18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze wywalczyło cały worek pieniędzy

Kazimierz Netka
Żuławy - region, który został doceniony w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego
Żuławy - region, który został doceniony w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Anna Arent
Zwiększa się szansa uzyskania dotacji unijnych na realizację najważniejszych dla województwa pomorskiego inwestycji. Na listę wróciły projekty wcześniej z niej usunięte. Centrum Gdańska z lotniskiem połączy prawdopodobnie kolej.

Wczoraj w Warszawie minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, przedstawiła wyniki weryfikacji list projektów kluczowych do programów: Infrastruktura i Środowisko, Innowacyjna Gospodarka. To uaktualnienie wykazów projektów mających największe szanse na uzyskanie unijnych dotacji rozdzielanych przez rząd, wypadło bardzo korzystnie dla województwa pomorskiego.

Wprowadzono na te listy projekty, mające olbrzymie znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Dotyczą one przede wszystkim układów komunikacyjnych i ochrony przed powodzią. Łatwiej będzie nam jeździć, ale poczujemy się też bezpieczniejsi.

Na listę projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wpisano między innymi projekt kolei metropolitalne w Trójmieście - etap I. Koszt realizacji szacowany jest na 612 mln złotych, a dotacja może wynieść 306 mln złotych.

Projekt zakłada połączenie transportem szynowym głównych węzłów transportu pasażerskiego Gdańska i Gdyni z Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, co pozwoli na znaczną redukcję czasu dojazdu do lotniska.

Przewiduje się odbudowę linii Gdańsk Wrzeszcz - Port Lotniczy oraz jej połączenie z istniejącymi regionalnymi liniami kolejowymi, co umożliwi szybszy i łatwiejszy dostęp do Gdańska mieszkańcom regionu.

Projekt ma bezpośredni związek z EURO 2012. Odpowiedzialnym za to jest samorząd województwa pomorskiego.

Podobne znaczenie ma wyraźne uwzględnienie wczoraj dotacji dla modernizacji trasy Słowackiego w projekcie: "Połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk - Trasa Słowackiego i Trasa Sucharskiego". Orientacyjny koszt całkowity to 2 012 mln złotych, a szacunkowa kwota dofinansowania z UE: 790 mln złotych. Odpowiedzialnym jest Miasto Gdańsk.

Zamierzenie to ma - zdaniem MRR - podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski, a jego głównym celem jest odniesienie atrakcyjności inwestycyjnej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej.

Na listę wpisano też niemniej ważne dla Pomorskiego a zwłaszcza Trójmiasta, plany inwestycyjne, np. "Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IIIa", wartości ponad 548 mln złotych. Spodziewana dotacja sięga 205 mln złotych. Doceniono też "Rozwój Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście", wart ponad 280 mln złotych, z możliwą dotacją 131 mln złotych.

W wyniku aktualizacji listy "Innowacyjna Gospodarka" umieszczono na niej "Pętlę Żuławską - rozwój turystyki wodnej" oraz "Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku". Na rezerwowej znalazły się "Budowa przystani jachtowej w Sopocie" i "Podniesienie atrakcyjności turystycznej Szlaku Zamków Gotyckich".
- Na liście projektów kluczowych znalazły się jedne z najważniejszych dla nas przedsięwzięć - mówi Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego. - Najbardziej cieszę się, że są tam nasze zamierzenia dotyczące transportu publicznego, na przykład kolej metropolitalna, rozbudowa Trasy Słowackiego w Gdańsku, a także żuławskie: projekt przeciwpowodziowy i Pętla Żuławska.

Umieszczenie tych inwestycji w wykazie priorytetów nie daje jednak stuprocentowej gwarancji uzyskania dotacji.

- Przed nami ciężka praca - dodaje Jan Kozłowski. - Musimy spełnić odpowiednie warunki, by podpisać preumowy, co powinno nastąpić za około 3 miesiące. Potem, trzeba będzie wykazać się postępem w przygotowywaniu realizacji, czyli między innymi sporządzaniu studiów wykonalności. Dopiero po podpisaniu umów, co powinno nastąpić na przełomie 2008 i 2009 roku, będę spokojny. Realizacja przedsięwzięć ruszy w przyszłym roku.

Zamierzenia, które znalazły się na zweryfikowanych listach, zwane są też indywidualnymi projektami kluczowymi. Według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, to najważniejsze inwestycje, które w najbliższych latach mają szansę na otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych bez konieczności udziału w konkursie. Stanowią przedsięwzięcia o strategicznym znaczeniu, których wdrożenie w istotny sposób przyczynia się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. W Pomorskiem na pewno jest to ochrona Żuław przed powodzią i poprawa dostępu do portów.

Niektóre pomorskie projekty zniknęły z listy.

Na wniosek ministra infrastruktury z listy dla sektora transportu usunięto 1 projekt rezerwowy z zakresu transportu morskiego pt. "System łączności operacyjnej i śledzenia jednostek ratowniczych". Pokrywał się on zakresem rzeczowym z projektem z listy podstawowej "Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM) Etap I".

W uzgodnieniu z Urzędami Morskimi w Gdyni, Słupsku i Szczecinie podjęto decyzję, że Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa wycofa swój projekt rezerwowy, a realizacja systemu łączności będzie wykonana w ramach KSBM.

Projekt z zakresu transportu morskiego pt. "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku) - przebudowa falochronu wschodniego oraz przebudowa szlaku wodnego na martwej Wiśle i Motławie" podzielono na 2 oddzielne projekty: "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku).
Etap I - przebudowa falochronu wschodniego" oraz "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku).
Etap II - przebudowa szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie", ze względu na różnice w zaawansowaniu prac nad dokumentacja( oraz możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie dla etapu I w II kwartale 2009 roku.

Dodano zaś projekty morskie:"Rozbudowa Portu Morskiego w Darłowie oraz poprawa dostępu z sieci dróg krajowych i wojewódzkich" oraz "Zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia".

Celem obecnej (i następnych) weryfikacji jest przegląd stanu przygotowań projektów. W razie niedotrzymania terminów , projekt może zostać usunięty z listy, zaś na jego miejscu może znaleźć się inny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki