzie zatruwani.Przyroda nieodwracalnie zniszczona.Nasz kraj jest za maly i za piekny,by go niszczyc.
  Jedno jest...rozwiń całość

  miec duzej wiedzy geologiczne,j by miec watpliwosc,ze wody gruntowe beda skazone.Ludzie zatruwani.Przyroda nieodwracalnie zniszczona.Nasz kraj jest za maly i za piekny,by go niszczyc.
  Jedno jest pewne,ze polski konsument nic nie zyskalby z tego gazu.Tylko straty.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo