Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Pomorze wywalczyło cały worek pieniędzy

  Pomorze wywalczyło cały worek pieniędzy

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zwiększa się szansa uzyskania dotacji unijnych na realizację najważniejszych dla województwa pomorskiego inwestycji. Na listę wróciły projekty wcześniej z niej usunięte. Centrum Gdańska z lotniskiem połączy prawdopodobnie kolej.

  Wczoraj w Warszawie minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, przedstawiła wyniki weryfikacji list projektów kluczowych do programów: Infrastruktura i Środowisko, Innowacyjna Gospodarka. To uaktualnienie wykazów projektów mających największe szanse na uzyskanie unijnych dotacji rozdzielanych przez rząd, wypadło bardzo korzystnie dla województwa pomorskiego.

  Wprowadzono na te listy projekty, mające olbrzymie znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Dotyczą one przede wszystkim układów komunikacyjnych i ochrony przed powodzią. Łatwiej będzie nam jeździć, ale poczujemy się też bezpieczniejsi.

  Na listę projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wpisano między innymi projekt kolei metropolitalne w Trójmieście - etap I. Koszt realizacji szacowany jest na 612 mln złotych, a dotacja może wynieść 306 mln złotych.

  Projekt zakłada połączenie transportem szynowym głównych węzłów transportu pasażerskiego Gdańska i Gdyni z Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, co pozwoli na znaczną redukcję czasu dojazdu do lotniska.

  Przewiduje się odbudowę linii Gdańsk Wrzeszcz - Port Lotniczy oraz jej połączenie z istniejącymi regionalnymi liniami kolejowymi, co umożliwi szybszy i łatwiejszy dostęp do Gdańska mieszkańcom regionu.

  Projekt ma bezpośredni związek z EURO 2012. Odpowiedzialnym za to jest samorząd województwa pomorskiego.

  Podobne znaczenie ma wyraźne uwzględnienie wczoraj dotacji dla modernizacji trasy Słowackiego w projekcie: "Połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk - Trasa Słowackiego i Trasa Sucharskiego". Orientacyjny koszt całkowity to 2 012 mln złotych, a szacunkowa kwota dofinansowania z UE: 790 mln złotych. Odpowiedzialnym jest Miasto Gdańsk.

  Zamierzenie to ma - zdaniem MRR - podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski, a jego głównym celem jest odniesienie atrakcyjności inwestycyjnej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej.

  Na listę wpisano też niemniej ważne dla Pomorskiego a zwłaszcza Trójmiasta, plany inwestycyjne, np. "Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IIIa", wartości ponad 548 mln złotych. Spodziewana dotacja sięga 205 mln złotych. Doceniono też "Rozwój Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście", wart ponad 280 mln złotych, z możliwą dotacją 131 mln złotych.

  W wyniku aktualizacji listy "Innowacyjna Gospodarka" umieszczono na niej "Pętlę Żuławską - rozwój turystyki wodnej" oraz "Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku". Na rezerwowej znalazły się "Budowa przystani jachtowej w Sopocie" i "Podniesienie atrakcyjności turystycznej Szlaku Zamków Gotyckich".
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic nie doszło na Słowackiego

  gdn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  Kwota dotacji, która jest w pozycji Słowackiego-Sucharskiego jest taka sama jak była dotąd tylko na Sucharskiego. Jedyna zmiana więc polega wiec na tym, że w opisie dodano Słowackiego do Suchara,...rozwiń całość

  Kwota dotacji, która jest w pozycji Słowackiego-Sucharskiego jest taka sama jak była dotąd tylko na Sucharskiego. Jedyna zmiana więc polega wiec na tym, że w opisie dodano Słowackiego do Suchara, suma się nie zwiększyła!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo