Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej

Anna Werońska
Bilety normalne na jeden przejazd oraz godzinne droższe o 20 groszy, a bilet całodobowy o złotówkę - takie zmiany zaproponował Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, który spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami pomorskich gmin.

Zmiany mają zostać wprowadzone w maju lub czerwcu tego roku, zarówno w pojazdach Zakładów Komunikacji Miejskiej w Gdańsku i Gdyni, jak i w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Wejherowie, by taryfa - tak jak teraz - była ujednolicona.

- Przedstawiliśmy gminom rekomendację, która podczas zgromadzenia została przez nie zaakceptowana - mówi Hubert Kołodziejski, przewodniczący MZKZG. - Z jednej strony nie jest to jeszcze wiążące, bo o ostatecznej podwyżkach zadecydują rady w poszczególnych gminach, ale z drugiej władze miast wyraziły już podczas zgromadzenia akceptację dla tej propozycji - dodaje Kołodziejski i zaznacza, że zmiany u wszystkich przewoźników, czyli bilet godzinny za 3,60 zł, bilet jednorazowego przejazdu za 3 zł, a całodobowy za 12 złotych, miałyby zostać wprowadzone w tym samym czasie.

Pomorze: Przez ViaTOLL na drodze 91 podwyższą ceny biletów?

- To pozwoli uniknąć zamieszania np. w Sopocie, w którym kursują zarówno autobusy ZKM Gdańsk, jak i ZKM Gdynia, i w którym pasażerowie musieliby kupować bilety w różnych cenach, w zależności od tego, z jakiej linii chcieliby korzystać - podkreśla.

Główną przyczyną podwyżek jest drastyczny wzrost cen paliwa w ostatnich miesiącach. W przypadku MZK Wejherowo dochodzą jeszcze opłaty w ramach systemu viaTOLL dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, bo 80-90 procent linii autobusowych jeździ krajową "szóstką", na której pobór opłat został wprowadzony. Przez to w skali roku przewoźnik wydaje kilkaset tysięcy złotych więcej.

Czytaj również: Pomorze: E-myto oznacza wzrost cen biletów w autobusach

Pewne jest, że na wprowadzeniu wyższych cen za korzystanie z komunikacji nie ucierpią posiadacze biletów okresowych.

- Tym samym podwyżki nie dotkną naszych stałych klientów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej codziennie, ale tych, którzy autobusami i tramwajami jeżdżą sporadycznie, a nam pozwoli to zrekompensować rosnące ceny paliwa - tłumaczy Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

MZKZG nie wyznaczył gminom terminu, do którego mają ostatecznie wprowadzić lub odrzucić proponowane ceny biletów, ale prawdopodobnie decyzje zostaną podjęte w ciągu najbliższych miesięcy.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki